Používateľské meno

Heslo

RC PORTAL

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
autor správa
Ďusi
modelár

Príspevkov: 134

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 26. 8. 2018 o 20:45 | odkaz na príspevok
Som asi posledný, kto pred pár rokmi u nás v klube prešiel z 35/40 MHz na 2,4 GHz. Kolegom som hovoril, že prechod na 2,4 GHz vyrieši niektoré problémy a prinesie nové. Ako tu už bolo spomenuté, treba si dať pozor na inštaláciu a napájanie prijímača. Minimálne jeden stredný model spadol na stratu napájania a aj jeden môj EPP model na to zahučal do zeme. Servá môžu mať tým väčší odber, čím sú menšie a ich zablokovanie môže byť nepríjemné. Kvalitný BEC a či skôr externé RX baterky sú vrelo odporúčané.

Za hlavnú výhodu považujem, že už sa nemusím nikoho pýtať, a akom kanále lieta a smelo môžem zapnúť svoj vysielač bez rizika, že zhodím niečí model niekomu na auto či nebodaj na hlavu. 2,4 GHz technológia prenosu výrazne zjednodušila aj preteky automodelárov, ktorých som sa nedávno ešte zúčastňoval. A aj na letisku je to bezpečnejšie, ak sa objaví niekto s hračkou a zapne si ju na kraji letiska "aby som vás nerušil"...

Spomeniem aj telemetriu, ktorá priamo nesúvisí s 2,4 GHz prenosom riadiacich signálov, ale je častou súčasťou či doplnkom moderných RC súprav. Ak je zapnuté logovanie, informácia o polohe prepínačov či výchylke kniplov a napätí prijímača či sile signálu môže vysvetliť mnohé "nevysvetliteľné" problémy či "rušenie". Nehovoriac o množstve doplnkových informácií pre pilota,či už počas letu alebo po jeho skončení.

Dnes už je situácia podstatne jednoduchšia, ako v dobe kedy autor položil úvodnú otázku. Aj s ohľadom na ceny je myslím si zbytočné v prípade novej RC súpravy uvažovať o inom pásem, ako 2,4 GHz. Ale ak máme stále plne funkčné a spoľahlivé RC súpravy na 35 alebo 40 MHz, domnievam sa, že nie je dôvod ich nepoužiť povedzme do jednoduchších a menších modelov. Ak som pred dvomi rokmi lietal bez problémov s Futabou FC-16 35 MHz s menším elektrovetroňom bez problémov, malo by to tomu teraz byť inak?
Bydlisko: Veľký Krtíš
Peter
team RCPortál

Príspevkov: 2167

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 26. 8. 2018 o 21:17 | odkaz na príspevok
tiež som na tomto uvažoval.... v podstate by malo byť 35MHz pásmo uvoľnené, nie?
Bydlisko: Nové Zámky ( 60 rokov )
TOMMY-PC
modelár

Príspevkov: 335

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 26. 8. 2018 o 21:27 | odkaz na príspevok
@ Duši - asi nie si posledný, ja teraz špekulujem o "znovuzrodení" 35MHz ! nedavno som si zaobstaral Futabu T4EXA - zakladný 4CH na 35MHz a bol som si ju vyskúšať a šlape bez problemov, akurat som natrafil na jeden prijimač R114F - kde na 4CH nemám žiaden výstup signálu - resp sevo sa dá do krajnej polohy a ostane seknuté, neviem tomu dojsť na pričinu prečo (ak by si vedel, tak radu by som privítal )
takťiež nedavno som sa dostal ku jednemu članku kde si týpek Turnigy 9x "vytuningoval" na 35MHz aby neprišiel o modeli kde mal prijimače na 35MHz.
Priznam sa mal som podobny plan, aj som sa dostal k jednej FS-TH9X súprave ktorá mala ešte origo FM antenku, lenže predavajuci zabudol spomenúť že posledne dva dielce su zlomene a že ta vysielačka je už pomaly šrot. (odišiel 1 riadok na displayi, podsvietenie cca po 10 zapnutí vypovedalo funkciu, a neviem z akeho dvovodu, jeden prepinač po prvom zopnuti ostal zaseknutý, a ked som ho prepol spať tak mi ostal v ruke... )
Mam k dispozicí jeden Graupner 35MHz FM modul, ktorý planujem dosadiť do svojho Taranisa, len potrebujem ešte doriešiť napajanie na 6V a FM antenku.

obavy z rušenia iným pilotujúcim absolútne nemám, nakolko v mojom blizkom okolí už nepoznám nikoho kto by mal 35-ku .
Bydlisko: Veľká Mača / Nagymácséd / Big Mached ( 40 rokov )
Ďusi
modelár

Príspevkov: 134

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 26. 8. 2018 o 21:33 | odkaz na príspevok
Peter:
tiež som na tomto uvažoval.... v podstate by malo byť 35MHz pásmo uvoľnené, nie?

Uvoľnené od modelárov. No povedzme si, koľko percent skutočného rušenia na pásme 35 MHZ spôsobovali iní modelári a koľko bolo rušenie externými zdrojmi? Toho menej nebude, na chronicky známych miestach o ňom vieme. A rovnako tak nezmizne "rušenie" spôsobené blízkym preletom popri VN vedení alebo podobne.
Bydlisko: Veľký Krtíš
BOravec
modelár

Príspevkov: 575

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 31. 12. 2019 o 19:32 | odkaz na príspevok
Ak sa vrátiť k pásmu 35Mhz, tak by som určite nekupoval nejakú lacnú súpravu, ale vyššiu triedu z tej doby a s PCM moduláciou a zo značiek Futaba, Graupner alebo Multiplex. s rozlíšením 1024. Tam je kvalita a dlhá životnosť zaručená. Čo sa týka VN napätia, tak ako pri 2,4GHz, tak aj pri použití pásma 35MHz je potrebné dodržiavať osvedčené pravidlá používania.
Bydlisko: Bratislava
flyabit
modelár

Príspevkov: 187

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 12. 1. 2021 o 13:25 | odkaz na príspevok
tato tema ma pobavila a vyroky "spolahliva 35MHz suprava" a podobne jasne svedcia o neznalosti danej problematiky.
Bydlisko: Bratislava
lv
modelár

Príspevkov: 2802

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 12. 1. 2021 o 18:32 | odkaz na príspevok
Lietal som 8 rokov na 27MHz, uplne bez problemov. Cca 10 rokov na 35MHz (vacsinou PCM) takisto si nepamatam dajaky problem mimo hlavy... Takze spolahlive supravy na 35MHz boli.
Bydlisko: Trenčianska Turná ( 58 rokov )
Peter
team RCPortál

Príspevkov: 2167

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 12. 1. 2021 o 21:01 | odkaz na príspevok
asi tak.... lietalsom graupnera -MC24 -samozrejme SPCM, podobne ako syn MX22 - tak isto SPCM moduláciu.... vrtuľníky, trojmetrovky akrobaty, vetrone, hromadné vleky..... rušenie vznikalo zásadne v hlave a nie v prenose....
A ano... samozrejme.... nebol problém, aj preto, lebo sme ovládali isté zásady ktoré sa dnes rýchlenými modelármi neuznávajú alebo proste ignorujú..... proste lietalo sa v istom odstupe kanálov - na 2,4Ghz to odpadá, a nelietali sme okolo VN vedení či okolo oceľových stožiarov..... ale s tým sa žiť dalo.....
..... aaa.... skúsil som si vlani nakopnúť staré rádio a polietal som........ a ako voľakedy tak aj dnes - fungovalobez problémov......


flyabit:
tato tema ma pobavila a vyroky "spolahliva 35MHz suprava" a podobne jasne svedcia o neznalosti danej problematiky.

to ma teší, ,že som ťa pobavil..... popravde, keď pozriem do väčšiny dnešných rádií..... je to na zaplakanie ako sú spracované..... takže platí naďalej..... nie každé súčasné rádio čo sa múdro tvári je aj skutočne kvalitne vyrobené.... takže tak ako voľakedy 35MHz tak aj dnes 2,4GHz súpravy sú kvalitné aj šmejdové....
Bydlisko: Nové Zámky ( 60 rokov )
Atto
modelár

Príspevkov: 181

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 13. 1. 2021 o 09:01 | odkaz na príspevok
Možno by nebolo zlé rozlišovať medzi pojmami "spoľahlivá súprava" a "spoľahlivý prenos".
Obzvlášť ak toto vlákno nesie názov "2,4Ghz - Áno ? Nie ? Skúsenosti !" a nie "Spoľahlivosť RC súprav".

A to by táto debata razom dostala úplne iného "víťaza", než ako naznačujú predchádzajúce komentáre.

Takže v tom prípade sa pridávam na stranu Flybit-a tiež ma pobavia výroky štýlu: "Spoľahlivé ovládanie modelu súpravou na 35/40MHz" (samozrejme chápané v porovnaní so súpravou na 2,4GHz).

A ak by som mal odpovedať na otázku položenú v nadpise vlákna (2,4GHz - Áno? Nie?), tak moja odpoveď je: Ovládanie modelov súpravou na 2,4GHz jednoznačne áno a Ovládanie modelov súpravou na 35/40MHz - AM/FM (tak ako to bolo do príchodu 2,4GHz) už nikdy viac.
PCM (35/40MHz) som nemal, takže neviem posúdiť. Ale aké percento modelárov takú súpravu malo? Takže 35/40MHz súpravy beriem ako prevládajúci štandard FM.

Pretože spoľahlivosť ovládania modelu nie je principiálne "zakliata" v nosnom kmitočte, ale vo skôr vo "vymakanosti" prenosového protokolu.

A tu je medzi súpravami FM na 35/40MHz a súpravami na 2,4GHz priepastný rozdiel.
lv
modelár

Príspevkov: 2802

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 13. 1. 2021 o 09:27 | odkaz na príspevok
Samozrejme, že dnes už jedine súpravy 2,4G. Už len kvôli tomu že dnešné rádiá majú oveľa lepší soft. 2,4G systémy sú "priateľské" k hocakému blbovi a zamaskujú jeho nevedomosť.
Na súťaži pri Znojme sme chybou usporiadateľa lietali celé kolo (cca 8 min) dvaja na rovnakom kanále. Ja PCM Futaba, on SPCM Graupner. Iba pri prelete blízko toho druhého pilota to na pol sekundy vytuhlo. To bolo celé. Šťastne sme obaja pristali a až neskôr sme prišli na to, že sme lietali na rovnakej frekvencii.
Bydlisko: Trenčianska Turná ( 58 rokov )
StefanAbel
modelár

Príspevkov: 849

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 13. 1. 2021 o 18:29 | odkaz na príspevok
Dnes si už neviem predstaviť ako by som jazdil regatu NSS cca 10 modelov na FM 4O ale zase FM 4O su stále aktualne u ponoriek kde 2,4 nefunguje. kedysi ak si išiel na medznárodnú suťaž napr MS musel si sa preukázať aspoň 3 náhradnými krištalmi rôznych kanálov ak si ich nemal mohol si byť diskvalifikovaný a ešte si počas jázd musel vysielač odovzdať a dostal si ho ž pred jazdou alebo b ol kolíkový systém ak kolík s číslom kanálu akýsi mal aj Ty nesmel si zapnúť vysielač aby si toho čo jazdil alebo lietal nerušil !Preto je 2,4 úžasná môžem si skúšať svoj model aj ked iný jazdia. zažil som aj taký ch modelárov, ktorí lietali v blískosti súťaže lodí s lietadlom zo FM 40aj ked lietadlá mali priradenú 35 si rozbil lietadlo a ešte si sťažoval že sme ho rušili
Bydlisko: Bratislava
Atto
modelár

Príspevkov: 181

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 14. 1. 2021 o 08:30 | odkaz na príspevok
lv:
Na súťaži pri Znojme sme chybou usporiadateľa lietali celé kolo (cca 8 min) dvaja na rovnakom kanále. Ja PCM Futaba, on SPCM Graupner. Iba pri prelete blízko toho druhého pilota to na pol sekundy vytuhlo. To bolo celé. Šťastne sme obaja pristali a až neskôr sme prišli na to, že sme lietali na rovnakej frekvencii.

Laco, samozrejme máš pravdu.

Ale len si potvrdil to, čo som písal v mojom predchádzajúcom príspevku: nie je to o kmitočte, je to o "vymakanosti" prenosového protokolu.

V časoch 27/35/40MHz mala väčšina modelárov moduláciu AM, neskôr FM.
Ale to je modulácia, o protokole by som radšej ani nehovoril, pretože to bol priamy - jednoduchý (hlúpy) prenos, bez čohokoľvek, čo dnešné (skutočné) prenosové protokoly úplne bežne majú.

PCM to bolo niekde na pol-ceste k súčasným protokolom. Ale stále pracovalo na jednom kmitočte.
Súčasné 2,4GHz využívajú úžasné prednosti systému Spraed Spectrum, či Hopping Frequency, či ako si to chce ktokoľvek nazvať.

Nechcem ísť do technických detailov, ale v spoľahlivosti prenosu je medzi súčasným 2,4GHz a vtedajším 35/40MHz systémom naozaj priepastný rozdiel.
flyabit
modelár

Príspevkov: 187

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 19. 5. 2021 o 16:05 | odkaz na príspevok
Som rad ze je 35MHz davno minulost. Mozno z tych clankov u niekoho citit nostalgiu. No nie je nic prijemne ked vas zarusil kazdy ukrajinsky kamionista s domacou vysielackou. Pred 15 rokmi som nasiel lietadlo , ktore mi spadlo z oblohy kmitat vsetkymi kormidlami aj pri vypnutom vysielaci. To som mal Futabu FX18 a prijmac v mode ppm . To malo byt tusim odolnejsie proti ruseniu. Tak som do tej FX18 strcil jeti modul na 2,4Ghz. Teraz sa nemozem vyhovarat na rusenie. Nikdy som s tym modulom nemal problem.
Bydlisko: Bratislava
marianr
modelár

Príspevkov: 1456

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 19. 5. 2021 o 21:33 | odkaz na príspevok
No, pri vypnutom vysielači je to očakávateľné. To myslím u mňa na krúžku vie každé dieťa. Dúfam.
Bydlisko: Ba ( 66 rokov )
lv
modelár

Príspevkov: 2802

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 19. 5. 2021 o 21:59 | odkaz na príspevok
flyabit:
Som rad ze je 35MHz davno minulost. Mozno z tych clankov u niekoho citit nostalgiu. No nie je nic prijemne ked vas zarusil kazdy ukrajinsky kamionista s domacou vysielackou. Pred 15 rokmi som nasiel lietadlo , ktore mi spadlo z oblohy kmitat vsetkymi kormidlami aj pri vypnutom vysielaci. To som mal Futabu FX18 a prijmac v mode ppm . To malo byt tusim odolnejsie proti ruseniu. Tak som do tej FX18 strcil jeti modul na 2,4Ghz. Teraz sa nemozem vyhovarat na rusenie. Nikdy som s tym modulom nemal problem.

Nechcem ti brať ilúzie, ale na Futabe PCM som čosi nalietal a neviem čo je to rušenie. Chybu hľadaj u seba v inštalácii. Dokonca som vážnejšie problémy nemaval ani za komančov na amatérskych súpravách AM 27MHz.
Bydlisko: Trenčianska Turná ( 58 rokov )
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
  • Odpovedať
Musíte byť prihlásený na pridávanie príspevkov.
Úvodná stránka
  • 247 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelov
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galérie
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazár
  • 10 inzerátov za posledných 24 hodín.
Podujatia
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: suomigfacebook123, oto771,