Používateľské meno

Heslo

RC PORTAL

autor správa
Fasciman
modelár

Príspevkov: 916

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 26. 6. 2016 o 11:30 | odkaz na príspevok
Zdravím Vás, celú modelársku obec na tomto fóre,

Zaujíma ma Váš názor - postačuje podľa Vás spojka krídla (pre elektrovetroň o letovej hmotnosti cca 1,5 - 1,6 kg a rozpätí cca 2700 mm) len ako jedna oceľová guľatina z pružinového drátu D5 mm v trubkách z mosadze a vzadu len malý ustreďovací kolík ??? Mám totiž pochybnosť a to u toho vetroňa čo ho staviam (v mojej galérii ako "Simprop Sagitta Termik" . Všimol som si, že napr. Reichard volí kombináciu vpredu guľatina 8 mm a vzadu guľatina 3 mm a to aj na menších a ľahších vetroňoch.

Vydrží mi tá spojka namáhanie ???

Poznámka: Mám trocha naštudovanú teóriu k dimenzovaniu ako to má Veka na svojej stránke, toto si len chcem konfrontovať svoj názor s inými, nie na základe výpočtov ale praktických skúseností.
Bydlisko: Banská Bystrica ( 53 rokov )
Jirka
modelár

Príspevkov: 62

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 26. 6. 2016 o 12:03 | odkaz na príspevok
Podle zkušeností s modely kolegů je půměr 5 mm zcela nedostačující. Já bych u obyčejného (nekaleného) materiálu šel na průměr 10 mm a kolík na ustředění.
Bydlisko: Trutnov
happy.hippo
modelár

Príspevkov: 57

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 26. 6. 2016 o 15:35 | odkaz na príspevok
Našiel som jednu tabuľku "uhlíkové spojky krídel pre ľahké elektrolety":



Na tvoj model je doporučená uhlíková spojka pr. 10-12mm.

i-Tragflaechensteckung.pdf
Bydlisko: Stuttgart ( 52 rokov )
petog
modelár

Príspevkov: 353

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 26. 6. 2016 o 21:13 | odkaz na príspevok
Tiež by som zvolil min. 10 mm, môže vo vzduchu nastať krízová situácia, rýchly únik z termiky na chrbte a pod.
Bydlisko: Bratislava ( 52 rokov )
Fasciman
modelár

Príspevkov: 916

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 27. 6. 2016 o 06:54 | odkaz na príspevok
Dobre,

vzhľadom na súčasné rozpracovanie krídla sa mi dá urobiť len takáto zmena :

Pridám druhú oceľovú guľatinu 5 mm, kde mosadzné púzdra vlepím cez tieto otvory (viď fotky). Otvory opatrne zväčším okrúhlymi pilníkmi. Mosadzné púzdra pôjdu celkom cez tri profily z bukovej leteckej preglejky 2 mm (predné v mieste nosníka idú cez všetky štyri koreňové rebrá). Bude to takto postačujúce ???

Model sa budem snažiť urobiť s letovkou do 1500 gramov a bude len do termiky a nie na vylomeninky typu akro.



Ten otvor som tam mal pre skutky, keď som vyrábal rebrá rašplovou interpoláciou.
Bydlisko: Banská Bystrica ( 53 rokov )
DanR
modelár

Príspevkov: 321

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 27. 6. 2016 o 13:44 | odkaz na príspevok
...kovové (oceľové, mosadzné alebo hliníkové) by som nedával pretože pri tvrdšom pristátí sa ohnú od preťaženia. Doporučoval by som uhlíkovú alebo sklolaminátovú dutú alebo plnú. V tom prípade plnú sklolaminátovú (má väčšiu pevnosť), ale je ťažšia ako uhlíková.
Bydlisko: doma =))
saroj
modelár

Príspevkov: 531

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 27. 6. 2016 o 19:23 | odkaz na príspevok
Kedysi dávno som postavil niekoľko súťažných RC V2. Ako spojku som používal oceľový, pružinový drôt s priemerom 6mm. Pri vlekaní a následnom tzv. vystrelení ( pre získanie výšky ) , sa táto spojka spoľahlivo ohýbala. Riešil som to jej častou výmenou. Dnes by som to riešil uhlíkom, do sklo-trubky.
Bydlisko: Brezová pod Bradlom ( 67 rokov )
BOravec
modelár

Príspevkov: 575

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 27. 6. 2016 o 20:33 | odkaz na príspevok
Reichard má štandardnú spojku 8mm a 3mm kolík, ako píšeš, ale pozri si modely aj iných firiem s podobným rozpätím a hmotnosťou a určite sa nekopneš. Ak by si chcel tenšiu spojku, musíš použiť kvalitnú oceľ a to bežne v obchode nedostaneš. Ak chceš použiť uhlíkovú guľatinu, tak väčší priemer a určite nevkladať do mosadzných trubiek. Ak chceš počítať, ráta sa to ako votknutý nosník, vzorce nájdeš v strojníckych tabuľkách. Sila bude polovica vztlakovej sily a jej vzdialenosť od osi trupu bude v mieste strednej aerodynamickej tetivy krídla. Aby si z lietadlom mohol aj robiť nejaké obraty, je potrebné spojku nadimenzovať na násobky preťaženia, ktoré budú počas letu. problém je, že ťažko zoženieš údaje o pevnosti uhlíkového polotovaru,ktorý si kúpil. O oceli je údajov dosť. Výhodnejšia ako guľatina je planžeta. Kruhový prierez je pri namáhaní na ohyb oproti obdĺžnikovému dosť v nevýhode. Ale vrátim sa na začiatok, aby som Ťa príliš nedomotal, oceľ o priemere 8 a 3mm v pohode stačí.
Bydlisko: Bratislava
Futura3D
modelár

Príspevkov: 126

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 28. 6. 2016 o 07:39 | odkaz na príspevok
Každopádne ako vyši spomenuli vybodol by som sa na oceľovú guľatinu. Pred skoro 30r som si nakreslil a postavil elektrovetroň o rozpätí 2,1m spojka bola z 5mm ocele v mieste nosníku a vzadu 3m guľatina. letovka bola cca 1,2kg klasická plechovka 600 a NCid články. Spojka fungovala do doby kým som nechcene neurobil premet, a to som sa ho snažil hodne veľký, lebo nejako som pozabudol žeby krídla chcelo voči sebe aj stiahnuť. Po premete ešte pár okruhov nič až v priamom lete mi pravá polovica krídla vzpažila a šiel som dolu. Hodne sa to ohýbalo, takže som musel meniť spojky nakoľko ich ohýbalo. Nikdy nevieš do akej krízovky sa dostaneš a môže to byť potom osudné pre model.

A.
Bydlisko: Black water
Fasciman
modelár

Príspevkov: 916

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 28. 6. 2016 o 22:28 | odkaz na príspevok
No dobre chlapi ale ja už nechcem prerábať to krídlo, to by som musel stavať nanovo (uhlík bude až v novom nejakom návrhu). Čiže tu vpredu už musím mať tú oceľ guľatinu 5 mm. No a dozadu doplním druhú 5 mm oceľ. Pozrite tie fotky vyššie. Proste toto by už mohlo tiež vydržať, nie ?

Tak už sa páni nebojím. S dvoma drátmi priemeru 5 mm (ohnutá oceľ) bol navrhnutý aj Farov 3-metrový Orlík II, pri letovke okolo 1900 gramov. A vraj to aj prakticky dobre drží. V podstate ide o rovnaké riešenie, ako volím aj na mojom vetroni, akurát s tým, že u mňa spojky krídla nebudú ohýbané.

Vidno to aj na fotkách nejakého českého modelára, ktoré som našiel na internete.




Ďakujem všetkým za rady.
Bydlisko: Banská Bystrica ( 53 rokov )
DanR
modelár

Príspevkov: 321

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 28. 6. 2016 o 23:59 | odkaz na príspevok
...ak tam dáš tu oceľ, tak aspoň na kvalite nešetri. Aspoň stabilku, pružinovú alebo kalenú.
Bydlisko: doma =))
marianr
modelár

Príspevkov: 1456

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 30. 6. 2016 o 13:19 | odkaz na príspevok
Ja mám oceľovú pásovinu v mosadznom puzdre...
Bydlisko: Ba ( 66 rokov )
  • Odpovedať
Musíte byť prihlásený na pridávanie príspevkov.
Úvodná stránka
  • 292 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelov
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galérie
  • 1 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazár
  • 11 inzerátov za posledných 24 hodín.
Podujatia
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: