Používateľské meno

Heslo

RC PORTAL

1 2 3 4 5 6 7 8 9
autor správa
Timon7
modelár

Príspevkov: 3

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 5. 4. 2015 o 18:27 | odkaz na príspevok
No planik vytlaceny, idem nakupovat material
maro01
modelár

Príspevkov: 1

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 7. 4. 2016 o 13:24 | odkaz na príspevok
Tak zdravím páni, som tu nový, dúfam, že mi poradíte
Rozhodol som sa pre stavbu zavážacej loďky na ryby pre moje potešenie. Dopredu upozorňujem, že niektoré moje nápady a predstavy budú nereálne, že ma to možno na chvíľu prestane baviť a po týždni sa k tomu vrátim.
Stav je takýto:
- konštrukcia by mala byť katamaránová, alebo viď vzor, dve lodné skrutky, kryté kvôli silonom a riasam
-na rýchlosti ani váhe mi až tak nezáleží, musí ale prekonať slabšie vlny a uprednosťňujem dlhšiu výdrž batérie pred rýchlosťou
-funkcie: samozrejme RC, elektromagnet na uchytenie háčika, na komoru s krmivom nejaké padacie dvierka, gps s uložením aspoň troch pozícii v ovládači/smartfone, ideálne s autopilotom na uloženú pozíciu a späť a možno sonar (najmenej podstatný)
-materiál absolútne netuším, na tento účel sa asi najviac hodí grafit alebo laminát
-rozpočet nie je neobmedzený, nevyhýbam sa číne, niečo cez Hobbyking, budem hľadať rôzne dealy

Otázky na vás:
-zvládnem konštrukciu trupu ako úplný začiatočník?
-bolo by možné využívať smartfon na zobrazenie údajov zo sonaru a gps modulu?
-je nutné tieto funkcie programovať, alebo to nejaký ovládač umožní od výroby?
-má niekto skúsenosti so stavaním podobných modelov?

Niečo, od čoho sa funkčne chcem odpichnúť je loďka Mivardi carp scout alebo http://sport.bazos.sk/inzerat/58600244/Zavazacia-zakrmovacia-vyvazacia-lodka-s-nosnostou-krmiva-12k.php
Tyto
modelár

Príspevkov: 16

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 4. 2. 2017 o 22:19 | odkaz na príspevok
Ahoj, vsetci.

Som uplny amater. Povodne som si chcel zohnat dajaku stavebnicu, ale pre niekoho kto netusi ako ho to bude bavit a ako dlho sa tomu bude venovat su tie stavebnice dost drahe...ked vylucim plastove vylisky...
Tak som zacal po svojom a zacal som velmi jednoduchy model co sa podoba na nejaky sportovy cln co som nasiel na youtube. Ale mam problem s vnutornostami...neviem kde mam zacat. Som strojar ale elektrika a elektronika su pre mna spanielska dedina.
Ak by ste mi mohli poradit:
Aky motor, zdroj, servo, vrtula a neviem co vsetko este je potreba aby to mohlo fungovat...samozrejme aky vysielac-prijimac ci zalezi od vsetkych komponentov alebo je to jedno?
...hriadel, tiahla, kormydlo a podobne veci nemam problem si urobit.

dakujem
szaju61
modelár

Príspevkov: 82

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 4. 2. 2017 o 22:56 | odkaz na príspevok
Bydlisko: Galanta ( 63 rokov )
Tyto
modelár

Príspevkov: 16

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 4. 2. 2017 o 23:51 | odkaz na príspevok
som z BA. Tesne po tom ako som pisal, som ten clanok nasiel. Zatial som ho len prebehol a mam v plane aj prestudovat. Aj ta lod sa mi celkom paci...mozno dalsia bude Alica .
Cize mozem spominane komponenty pouzit?
Pozeral som eshopy a je tam toho tolko ze neviem co k comu moze ist...je dolezite nejake parovanie alebo pokial splnaju dane parametre mozu byt rozne "znacky"?
Othello
modelár

Príspevkov: 2216

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 6. 2. 2017 o 07:23 | odkaz na príspevok
Tito zancky pravdaze mozes kombinovat, lebo samotne komponenty su vzdy o tom istom. Jediny rozdiel moze byt pri volbe vysielaca a prijmaca.
Tu pre istotu siahni vzdy po tej istej znacke....ak teda nekupis rovno RC set ( vysielac a prijimac spolu).
Ostatne si vsetko precitas v clanku. Aj keby si teraz zacinal vpohode mozes pisat do komunikacie v clanku o Alici. Komunikacie je tam pozehnane tak pochopim ak sa ti to nebude chciet citat komplet a spytas sa v pohode aj na to iste co uz sme prebrali.
Prajem ti, ale nie len tebe uspesne stavanie modelu...hlavne sa popchval ako ti to ide
Bydlisko: Senec ( 43 rokov )
Tyto
modelár

Príspevkov: 16

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 6. 2. 2017 o 19:05 | odkaz na príspevok
Uz som myslel ze sa mi uz nikto neozve ...
videl som ze komunikacie je tam spusta...daco som aj cital...ved to ze dohladat tam daco je dost narocne. Ale daco som ponachadzal...
Alicu ale nestaviam (zatial)...ale priznam sa ze ma to laka. No nemam priestor kde by som to mohol mat rozlozene a vklude sa tomu venovat.
oki tak ked budem mat problem, tak budem otravny
marianr
modelár

Príspevkov: 1456

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 7. 2. 2017 o 10:22 | odkaz na príspevok
Centrum Voľného Času Ba 1, Štefánikova asi 35.
Krúžok lodných modelárov je utorok 17:00-19:00. Deti platia asi 20,- na pol roka, dospelí viac, neviem koľko.

Nevýhoda je že to sú len dve hodiny týždenne, najlepšie sa robí ak to máš doma stále rozložené.
Bydlisko: Ba ( 66 rokov )
ufon13
modelár

Príspevkov: 144

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 12. 2. 2017 o 11:33 | odkaz na príspevok
je možno jít i jinou než klasickou cestou stavby , jak je vidět např. zde:
http://ufon13.rajce.idnes.cz/puncochovy_trup_aneb_od_desky_po_osvetlenou_jachtu/
plánek se dá stáhnout zde:
http://www.rcrevue.cz/ke-stazeni/plankynavody
Bydlisko: Uhlířská Lhota Česká republika ( 59 rokov )
Othello
modelár

Príspevkov: 2216

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 12. 2. 2017 o 23:04 | odkaz na príspevok
Tyto:
Uz som myslel ze sa mi uz nikto neozve ...
videl som ze komunikacie je tam spusta...daco som aj cital...ved to ze dohladat tam daco je dost narocne. Ale daco som ponachadzal...
Alicu ale nestaviam (zatial)...ale priznam sa ze ma to laka. No nemam priestor kde by som to mohol mat rozlozene a vklude sa tomu venovat.
oki tak ked budem mat problem, tak budem otravny

Priestoru pre stavbu nepotrebujes vela. Staci tolerantnu mamu ci manzelku a lod postavis aj v obývačke ci v detskej na malom stole. Model mas pocas stavby na kuse dosky takže odlozenie niekam bokom ked nieje na stavbu cas nieje zložité.
Alicu nemusíš stavať ale samotný článok môžeš použiť ako návod aj pre iné jednoduché modely lodí.
V pohode navštív aj krúžok ako ti pise Marián a mozno ti bude vyhovovať aj tento spôsob cesty k modelarceniu.
Ako kolvek.... Sme tu a držíme ti palce ked sa rozhodneš stavať nejaký model.
Bydlisko: Senec ( 43 rokov )
Tyto
modelár

Príspevkov: 16

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 22. 2. 2017 o 09:51 | odkaz na príspevok
Dakujem za povzbudenie ...
moja draha je tolerantna dost, ale fakt mame maly byt a dve deti. Ale mam rozostavany jednoduchy trup z preglejky. Je to skor experiment, viem ze na zaciatok to nieje dobre, ale bolo to najlepsie vychodisko. Na vode to drzi dobre to som uz skusal. Uz len ako to bude plavat... . uz mam nainstalovanu hriadel s motorcekom, cakam na ostatne diely a dorabam zatial veko.
Zvazoval som povrchovu upravu...chcel som sa vyhnut laminovaniu, jednak kvoli tomu ze nemam kde (vonku sa este neda) a jednak kvoli vahe. Chcel som iba farbu a lodny lak, alebo dyha a lodny lak. Ale odradil ma jeden clanok co bol tu na fore spomenuty, ze dva krat kvoli tomu prerabal trup, lebo mu popraskal lak ze pracuje inak ako drevo a napucal trup...ze proste lamino je istota. Aj ked ja si myslim ze lodny lak je stavany na to ako drevo pracuje proste nemoze popraskat...ci?
Jedine co moze robit problem, tak lak na farbe s tym nemam skusenost, ale tiez si myslim ze by to nemal byt problem...

Modelarsky kruzok ma samozrejme zaujal, ale robim poobede tak to tiez nieje mozne.


ufon13:
je možno jít i jinou než klasickou cestou stavby , jak je vidět např. zde:
http://ufon13.rajce.idnes.cz/puncochovy_trup_aneb_od_desky_po_osvetlenou_jachtu/
plánek se dá stáhnout zde:
http://www.rcrevue.cz/ke-stazeni/plankynavody


vau...tak toto sa mi paci...skoda ze som na toto nenarazil skor...
precizna pracicka...
este by ma zaujimalo cim zpevni tu pancuchu? epoxidom?
marianr
modelár

Príspevkov: 1456

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 22. 2. 2017 o 12:24 | odkaz na príspevok
zabudni na pančuchy, olaminuj.
Bydlisko: Ba ( 66 rokov )
Othello
modelár

Príspevkov: 2216

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 23. 2. 2017 o 07:38 | odkaz na príspevok
Pridavam sa k Marianovi.
Laminovanie je v pohode a s letoxitom z modelarstva to mas na istotu aj na kuchynskom stole ked deti pojdu spat
Polovicke cmajzni sackove rukavice z farby na vlasy a na stol si daj igelit a laminuj o 100/6.

Na lodny lak zabudni. Smrad a skutocnost, ze nanasanie musis opakovat niekolko krat, by ti to nijak neulahcili.


Zacnem na inu temu, lebo ma zaujal zaciatok toho co pises a dodnes lutujem ze som to nedal aj do clanku ked sme stavali Alicu...
Co si tak vsimam (aj ja som to spravil), kazdy kto sa chce pustit do stavania prvej RC lode tak zacne s experimentalnym trupom.
Je to skoda lebo vo finale zisti ze ovysledok nieje taky ako ocakaval a stavba ho vide rovnako ako stavba podla planika v niektorych pripadoch drahsie.
Cast sa stava ze tieto, nazvyme ich XX lode vyzeraju ako krabicky uplacane z toho co nam ostalo pori zateplovani domu, alebo z preglejok ovocinarskych bedniciek. Nevravim, ze sa tento material neda pouzit, no na to aby lodicka vyzerala v konecnom dosledku k svetu je treba uz nejaky grif ako dany material pouzit a hlavne co sa da z takehoto materialu na lodi spravit aby sme neohrozili pevnost a vodeodolnost.
Zoberme si taky styren...dobry je na trup lode no pre dobry vzhlad ho treba nalezite olaminovat, aby sa nam netrusil a nalezite pregytovat a dokladne vyhladit, aby nakoniec trup nevyzeral ako povrch mesiaca.
Drevo z ovocinarskych bedniciek.... pri mensich lodickach je tato preglejocka v pohode na rebra lode alebo ked sa vam podary preglejku dobre naparit a rozobrat na jednotlive dyhy tak je super aj na potah pripadne planky paluby ale opat ale...tu pracu co si date z rozoberanim 10-15 bedniciek radsej ozeliete a zbehnete si kupit za par drobnych dyhu k stolarom pripadne kvalitnu preglejku do modelarstva.
Tiez si kolko krat musim pockat kym moje prasiatko na modely trosku priberie a az potom pokracujem v stavbe, ale je to lepsie ako experimentovat a vymyslat uz vymyslene.
Ty co tie planiky robia a ty co tudavaju rozum vacsinou chcu aby ste sa vyhli konecnemu nezdaru, lebo modelarov a to opakujem MODELAROV je ako safranu.

Zvaz to Tyto a taktiez kazdy kto sa tymto vlaknom chce nechat zlakat na prvy pokus/stavbu.
Vsetkym drzim palce a nebojte sa pytat...ale nech to ide na urodnu podu nieze vam tu sto ludi povie "A" a vy si aj tak spravite po svojom potom nema vyznam sa pytat.
Bydlisko: Senec ( 43 rokov )
ufon13
modelár

Príspevkov: 144

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 23. 2. 2017 o 15:19 | odkaz na príspevok
marianr:
zabudni na pančuchy, olaminuj.

Kdybys četl text co vyšel v časopise tak budeš vědět že i PUNČOŠKA je olaminovaná a to 2 vrstvami 30g/m2 tkaninou tam kde je na tvar trupu použitá punčoška. Tím také odpovídám na předešlý dotaz.
Každopádně je loďka konstruovaná a prezentovaná dle ohlasů zcela ,,blbovzdorně,, pokud se čte text k plánku a stavitel rozeznává barvy jednotlivých součástek ve 3D návodu.
Nikomu ale nevnucuji to stavět, nicméně rád poradím se stavbou pokud by zájem byl, popřípadě is úpravou pro klasický pohon s hřídelí a motorem uvnitř.
Použita byla polyesterová živice pro její dostupnost v každé české drogerii jako opravná laminovací sada a také pro její rychlost tuhnutí, aby byl výsledek hodně rychle k ohmatání.
Tak mě napadá asi nebudete pamatovat co jsem o tomto systému stavby psal v roce 1989 ale tady si to přečíst můžete kdo má zájem:
http://ufon13.rajce.idnes.cz/trup_z_puncochy/
Výsledek je v 99% výborný , to 1 % obvykle jsou modeláři co si myslí že číst návod nemá cenu.
Bydlisko: Uhlířská Lhota Česká republika ( 59 rokov )
misho222
modelár

Príspevkov: 1964

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 23. 2. 2017 o 15:40 | odkaz na príspevok
Laminovania sa vôbec nemusíš báť, ak použiješ letoxit ako radí Othello tak si ani žena nevšimne že laminuješ, aj keď bude vedľa teba robiť večeru.
Síce plne vytvrdne po 20 hodinách no je bez zápachu.
Ja robím všetko v dvojizbovom byte a akonáhle žena ukladá prcka spať, tak zarábam živicu

http://www.peckamodel.sk/produkt/modelarska-chemia/ostatna-chemia/810312220-letoxit-pr102-em
Bydlisko: Senec ( 44 rokov )
1 2 3 4 5 6 7 8 9
  • Odpovedať
Musíte byť prihlásený na pridávanie príspevkov.
Úvodná stránka
  • 267 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelov
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galérie
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazár
  • 10 inzerátov za posledných 24 hodín.
Podujatia
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: taxitaithuanthanh24h, RCtoy,