Používateľské meno

Heslo

RC PORTAL

1 2
autor správa
ludicek
modelár

Príspevkov: 592

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 20. 9. 2014 o 20:29 | odkaz na príspevok
Chlapi pomôžte ak môžete.
Po patáliách so zadným uložením AXI 5325/16 v 74´´YAKovi 54 od PilotRc, kde sa donekonečna uvoľňovali skrutky som to konečne vyriešil. Zadné uloženie som vyhodil /ako som nakoniec zistil, na vine bol originál uhlíkový kužeľ k modelu - ten proste vibroval a je už v koši/.
Tak som použil držiak na motor Hacker A60, čo je hmotnostne porovnateľný motor:



... aj z dôvodu šetrenia ložísk motoru som použil toto predné uloženie.

No a dnešné krásne polietanie spojené s učením modelu aby sa konečne naučil lietať harrie bez väčšieho kývania do strán - vylietal som 4 aku ...



proste na takmer plnom plyne v noži po jeden a pol výkrute držiak motora praskol ...



Ja som už zúfalý, už to dobre držalo, spoje poistené lepidlom na skrutkové spoje, teraz ani bez pájky neidú povoliť ...

Ako ďalej? Ten model napriek tomu, že má letovku 5kg pri rozpätí 1,85m je veľmi lietavý.
Ďakujem.
Bydlisko: Prešov, Ľubotice ( 44 rokov )
milos.b
modelár

Príspevkov: 1210

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 21. 9. 2014 o 07:22 | odkaz na príspevok
A zistil si príčinu prečo to prasklo? Taký držiak nemôže predsa prasknúť len tak - mírnix-dírnix.
"Uvažujem nahlas": Neupravoval si dodatočne vyosenie motoru pomocou podložiek medzi držiak a motor pod upevňovacie skrutky? Či to náhodou nebolo nejak skrížene - vznikla tam medzera (motor sa neopieral celým čelom o držiak motoru), utiahnutím nejaké "predpätie", prípadným nevyvážením a vibráciami motora sa to rozkmitalo a prasklo alebo možno aj vnútorná vada materiálu.
Bydlisko: na "ďalekom Východe" ( 61 rokov )
ludicek
modelár

Príspevkov: 592

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 21. 9. 2014 o 08:36 | odkaz na príspevok
No samozrejme ze boli podlozky na vyosenie ved keby som vyosil cely drziak tak motor trci mimo motorovy kryt.
Myslim si ze ide oj o to ze ten plech proste nemal byt napr.odlahceny v mieste skrutiek motora.
Bydlisko: Prešov, Ľubotice ( 44 rokov )
milos.b
modelár

Príspevkov: 1210

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 21. 9. 2014 o 09:08 | odkaz na príspevok
Mám taký podobný (robený doma) držiak v lietadle (1,5m akrobat F3A) a vyosenie motoru som riešil posúvaním tej prednej časti držiaku v otvoroch - keď mi otvory nestačili, tak som ich pilníčkom trošku zväčšil do požadovaného smeru (max. o 1-1,2mm), zmeral vyosenie a držiak utiahol. Doteraz to drží a nemám s tým problém.

A motor sa umiestňuje tak, aby hriadel pri unášači bola v osi trupu.

je to síce spaľovák, ale v podstate je to rovnaké.
Bydlisko: na "ďalekom Východe" ( 61 rokov )
ludicek
modelár

Príspevkov: 592

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 21. 9. 2014 o 09:59 | odkaz na príspevok
Rozumiem
Ono ten drziak nie je zly len prdol v najslabsom
Padol navrh kupit novy a spevnit kuprexitom a kevlarom.
Bydlisko: Prešov, Ľubotice ( 44 rokov )
milos.b
modelár

Príspevkov: 1210

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 21. 9. 2014 o 10:14 | odkaz na príspevok
Kúpiť nový môžeš, no nerozmýšľal si, že si taký vyrobíš? Nejde o financie - o tých pár "chechtákov", ale pokiaľ máš možnosti a materiál, tak si ho vyrobíš podľa svojej potreby na mieru. Ja ho mám vyrobený z hliníkového plechu (hrúbka 2,5 či 3mm, už neviem presne, musel by som to ísť zmerať), nie je až taký dlhý ako ten tvoj, ale to som ho robil naschvál krátky, presne podľa veľkosti predného krytu motoru na lietadle.
Bydlisko: na "ďalekom Východe" ( 61 rokov )
ludicek
modelár

Príspevkov: 592

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 21. 9. 2014 o 10:40 | odkaz na príspevok
Nemam na to ani zrucnost ani naradie si to urobit.
Tak neviem.
Bydlisko: Prešov, Ľubotice ( 44 rokov )
flyingislife
team RCPortál

Príspevkov: 1121

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 21. 9. 2014 o 15:50 | odkaz na príspevok
Podľa mňa bude fakt najlepšie, ak zoženieš nový a v tomto mieste, kde ti praskol podlepíš už z kuprextitu vyrobenú priečku a v tých dierach ju omotáš presýteným kevlarovým lanom alebo uhlíkovým rovingom. A najlepšie by bolo, ak by si so tú kuprextitovú / sklotextitovú priečku už tak zbrúsil že by rovno vyosila motor do strany.

Ja to mám na Thunderovi takto:

v mieste kde sa stretávajú tie trojuholníky mám prepichnutú uhlíkovú tyčku a zaliatu lepidlom, po novom som teraz na tie plochy dal aj uhlíkový roving, a to tam mám vlastne ešte zadnú montáž. Možno by si si mohol vyrobiť z alutextu podobný domček a nejak to poriadne povystužovať, aj keĎ teda neviem prečo to prasklo, možno by nebol na škodu fakt skúsiť aj iný materiál, hliník(buď tvrdší alebo niečo kvalitnejšie) ako tu bolo spomenuté.
Bydlisko: Bratislava-Ivanka pri Dunaji / Košice ( 33 rokov )
ludicek
modelár

Príspevkov: 592

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 21. 9. 2014 o 18:32 | odkaz na príspevok
Ja by som chcel nejaký hotový držiak alebo polotovar. Jednak nemám prostriedky na výrobu ani úpravu takýchto materiálov a ani skúsenosti.
Okrem toho sakra motor za viac ako 200e mimochodom nemá originálny systém uchytenia ?

... No dobre, teda ak použiť spevnenie kuprexitom, tak akým konkrétne a ako ho mám upraviť keď mne treba odhadom 3mm vyosenie nadol ... ?
Bydlisko: Prešov, Ľubotice ( 44 rokov )
flyingislife
team RCPortál

Príspevkov: 1121

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 21. 9. 2014 o 19:57 | odkaz na príspevok
Neviem či má alebo nemá, myslím že na tie axíky predávali nejaký kríž ale ten ti asi nepomôže veľmi.

V KE v modelárstve majú rôzne hrúbky sklotextitu, podľa mňa by stačila aj 1,5mm hrúbka.
S tým vyosením by som to urobil asi zatiaľ tak, že by som ten kuprextitový kus nalepil bodovo alebo len bodovo zviazal niťami na to pôvodné lože a skrutky prepchal aj cez lože aj cez držiak do motora aby ti to určite všetko pevne držalo, a po testovacom lete by si to buď ešte zbrúsil aby bol motor vyosený správne a potom by som to vylepil poriadne.
Aj keď neviem, nemáš tam nejaké vibrácie od motora? Lebo stále sa mi to nejak nezdá, že by ti to takto prasklo, samozrejme stať sa môže všeličo.
Bydlisko: Bratislava-Ivanka pri Dunaji / Košice ( 33 rokov )
ludicek
modelár

Príspevkov: 592

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 22. 9. 2014 o 11:34 | odkaz na príspevok
No a keby som použil toto riešenie?



Namiesto hliníka by som dal preglejku ako prepážku. Už len zohnať 70mm distančné stĺpiky, kde to netuším.
Bydlisko: Prešov, Ľubotice ( 44 rokov )
flyingislife
team RCPortál

Príspevkov: 1121

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 22. 9. 2014 o 16:27 | odkaz na príspevok
Olaminovaná preglejka by mohla byť, stĺpiky mi robili na mieru na sústruhu u známeho, takže skús osloviť niekoho kto by ti to vedel spraviť. Tých 70mm si rátal aj s ´tym že tam potom použiješ zadnú montáž?
Bydlisko: Bratislava-Ivanka pri Dunaji / Košice ( 33 rokov )
ludicek
modelár

Príspevkov: 592

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 23. 9. 2014 o 08:50 | odkaz na príspevok
Preglejka olaminovaná, namiesto dištančných stĺpikov použijem kvalitné skrutky M6 /namiesto závitovej tyče/, foto dám keď to dokončím.
Vyosovať sa bude ľahšie. Bude to zadná montáž.
Bydlisko: Prešov, Ľubotice ( 44 rokov )
ludicek
modelár

Príspevkov: 592

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 23. 9. 2014 o 22:26 | odkaz na príspevok
No tak dopadlo to takto.



Verím, že bude dobre, ak aj toto povolí tak pôjde celý model.
Bydlisko: Prešov, Ľubotice ( 44 rokov )
marianr
modelár

Príspevkov: 1456

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 24. 9. 2014 o 09:46 | odkaz na príspevok
Tu nie je žiaden strojár? Mne to pripadá ako katastrofálne riešenie zosilujúce vibrácie.
Bydlisko: Ba ( 66 rokov )
1 2
  • Odpovedať
Musíte byť prihlásený na pridávanie príspevkov.
Úvodná stránka
  • 138 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 1 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelov
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galérie
  • 1 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazár
  • 9 inzerátov za posledných 24 hodín.
Podujatia
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: mhutnik, Deny,