Používateľské meno

Heslo

RC PORTAL

autor správa
Jumbo
modelár

Príspevkov: 6

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 24. 7. 2016 o 16:41 | odkaz na príspevok
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu.
Chcel by som si kompletne prerobiť väčšiu staršiu hračkársku loďku, 63x 28x 13 cm.
Smer sa ovládal 2 motormi bez kormidla. Nie je k tomu vysielač (predpokladám že aj tak bol 27MHz) a 1 motor je určite nefunkčný.
Celá je z plastu. Priemer vrtule je 29mm.
Mám volantovú vysielačku s prijímačom k autu a aj servo a Lipol-ky 2S.
Chcel by som ju osadiť novými jednosmernýmu motormi a regulátorom, riadenie by som spravil motormi, ako bolo na páčkovú vysielačku,
alebo cez servo na kormidlo. Nechám si poradiť, čo bude lepšie.
Aké motory by ste mi prosim doporučili, priemer terajsich je 30mm a hriadel 2mm (je tam aj puzdro na motory a nejaka prevodovka do pomala)
Preto by som chcel podobny motor. Aký regulátor aby utiahol 2 motory a nezhorel?

Ďakujem za pomoc a pripájam fotky do gálerie.
Bydlisko: Bratislava ( 42 rokov )
palci72
modelár

Príspevkov: 1057

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 7. 2016 o 09:20 | odkaz na príspevok
S volantovou vysielačkou asi nezvládneš riadenie cez dva motory.....musel by si mať pákovú klasickú vysielačku a riadiť to cez dva kanály a cez dva regulátory a pri zatáčaní ťahať jednu páku alebo druhú /pri rovnom pohybe obidve páky do predu alebo do zadu spolu/....myslím si že by si to vedel spraviť aj na jednu páku obidva motory ale musel by si mať počítačovú nastaviteľnú vysielačku.....myslím že sa to volá nastavenie cez delta mix niečo podobné ako na samokrídlach.....ovládaš dve servá /v tvojom prípade dva regulátory/ na jednej páke....
V tvojom prípade keďže máš volantovú vysielačku a prijímač tak bude lepšie ak to prerobíš na ovládanie zatáčania cez servo a obidva motory sa budú dať zapojiť cez jeden regulátor samozrejme musíš mať obojsmerný regulátor /obidva motory pôjdu spolu do predu aj do zadu naraz/.....asi toľko k tomu.....Možno niekto poradí niečo lepšie.....
Bydlisko: Podkrivaň ( 52 rokov )
WiiPro
modelár

Príspevkov: 1516

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 7. 2016 o 09:27 | odkaz na príspevok
Ja len tak mimo tejto témy sa spýtam, ze ako namixujem to ovládanie na dva motory? Delta mix bude fungovat?
palci72
modelár

Príspevkov: 1057

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 7. 2016 o 10:43 | odkaz na príspevok
Ja lietam s Aurorou 9 a tam sa to dá nastaviť....musíš mať samozrejme dva regulátory /najlepšie by bolo obojsmerné autíčkarske/ a tie zapojené do samostatných kanálov.....teraz to narýchlo z hlavy neviem presne ale myslím že sa to nastavuje hneď na začiatku keď si pridávaš nový model a Aurora sa pýta či máš jedno krídlo či máš jedno servo v krídle alebo dve servá či máš chvostové kormidlá spojené alebo samostatné atď....tak nejako to je ale v iných vysielačkách to neviem ako sa to nastavuje.....
A delta mix bude fungovať aj na regulátory...je to v podstate to isté ako keď tam napojíš servá na samokrídle.....a myslím že sa to dá aj na samostatné páky alebo na jednu spoločnú podľa toho ako si zvolíš v programovaní ovládací prvok vysielačky....
Bydlisko: Podkrivaň ( 52 rokov )
TomasBa
modelár

Príspevkov: 480

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 7. 2016 o 12:53 | odkaz na príspevok
Alebo kup delta mixer a kludne to pouzijes aj v autickarskej visielacke
marianr
modelár

Príspevkov: 1460

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 7. 2016 o 13:22 | odkaz na príspevok
palci72:
S volantovou vysielačkou asi nezvládneš riadenie cez dva motory.....musel by si mať pákovú klasickú vysielačku a riadiť to cez dva kanály a cez dva regulátory a pri zatáčaní ťahať jednu páku alebo druhú /pri rovnom pohybe obidve páky do predu alebo do zadu spolu/....myslím si že by si to vedel spraviť aj na jednu páku obidva motory ale musel by si mať počítačovú nastaviteľnú vysielačku.....myslím že sa to volá nastavenie cez delta mix niečo podobné ako na samokrídlach.....ovládaš dve servá /v tvojom prípade dva regulátory/ na jednej páke....
V tvojom prípade keďže máš volantovú vysielačku a prijímač tak bude lepšie ak to prerobíš na ovládanie zatáčania cez servo a obidva motory sa budú dať zapojiť cez jeden regulátor samozrejme musíš mať obojsmerný regulátor /obidva motory pôjdu spolu do predu aj do zadu naraz/.....asi toľko k tomu.....Možno niekto poradí niečo lepšie.....


Hmm na volantovke nejde zmixovať tie dva kanály? Nikdy som nemal, neviem..

"Nejaká prevodovka" je dosť slabá informácia. Ja osobne sa snažím ozubeným prevodom vyhýbať, sú veľmi hlučné.

Ak sú puzdrá hriadelí plastové, hrozí odtavenie, tak opatrne. Ja by som začal s plechovkou 400/3Li na 2S Li. Ak by to bolo pomalé, 400/7,2V alebo 3Li. Nepríjemné ak nemáš zásoby.

Jumbo:
Chcel by som ju osadiť novými jednosmernýmu motormi a regulátorom, riadenie by som spravil motormi, ...

Na to potrebuješ regulátory dva.


Doštudoval som si obrázky, 2 x Speed 280 / 3Li napriamo (ozubené kolesá stiahnuť sťahovákom na pastorky a dokúpiť spojky).
Bydlisko: Ba ( 66 rokov )
Futura3D
modelár

Príspevkov: 126

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 7. 2016 o 14:07 | odkaz na príspevok
Ehm Marián si si istý že 280 na priamo utiahne 29mm vrtuľu? Mne v podstatne menšej lodi (záchranný čln, videl si dávno pred rokmi) zadymila a to tam mal 25mm 3-list z nijakým stúpaním. Skôr by šiel možno do 400 ale tam zase potreba silnejšieho regulátora. Prípadne zapojil oba motory na jeden regulátor a pokoj. Ovládani normálne kormidlom a servom.
Ešte je dôležité či ide prerábať aj stevenky alebo bude ponechávať pôvodné. Asi by som prerobil na štandardnú hriadeľ 3-4mm, ľahšie sa budú dať dokúpiť vrtulky pre laborovanie.

A.
Bydlisko: Black water
Jumbo
modelár

Príspevkov: 6

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 7. 2016 o 16:53 | odkaz na príspevok
Takže riadenie asi prerobím na servo a kormidlo.
Prevody dám preč a zapojím motory na priamo.
Púzdra hriadelí sú našťastie mosadzné a hriadeľ má priemer 3mm.
Bydlisko: Bratislava ( 42 rokov )
palci72
modelár

Príspevkov: 1057

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 7. 2016 o 19:25 | odkaz na príspevok
marianr:
Hmm na volantovke nejde zmixovať tie dva kanály? Nikdy som nemal, neviem..

Keď si nikdy nemal a nevieš tak prečo odpovedáš tak ironicky?????......

Tú volantovú súpravu predpokladám že má len obyčajnú bez možnosti niečo v nej naprogramovať /samotný zakladateľ tohto vlákna nedal žiadne konkretne info o nej/.....takže si neviem predstaviť dosť dobre ako by si s ňou chcel uriadiť dva motory /spoločný chod do predu alebo do zadu a samotné zatáčanie.....aspoň takým spôsobom aby sa na to dalo aj pozerať.......a nemal by si z toho po chvýli v hlave "myš maš".......
Bydlisko: Podkrivaň ( 52 rokov )
Jumbo
modelár

Príspevkov: 6

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 7. 2016 o 22:07 | odkaz na príspevok
Volantovku mám Futaba 2PL 2,4 GHz a Spektrum DX2 2,4 GHz, ale myslím si, že keď bude loď zatáčať, tak práve tá vrtuľa, ktorá by cez delta, lebo V-tail mix mala byť v zábere, bude vplyvom náklonu vo vzduchu a teda to zatáčať nebude. A aj preto, aby som nemusel kupovať druhý regulátor spravím ovládanie smeru cez servo a 2 kormidlá za vrtuľami.
Bydlisko: Bratislava ( 42 rokov )
marianr
modelár

Príspevkov: 1460

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 26. 7. 2016 o 09:33 | odkaz na príspevok
Futura3D:
Ehm Marián si si istý že 280 na priamo utiahne 29mm vrtuľu? Mne v podstatne menšej lodi (záchranný čln, videl si dávno pred rokmi) zadymila a to tam mal 25mm 3-list z nijakým stúpaním. Skôr by šiel možno do 400 ale tam zase potreba silnejšieho regulátora. Prípadne zapojil oba motory na jeden regulátor a pokoj. Ovládani normálne kormidlom a servom.
Ešte je dôležité či ide prerábať aj stevenky alebo bude ponechávať pôvodné. Asi by som prerobil na štandardnú hriadeľ 3-4mm, ľahšie sa budú dať dokúpiť vrtulky pre laborovanie.

A.


Nenapísal som to kompletne, 280/3Li a 2S Li, to je ako s reduktorom. Je fakt že tie skrutky má riadne...

Obávam sa že 2x 400 budú na to ťažké.
Bydlisko: Ba ( 66 rokov )
RedByron
modelár

Príspevkov: 263

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 26. 7. 2016 o 10:18 | odkaz na príspevok
Ahoj Jumbo, Ak máš niekoho s rozbitým koaxiálnym vrtuľníkom na ktorom boli motory podobného rozmeru ako si mal v lodi, alebo chceš z neho prehodiť motory tak môžeš použiť jeho vysielačku prijímač a regulátor (alebo i kombo ak je to v jednom). To riadenie je principiálne rovnaké dokonca ak osadíš regulátor (prijímač) do správnej polohy tak využiješ výhody gyra. Teoreticky by to malo chodiť i s pákovou vysielačkou ak napasuješ frekvenciu, typ modulácie atď. Ja sám som takúto úpravu už robil. Akurát mi ten regulátor (z carson vrtuľníka) nechcel (a dodnes neviem prečo) chodiť s prijímačom spektrum (Orange od HK). Musel som tam nechať pôvodnú vysielačku a prijímač na 35 MHz.
Bydlisko: Dolný Kubín
Jumbo
modelár

Príspevkov: 6

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 27. 7. 2016 o 21:48 | odkaz na príspevok
marianr: Loďka je dosť veľká, tak dúfam, že tie 400-vky nebudú moc ťažké.

RedByron: Bohužiaľ nikoho s rozbitým koaxiálnym vrtulníkom nemám.

Riadenie vyriešim pištolovou vysielačkou a 2 kormidlami cez servo, ale ďakujem za rady.
Bydlisko: Bratislava ( 42 rokov )
RedByron
modelár

Príspevkov: 263

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 28. 7. 2016 o 07:46 | odkaz na príspevok
Ja mám .

ale vážne ak by si chcel elektroniku tak sa ozvi do správy nech nezamotávame vlákno. Musel by som pozrieť či ten mix na motory je na vysielačke alebo je to v regulátore a dalo by sa to (teoreticky) použiť s pištoľkou.
Bydlisko: Dolný Kubín
  • Odpovedať
Musíte byť prihlásený na pridávanie príspevkov.
Úvodná stránka
  • 209 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelov
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galérie
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazár
  • 6 inzerátov za posledných 24 hodín.
Podujatia
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: RCtoy, Deny,