Používateľské meno

Heslo

RC PORTAL

1 2
autor správa
marcoss
modelár

Príspevkov: 178

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 28. 8. 2014 o 07:52 | odkaz na príspevok
Cavte mate niekto skusenosti s motorom z krovinorezu? davali ste to do lietadla? mam jeden 25cc motor a chcel by som to do niehoho narvat, len neviem ci to uz niekto robil a ci to je vobec mozne.

Dakuejm
Bydlisko: Banská Bystrica
IL-2
modelár

Príspevkov: 108

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 28. 8. 2014 o 13:32 | odkaz na príspevok
Skúsenosti nemám, ale myslím že je to možné. Akurát by si musel odstrániť spojku a vymyslieť upevnenie vrtule na kľuku. A namiesto ťahového štartéra by sa štartoval potočením za vrtuľu. Na zahraničných fórach je o tom dosť popísané.

http://www.rcuniverse.com/forum/engine-conversions-92/10690460-brushcutter-engines.html
Jano Prsanec
modelár

Príspevkov: 462

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 28. 8. 2014 o 19:26 | odkaz na príspevok
hlavne ho musíš radikálne vykuchať a odľahčiť, nič, čo tam fakt netreba tam nesmie zostať
Bydlisko: Banska Bystrica ( 45 rokov )
kupo
modelár

Príspevkov: 200

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 28. 8. 2014 o 20:34 | odkaz na príspevok
Bydlisko: Bratislava
jackboy
modelár

Príspevkov: 109

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 29. 8. 2014 o 23:43 | odkaz na príspevok
Bydlisko: B.Bystrica
palci72
modelár

Príspevkov: 1057

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 2. 9. 2014 o 22:04 | odkaz na príspevok
"Marek" dobrá tema ja sa tiež pohrávam s touto myšlienkou už pár tyždňov a myslím že na také kľudné polietanie to bude akurát -motor za rozumnu cenu....je mi vopred jasne že to nebude vykonove do nejakeho extra akrobata ale naozaj len na také pianko polietanie....Ja mám tiež motor z krovinorezu Homelite 3040 25 ccm plne funkčný, zohnal som ho v servise krovinorezov za 20 Euro /celkom prijatelna cena a ak sa niečo pokazí alebo nepodarí aspoň ma to nebude tak velmi mrzieť/
Písal som ti Marek že tieto motory sú stavané na výdrž a nie na výkon a moj krovinorez značky oleomac je toho dôkazom funguje už u mňa spoľahlivo min. 8 rokov a pri kosení už toho zažil... pár pekných aj nepekných chvýľ...no stále má ešte chuť vrčať a má neskutočne peknu spotrebu na pollitrovej nadrži kosí viac ako hodinu....a toto ma na tom najviac priťahuje-lacný motor a lacné a dlhé lietanie....netreba mať veľké obavy z krátkej životnosti pretože pri lietaní ten motor nejde do takého veľkého záberu alebo výkonu ako pri kosení....
je pravda ako píšu ostatný tu hore... je potrebné ten motor čo najviac odľahčiť najviac váži asi ten veľký zotrvačník/ventilator/ ale ak maš sustruh alebo niekoho kto ti to vie spraviť tak sa dá aj z tej vrtule dosť odobrať ale treba dať pozor na vyvaženie toho zostatku vrtule aby to nemalo potom nejaké vybrácie a nepekný chod motora....
Bydlisko: Podkrivaň ( 52 rokov )
oto771
modelár

Príspevkov: 226

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 3. 9. 2014 o 13:12 | odkaz na príspevok
Chalani, ja sa Vám divým, že v dnešnej dobe miesto lietania sa púšťate do takýchto neoverených konštrukcií. Mi sme to robili tak pred pätnástimi rokmi, keď k modelárskym benzínovým motorom sa dalo len ťažko a skutočne draho dostať. Je otázne čo povie ten Váž karburátor z upraveného motora keď sa nakloníte do väčšieho uhla, nedajbože dole hlavou. Dnes keď za necelých 120 až 140€ aj s poštovným môžete mať origo odskúšaný (nie špičkový) ale určite lepší motor než upravený z krovinorezu. Napr.:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__46812__26cc_Gas_engine_w_CD_Ignition_1_45PS_EU_Warehouse_.html
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__45205__Turnigy_30cc_Gas_engine_w_CDI_Electronic_Ignition_and_Genuine_Walbro_Carburetor_EU_Warehouse_.html

Toto je odskúšaná cesta, hlavne pre začiatok, a nie tráviť čas trápením sa z nejakým upravovaným motorom. To je moja rada, kto chce ma vypočuje. Ostatným doporučujem veľa úspechov z vymýšľaním "teplej vody".
Bydlisko: Košice ( 73 rokov )
marcoss
modelár

Príspevkov: 178

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 3. 9. 2014 o 16:39 | odkaz na príspevok
Ja sa preto nad tym zamyslam lebo mam ten krovinorez doma a uz ho pouzivat nebudem. Pocul som ze sa to da urobit tak to skusim vybrat co najviac odlahcit a niekde na stole poriadne odskusat, bez toho by som to urcite do lietadla nedal. To budem robit ked sa uz lietat dat nebude a ked sa to podari alebo nepodari aspon budem mat viac skusenosti a budem vediet ze sa to oplati alebo neoplati. Ak by sa aj neoplatilo urcite si dosporim na motor DLE uz radsej dam o stovku viac a mam istotu dobreho a kvalitneho vyrobku ktory sa pouziva najcastejsie. Urcite by som neriesil cinu. Ale dakujem Oto, ze si napisal aj to ma tesi ze mas snahu poriadit aspon takto. Skusim to ja predsa s tym krovinorezom a potom sa podelim o skusenostiach.

Edy ty uz daco kutis? V akom si stadiu pokusov?
Bydlisko: Banská Bystrica
oto771
modelár

Príspevkov: 226

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 3. 9. 2014 o 17:19 | odkaz na príspevok
Musíš si uvedomiť jednu základnú vec. Motor z krovinorezu je konštruovaný tak aby dokázal byť v chode na základný otáčky (ktoré nie sú pracovné) a potom sa dostal na optimálne pracovné otáčky, kde má najväčší krútiaci moment (preto má aj väčšiu životnosť). Z toho plynie, že len ťažko vyhovuje pre lietadlo, kde musí mať čo najlepší krútiaci moment v čo najväčšom rozsahu otáčok (napr. od 2500 do 8000ot/min.). Toto sa dá eliminovať len ak by si mal vrtuľu s plynule meniteľným stúpaním. Tak ako to majú skutočné lietadlá. Ak máš pevnú vrtuľu, tak máš možnosť dosiahnuť s takýmto motorom len veľmi obmedzenú účinnosť. T.j. Nosíš zo sebou do vzduchu veľkú hmotnosť (aj keby si to hoci ako odľahčil) motora a máš k dispozícii malý výkon. Nezabudni aj na karburátor, ktorý je v krovinoreze konštruovaný tak aby pracoval v rozmedzí nejakých horizontálnych polôh ale rozhodne nie napr. dole hlavou. Veď si to vyskúšaj a uvidíš.
Motory DLE sú rozhodne kvalitné motory a určite sa oplatí si priplatiť. A možná... ,že ani nie sú vyrábané v Číne, tak ako iné modelárske komponenty predávané v EU pod názvami renomovaných svetových značiek. Mohol by som menovať ale načo.

Viem však jedno, že u nás na klubovom letisku lietajú viacerí členovia s "číňanmi" a okrem toho, že sú to hlučnejšie motory (čo sa dá upraviť výmenou výfuku, pokiaľ to vadí) šlapú ako hodinky. Pre nesúťažné lietanie úplne bezproblémové.
Bydlisko: Košice ( 73 rokov )
palci72
modelár

Príspevkov: 1057

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 3. 9. 2014 o 21:51 | odkaz na príspevok
"Oto" bez urážky ale spytam sa....to hovoríš o krovinoreze z 1 svetovej... s plavákovým karburátorom???....Lebo dnešné kroviňaky už maju všetky montované membránové karburátory-ktorým sa u nás hovorí "letecké" pretože s nimi môžeš vystrájať čo si len spomenieš a takisto to platí aj pre motorové píly....pozri si toto video a povedz či si ešte stále presvedčený že to nefunguje dole hlavou....https://www.youtube.com/watch?v=yUJvAyeMU4Q
...takýchto videí je tu veľa
ja s mojim kroviňákom kosím podobne a ešte aj horšie /vľavo,vpravo,dole hlavou a aj nad hlavou niekedy obtínam listy zo stromov/ keď sa krútiš okolo schodikov do zahrady tak využiješ všetky druhy polôh kosenia a mne sa ešte nestalo aby mi kroviňák zhasol pri praci a to ho už mordujem viac ako 8 rokov....
mňa tato alternatíva pohonu zaujala viacmenej z dôvodu pretože som lacno zohnal motor "20E" a keďže som si vedomý že to nie je výkonove špičkový motor tak ho použijem len na pohoda lietanie..... ja aj tak neviem lietať akrobaciu takže ma to ani netrápi nejaké lietanie dole hlavou....

a 20Euro je ešte vždy menej ako 120 alebo140 mam sustruh a prístup k lacnému hliníku, som kutil a modelár, tak prečo by som to neskúsil, viac ma teší keď si niečo urobím sám doma....

Položme si otázku....Keď to lieta iným tak prečo by to nelietalo aj nám????
Bydlisko: Podkrivaň ( 52 rokov )
Michal1PA
modelár

Príspevkov: 297

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 4. 9. 2014 o 00:03 | odkaz na príspevok
Na túto tému bolo dosť písané aj v RCrevue, ráno pohľadám tie čísla.
Dneskajšie motory z krovinorezov sú kvalitné a priam sa ponúka ich použitie.
Bydlisko: okr.Pieštany, ( 66 rokov)
marcoss
modelár

Príspevkov: 178

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 4. 9. 2014 o 08:03 | odkaz na príspevok
Tie cisla z rc revue by pomohli mam ich dost rad by som sa aj tam nieco dozvedel. Tak ak najdes v ktorych cislach to je tak daj vediet. Skusim aj ja pohladat
Bydlisko: Banská Bystrica
Michal1PA
modelár

Príspevkov: 297

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 5. 9. 2014 o 00:19 | odkaz na príspevok
Je o tom písané v RCrevue číslo 10 rok 2010.
Bydlisko: okr.Pieštany, ( 66 rokov)
marcoss
modelár

Príspevkov: 178

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 5. 9. 2014 o 13:44 | odkaz na príspevok
Fuu tak tie nemam nedalo by sa ti to odscanovat a poslat sem alebo na mail?
Bydlisko: Banská Bystrica
palci72
modelár

Príspevkov: 1057

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 5. 9. 2014 o 14:35 | odkaz na príspevok
...no aj mňa by to zaujímalo....nieže by som nemal vlastné predstavy ale nejaká dobrá technická literatúra nikdy nie je na zahodenie...

tu je niečo pre malú inšpiráciu...

http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=8&t=39136
Bydlisko: Podkrivaň ( 52 rokov )
1 2
  • Odpovedať
Musíte byť prihlásený na pridávanie príspevkov.
Úvodná stránka
  • 183 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelov
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galérie
  • 1 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazár
  • 10 inzerátov za posledných 24 hodín.
Podujatia
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: