Používateľské meno

Heslo

RC PORTAL

  • Facebook
  • Reklama

Čo s hlučným zdrojom

Pridané: 28. 3. 2019 o 08:40 | ID článku: CLA446 | Zobrazenia: 255x | Komentárov: 0 | Autor: BOravec

Každý modelár, používa akumulátory a tie treba niekde nabiť. Doma používame zdroje najrôznejších značiek a kvality. Mnoho z nich má nútené chladenie ventilátorom, ktoré je riešené najrôznejšími spôsobmi, bohužiaľ dosť nešťastne. Vo väčšine prípadov sa spína pri dosiahnutí určitej teploty vo vnútri zdroja, zriedkavo sú jeho otáčky regulované. Osobne nemám rád, keď zariadenie na mňa hučí neadekvátne so záťažou, ktorej je vystavené.
Čo sa s tým dá robiť a nestojí to veľa, ukážem na zdroji Fusion 600W, ktorý je veľmi bežný a predáva sa pod rôznymi značkami. Mení sa len čelný štítok, zbytok je rovnaký.
Po otvorení zdroja som zistil, že na plošnom spoji, v mieste vývodov pre konektor ventilátora sú neobsadené miesta práve pre súčiastky, ktoré riadia jeho otáčky na základe teploty.
Dosť ma prekvapilo, že ich výrobca neosadil, ich cena v porovnaní s cenou zdroja je zanedbateľná.
Zdroj doteraz fungoval tak, že ventilátor bežal stále naplno, čo bolo fakt otravné. Na riadenie som použil obvod, ktorý bol kedysi zverejnený v RC Revue, ale komu sa nechce stavať, môže použiť hotový, (predáva Conrad, GM elektronik a pod.)ktorý sa používa v PC zdrojoch. Buď ho predávajú s pevným nastavením teploty, alebo drahší s trimrom.
Ten je výhodnejší, ja to mám nastavené tak, že ventilátor pri izbovej teplote sa len lenivo otáča. V mojom zdroji som použil na snímanie teploty dva snímače, ktoré som zabalil do penovej gumy a vložil medzi rebrá chladičov. Kto neverí v takéto riešenie, môže snímač zaliať silikónovým tmelom.
Tým ale nastavenie nekončí, je potrebné na zdroj vrátiť veko, aby sa chladil tak, ako bude zmontovaný a zaťažiť výkonom, napr. pripojiť50W žiarovky (Pozor, aké máte nastavené napätie) do auta a počkať, ako sa bude ventilátor správať. Ak prudko zvýši otáčky, je potrebné opäť pootočiť trimer a otáčky znížiť napr. na polovicu. Proces je potrebné viackrát opakovať, kým dosiahnete uspokojivý stav. Výsledok bude tiché zariadenie, pri práci ktorého sa doma nikto nebude rozčulovať.

Na záver jedno upozornenie:
Pozor na paprče pri otvorenom zdroji pod napätím 220V!!!!

V ďalšej fáze som si vzal na starosť samotnú skrinku zdroja. Veko zdroja je z jedného kusu plechu ohnutého do tvaru "U" a je uchytené na rám skrinky 4 kusmi skrutiek po bokoch. Celé veko dosť vibruje. Doplnil som po bokoch pri dolnom okraji dvojicu skrutiek, aby boky veka nerinčali o rám. Potom som vymenil nožičky na dne skrinky, ktoré sú zbytočne tvrdé. Ja som ich podlepil kúskami mäkkej gumy hrúbky 4mm. Dobré by boli aj nožičky napr. so starého gramofónu. Po tejto úprave mi skrinka neposkakuje po stole.
Ďalšie rezervy sú v uchytení ventilátora, ten by bolo lepšie nepriskrutkovať priamo na zadnú stenu skrinky, ale použiť gumové priechodky podobné ako sú na servách. A na záver pre fajnšmekrov doporučujem odstrániť plastovú mriežku chrániacu ventilátor, pretože má ostré hrany a okolo nich prúdiaci vzduch tiež spôsobuje hluk, ktorý tam nevyhnutne nemusí byť. Aby bol ventilátor zvonka chránený, osadíme novú mriežku so sitom kruhového prierezu, ktorá tvorí menej hluku:
A ak to chce niekto doviesť do úplnej dokonalosti, tak doporučujem vymeniť ventilátor za tichší. Pri tomto kroku je potrebné vybrať typ s rovnakým alebo mierne vyšším prietokom vzduchu ako ten pôvodný, aby sa nestalo, že zdroj pri plnom výkone nebude mať dostatočné chladenie.

  • Pridať komentár
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Úvodná stránka
  • 60 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 8 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelov
  • 18 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galérie
  • 6 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazár
  • 8 inzerátov za posledných 24 hodín.
Podujatia
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: macil, cybernetic, peto.peto202, lferencik, didikk, diodadodo,