Používateľské meno

Heslo

RC PORTAL

autor správa
Peter
team RCPortál

Príspevkov: 2154

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 18. 2. 2021 o 23:52 | odkaz na príspevok
Ahoj chlapci, viete niekto niečo o novej uniackej legislatíve platnej od tohto roku? Rieši sa to v Maďarsku a v Čechách, ešte dávnejšie.....tam je už viac menej jasné ako postupovať, kde získať osvedčenie pilota aj označenie modelov..... ale u nás nevidím nič....
Ak máte niekto info.... podeľte sa prosím s ostatnými.
lv
modelár

Príspevkov: 2789

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 19. 2. 2021 o 03:13 | odkaz na príspevok
Vieme. Na Slovensku zatial llietame ilegalne, lebo DU nekona a od 1.1.2021 musis byt registrovany.
mac
modelár

Príspevkov: 938

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 19. 2. 2021 o 12:19 | odkaz na príspevok
Peter
team RCPortál

Príspevkov: 2154

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 19. 2. 2021 o 15:32 | odkaz na príspevok
lv:
Vieme. Na Slovensku zatial llietame ilegalne, lebo DU nekona a od 1.1.2021 musis byt registrovany.

takže tak ako som tušil....

mac:
kto sa s tym este nezaoberal, tu nieco ako opis situacie https://www.lermas.sk/2021/02/13/otazky-a-odpovede-k-vykonavaciemu-nariadeniu-komisie-eu-947-2019/

vďaka..... ćítam..... akurát je tami né stanovisko k platnosti licencie pilota..... česi aj maďari tvrdia, že táto je platná medzinárodne v rámci členských krajín xxxx.... skratku som zabudol...
1polo1
modelár

Príspevkov: 82

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 19. 2. 2021 o 15:33 | odkaz na príspevok
Však sme na Slovensku, tu máločo funguje.
lv
modelár

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 19. 2. 2021 o 21:29 | odkaz na príspevok
Registracia, ked prebehne, bude platna v celej EU. Registracne cislo, alebo jeho QR kod, budes musiet mat nalepeny na lietadle. Sutazny piloti + FAI licenciu.
macko
modelár

Príspevkov: 24

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 20. 2. 2021 o 00:02 | odkaz na príspevok
Laco,--- nešir paniku a netaraj ....nič nie je ilegalne...
pre ostatnych modelarov:
Stale je v platnosti Rozhodnutie DU č.2/2019 o prevadzke vo vzdušnom priestore kde je uvedene ako a za akych podmienok mozu lietat modelari.
pridavam link http://letectvo.nsat.sk/letova-prevadzka/lietadla-sposobile-lietat-bez-pilota/
Od 1.1.2021 sa toto rozhodnutie upravuje a harmonizuje s predpismi EU.(podrobnejsie tu- http://nsat.sk/wp-content/uploads/2014/08/DU_RPAS-merged.pdf
Oznacenie modelov,tzv registracia a ine detaily sa vztahuju len na urcite kategorie. a to oznacenie QR kodom a podobne blbosti zacali vymyslat v CR a este ani tam to nie je zdaleka doriešene. Registracia FAI pre modely nie je predpisana DU a sluzi na iny ucel (pre ine kategorie). Okrem toho FAI je zastresenie leteckej činnosti a pre modelarov je CIAM FAI a tam zatial neprebehli pokial viem ziadne nove predpisy pre prevadzku modelov.
Takze lietajte s porozumenim.Vsetko bude vyriesene.
Na okraj moj nazor je ze pre modelarsku letecku cinnost boli prevzate niektore parametre (vyska letu, letovy priestor,hmotnosti ,pohon a dalsie veci)
z civilnej letovej prevadzky a len hrubo ,zle interpretovane a osekane pre leteckych modelarov.(napr .vyska letu 30m do vzdialenosti 2,6km od CPA v ATZ..alebo max. vyska 120m ked sutazne pravidla napr.F3J udavaju 150m .... to je bez komentara.)
Zase niekto odflakol svoju robotu ...
Takze lietajte bez problemov v ramci predpisov.
..
dodo_bb
modelár

Príspevkov: 118

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 27. 2. 2021 o 20:55 | odkaz na príspevok
Ten odkaz http://nsat.sk/wp-content/uploads/2014/08/DU_RPAS-merged.pdf je starší súbor z roku 2014 a nevedel som v ňom nikde nájsť, že platí od 1.1.2021...
Mimochodom, začiatkom januára som na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám poslal niekoľko otázok na Dopravný úrad. Odpovedali mi na prvé štyri, poslednú preposlali na vyjadrenie na Ministerstvo dopravy a odtiaľ som dostal odpoveď predvčerom. Ak by to niekoho zaujímalo, text mojej žiadosti a odpovede z DU a MDSR nájde na tomto odkaze:
https://drive.google.com/file/d/1tXlOrcEnI7KGuX4A7_K51XmD3gxsqcjr/view?usp=sharing
Z odpovede z DU je viacmenej jasné, že v smere aplikácie EU smernice do našich predpisov kompetentní úradníci nerobia vôbec nič a asi to ani nemienia riešiť. Pravdepodobne potichu vyčkajú tri roky do skončenia výnimky a potom už nebude treba nič robiť (bude zas po voľbách ). Odpoveď z Ministerstva je pre mňa nezrozumiteľný právnický blábol, pravdepodobne ale ten predpis DU 2/2019 platí
BOravec
modelár

Príspevkov: 526

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 28. 2. 2021 o 07:33 | odkaz na príspevok
Som zo starej školy, tak mám zafixované zásady ako lietať a nikomu nezavadzať, ale myslím si, že predpisy by mali slúžiť ľuďom a nie ľudia predpisom. Ako mladý človek, ktorý sa chce venovať modelárstvu by som z toho mal dosť hokej. A pritom by sa to dalo zhrnúť do pár bodov, ktoré by sa dali naučiť naspamäť. Tak by to malo aj nejaký efekt.
lv
modelár

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 28. 2. 2021 o 09:37 | odkaz na príspevok
dodo_bb:
Pravdepodobne potichu vyčkajú tri roky do skončenia výnimky a potom už nebude treba nič robiť (bude zas po voľbách ).

Voľby s tým nič nemajú. Úradníci (napr. aj Martin) tam sedeli aj za Ficopeleho a budú tam, ak neurobia prúser, sedieť aj potom...
  • Odpovedať
Musíte byť prihlásený na pridávanie príspevkov.
Úvodná stránka
  • 131 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 4 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelov
  • 10 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galérie
  • 1 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazár
  • 12 inzerátov za posledných 24 hodín.
Podujatia
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.