Používateľské meno

Heslo

RC PORTAL

1 2
autor správa
Peter
team RCPortál

Príspevkov: 2167

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 18. 2. 2021 o 23:52 | odkaz na príspevok
Ahoj chlapci, viete niekto niečo o novej uniackej legislatíve platnej od tohto roku? Rieši sa to v Maďarsku a v Čechách, ešte dávnejšie.....tam je už viac menej jasné ako postupovať, kde získať osvedčenie pilota aj označenie modelov..... ale u nás nevidím nič....
Ak máte niekto info.... podeľte sa prosím s ostatnými.
Bydlisko: Nové Zámky ( 60 rokov )
lv
modelár

Príspevkov: 2802

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 19. 2. 2021 o 03:13 | odkaz na príspevok
Vieme. Na Slovensku zatial llietame ilegalne, lebo DU nekona a od 1.1.2021 musis byt registrovany.
Bydlisko: Trenčianska Turná ( 58 rokov )
mac
modelár

Príspevkov: 940

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 19. 2. 2021 o 12:19 | odkaz na príspevok
Peter
team RCPortál

Príspevkov: 2167

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 19. 2. 2021 o 15:32 | odkaz na príspevok
lv:
Vieme. Na Slovensku zatial llietame ilegalne, lebo DU nekona a od 1.1.2021 musis byt registrovany.

takže tak ako som tušil....




mac:
kto sa s tym este nezaoberal, tu nieco ako opis situacie https://www.lermas.sk/2021/02/13/otazky-a-odpovede-k-vykonavaciemu-nariadeniu-komisie-eu-947-2019/


vďaka..... ćítam..... akurát je tami né stanovisko k platnosti licencie pilota..... česi aj maďari tvrdia, že táto je platná medzinárodne v rámci členských krajín xxxx.... skratku som zabudol...
Bydlisko: Nové Zámky ( 60 rokov )
1polo1
modelár

Príspevkov: 82

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 19. 2. 2021 o 15:33 | odkaz na príspevok
Však sme na Slovensku, tu máločo funguje.
Bydlisko: Brezno ( 61 rokov )
lv
modelár

Príspevkov: 2802

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 19. 2. 2021 o 21:29 | odkaz na príspevok
Registracia, ked prebehne, bude platna v celej EU. Registracne cislo, alebo jeho QR kod, budes musiet mat nalepeny na lietadle. Sutazny piloti + FAI licenciu.
Bydlisko: Trenčianska Turná ( 58 rokov )
macko
modelár

Príspevkov: 25

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 20. 2. 2021 o 00:02 | odkaz na príspevok
lv,--- nešir paniku ....nič nie je ilegalne...
pre ostatnych modelarov:
Stale je v platnosti Rozhodnutie DU č.2/2019 o prevadzke vo vzdušnom priestore kde je uvedene ako a za akych podmienok mozu lietat modelari.
pridavam link http://letectvo.nsat.sk/letova-prevadzka/lietadla-sposobile-lietat-bez-pilota/
Od 1.1.2021 sa toto rozhodnutie upravuje a harmonizuje s predpismi EU.(podrobnejsie tu- http://nsat.sk/wp-content/uploads/2014/08/DU_RPAS-merged.pdf
Oznacenie modelov,tzv registracia a ine detaily sa vztahuju len na urcite kategorie. a to oznacenie QR kodom a podobne blbosti zacali vymyslat v CR a este ani tam to nie je zdaleka doriešene. Registracia FAI pre modely nie je predpisana DU a sluzi na iny ucel (pre ine kategorie). Okrem toho FAI je zastresenie leteckej činnosti a pre modelarov je CIAM FAI a tam zatial neprebehli pokial viem ziadne nove predpisy pre prevadzku modelov.
Takze lietajte s porozumenim.Vsetko bude vyriesene.
Na okraj moj nazor je ze pre modelarsku letecku cinnost boli prevzate niektore parametre (vyska letu, letovy priestor,hmotnosti ,pohon a dalsie veci)
z civilnej letovej prevadzky a len hrubo ,zle interpretovane a osekane pre leteckych modelarov.(napr .vyska letu 30m do vzdialenosti 3,7km od ARP..alebo max. vyska v G priestore 120m ked sutazne pravidla napr.F3J udavaju 150m .... to je bez komentara.)
Zase niekto odflakol svoju robotu ...
Takze lietajte bez problemov v ramci predpisov.
Edit 19.3.2021 :
-Tak veci sa pomaly hybu , uz funguje FAI registracia aj QR kod (je na licencii) aj LERMAS pracuje dobre, takze snad sa dockame aj ostatneho . Este by LERMAS mohol dohodnut na DU max. letovu vysku 300m nad terenom tak ako to maju v CZ pre modelarov organizovanych v kluboch.
-a z odpovede Ministerstva Dopravy v doleuvedenom od dodo_bb som vytiahol tento nenapadny odsek :
t.j. - odklad ...prevadzka UAS (modelov) v ramci klubov a zdruzeni moze pokracovat ... atd. ....do 1.1.2023 a potom čo??
Bydlisko: Mala Causa,Prievidza ( 62 rokov )
dodo_bb
modelár

Príspevkov: 175

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 27. 2. 2021 o 20:55 | odkaz na príspevok
Ten odkaz http://nsat.sk/wp-content/uploads/2014/08/DU_RPAS-merged.pdf je starší súbor z roku 2014 a nevedel som v ňom nikde nájsť, že platí od 1.1.2021...
Mimochodom, začiatkom januára som na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám poslal niekoľko otázok na Dopravný úrad. Odpovedali mi na prvé štyri, poslednú preposlali na vyjadrenie na Ministerstvo dopravy a odtiaľ som dostal odpoveď predvčerom. Ak by to niekoho zaujímalo, text mojej žiadosti a odpovede z DU a MDSR nájde na tomto odkaze:
https://drive.google.com/file/d/1tXlOrcEnI7KGuX4A7_K51XmD3gxsqcjr/view?usp=sharing
Z odpovede z DU je viacmenej jasné, že v smere aplikácie EU smernice do našich predpisov kompetentní úradníci nerobia vôbec nič a asi to ani nemienia riešiť. Pravdepodobne potichu vyčkajú tri roky do skončenia výnimky a potom už nebude treba nič robiť (bude zas po voľbách ). Odpoveď z Ministerstva je pre mňa nezrozumiteľný právnický blábol, pravdepodobne ale ten predpis DU 2/2019 platí
Bydlisko: BB ( 68 rokov )
BOravec
modelár

Príspevkov: 576

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 28. 2. 2021 o 07:33 | odkaz na príspevok
Som zo starej školy, tak mám zafixované zásady ako lietať a nikomu nezavadzať, ale myslím si, že predpisy by mali slúžiť ľuďom a nie ľudia predpisom. Ako mladý človek, ktorý sa chce venovať modelárstvu by som z toho mal dosť hokej. A pritom by sa to dalo zhrnúť do pár bodov, ktoré by sa dali naučiť naspamäť. Tak by to malo aj nejaký efekt.
Bydlisko: Bratislava
lv
modelár

Príspevkov: 2802

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 28. 2. 2021 o 09:37 | odkaz na príspevok
dodo_bb:
Pravdepodobne potichu vyčkajú tri roky do skončenia výnimky a potom už nebude treba nič robiť (bude zas po voľbách ).

Voľby s tým nič nemajú. Úradníci (napr. aj Martin) tam sedeli aj za Ficopeleho a budú tam, ak neurobia prúser, sedieť aj potom...
Bydlisko: Trenčianska Turná ( 58 rokov )
s3030150
modelár

Príspevkov: 10

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 12. 5. 2021 o 07:55 | odkaz na príspevok
stara tema, ale neda mi nereagovat. Volby s tym nic nemaju, tak ako pise lv. DU ani MD nemaju a ani nikdy nemali odbornikov na tuto oblast, preto sa budu najskor ignorovat predpisy, ktore sa ignorovat daju. A potom sa znova skopiruje predpis z CR a zjednodusi sa tak, ako minule, ze cokolvek bez pilota bude povazovane za nebezpecny stroj ktory moze niest explozivnu naloz. Skoda len, ze EU raz na to pritlaci, vtedy nam uz tych odbornikov bude treba.

a k tomu, ze ludia by nemali sluzit predpisom, urcite bol umysel dobry. Modelarina nebola pre vacsinu (mladych) ludi zaujimava, kym sa nezacalo fotit a tocit video zo vzduchu a zacalo to byt dostupne pre smrtelnikov. Do toho prisli firmy ako DJI, vznikli autonomne (rad by som nazval inteligentnymi, ale neda sa) stroje, plne stabilizovane, na ktore treba mat akurat tak rodny list a 2000eur. Kto na to mal - kupil si, ceny sli dole, bolo to stale viac dostupne, cinan to zacal kopirovat a mame tu zariadenia, ktore dokazu lietat a stoja 30eur. Problemom je vsak to, ze sa k tomu vedia dostat ludia, ktori k tomu nemaju vztah - to automaticky znamena nezaujem o akekolvek pravidla, teoriu a zmysel celej modelariny.

(ne)Raz to drblo niekomu na hlavu do davu, kedy nejaky inteligent lietal nad ludmi, toto sa parkrat zopakovalo a prislo sa na to, ze je nutne to osetrit v zakone.

A sme tu - modelari, ktori mali hobby, mnohi ako zmysel zivote, tesili sa zo sutazi, vedeli bezpecne lietat s lietadlom, na ktore dnes treba pomaly pilotny preukaz. Podla predpisov lietat max do vysky 120m (vynimky sa daju zariadit, ale to uz neni take, ze "idem lietat, je pekne pocasie" , v mestach, kde je letisko, si clovek neprdne nad 30m ...

a uz koncim, nebudem sa vyplakavat nad niecim, co nezmenim. Je uplne jedno, kto je pri vlade. Toto nie je nieco, co je v zaujme sirokej verejnosti a nase bolitka su v poradovniku asi tak daleko ako 25-rocni na ockovanie proti covidu = uplne na chvoste. Az to zas raz drbne niekomu na hlavu, alebo v lepsom pripade rozbije svetlik na dome a znova skopcia nieco z CR vratane registracie.
dodo_bb
modelár

Príspevkov: 175

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 13. 5. 2021 o 10:09 | odkaz na príspevok
Je to síce stará, ale stále aktuálna téma... K tomu odstavcu, že modelárčina nebola pre mladých zaujímavá, kým neprišli fotodrony - nevíem či je to tak celkom pravda. Jednak kúpenie si fotodronu nie je modelárčina. A kupovali aj kupujú si ich skôr starší a to nie modelári, ale skôr novinári a hlavne fotografi. Aj dnes je módne, že kto fotografuje, kúpi si dron. To s modelárstvom nemá nič spoločné. Bohužiaľ sme sa s nimi zviezli aj my Nuž a EU smernice - ich prijatie a vymáhanie v praxi výrazne skomplikuje nám modelárom život a obmedzí nás dramaticky v našom koníčku. Možno liknavosť a neschopnosť našich úradníkov nám dáva posledné možnosti na to, aby sme si ešte do chuti zalietali Tak nešomrime a tešme sa s posledných zvyškov slobody a ak je pekné počasie, vyrazme si zalietať
Bydlisko: BB ( 68 rokov )
s3030150
modelár

Príspevkov: 10

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 13. 5. 2021 o 10:55 | odkaz na príspevok
Dodo v tvojom okoli to mozno su novinari a fotografi, ale v mojom su to deti, ktore na narodeniny dostanu od rodicov dron. Podla financnej situacie, niektori HUAYANGARAN EVO 3 DRONE (citaj cena 20eur z lidlu), niektori Mavic Air 2 a maju ho vo follow me rezime ked sa bicykluju pred domom, alebo na ceste. Dalej motorkari, tzv. adrenalinovi sportovci, rozni behaci s smart hodinkami ktori trenuju dva mesiace v roku na maraton - aby bolo co dat na facebook. Proste ludia, ktorych pravidla nikdy nezaujimali, ani nezaujimaju, o vztahu k modelarine nehovoriac. Padne ti to na strechu a rozbije skridlu? Odpoved: "nevadi, kupime druhy (co tam po skode sposobenej inemu), ved aj tak sa neda zistit, komu ten dron spadol. Ze to moze niekoho zabit, im samozrejme nenapadne, ved problemy sa riesia ad-hoc a nemalujme certa na stenu." Tychto ludi povazujem za dovod, preco sa legislativa ubera tam, kam sa ubera.

Suhlasim s tym, ze s modelarstvom to nema nic spolocne (modelarstvo je aj o lietani s dronmi, ale zdaleka nie len o tom). Ale verejnost (a zial aj urady v mnohych statoch) ich dava do jedneho vreca s modelarmi - a to je ta krivda, ktora je smerom k nam pachana. a teraz sa idem vyplakat do kuta
lv
modelár

Príspevkov: 2802

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 13. 5. 2021 o 11:47 | odkaz na príspevok
(modelarstvo je aj o lietani s dronmi, ale zdaleka nie len o tom)
Modelárstvo nie je o žiadnom lietaní. Lietanie je vedľajší produkt. Modelárstvo = modelovať = stavať model. Nemusí byť zrovna RC.
Tí čo lietajú, sú RC piloti (aj keď medzi nimi je zopár modelárov).
Bydlisko: Trenčianska Turná ( 58 rokov )
s3030150
modelár

Príspevkov: 10

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 13. 5. 2021 o 11:48 | odkaz na príspevok
ano, pardon, mas pravdu. Cely cas som mal na mysli RC Modelarstvo. Ale na druhej strane, ked uz sa hrame na slovicka, tak RC modelarstvo patri do modelarstva + drony patria do RC modelarstva = drony patria do modelarstva. Tak ako tam patria a vlaciky a toto forum. Pripadne masturbovanie nad novymi Jeti radiami, to tam patri tiez
1 2
  • Odpovedať
Musíte byť prihlásený na pridávanie príspevkov.
Úvodná stránka
  • 159 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 5 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelov
  • 1 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galérie
  • 3 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazár
  • 12 inzerátov za posledných 24 hodín.
Podujatia
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: shumi, Patiko, MiroSuja, peterzak37,