Používateľské meno

Heslo

RC PORTAL

1 2 3
autor správa
Peter Kovac
modelár

Príspevkov: 482

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 4. 5. 2021 o 07:02 | odkaz na príspevok
Ahojte

1. až 2. mája v Maďarsku na jazere Velencei tó sa konalo prvé kolo, uvádzacia súťaž majstrovstiev Maďarska v kategórii F5-E (IOM) 2021.

Vietor v sobotu od rána fúkal juhozapad- zapad, BF0 až BF2, takže všetci sme nahodili rig A.
Jazdilo sa Up & Down, dva markery na pravo rozvádzačka a na ľavo dva markery na výber.
Na neskoré poobedie sila vetra ubudala, až rozhodca zahlásil koniec na ten deň. V sobotu sme odjazdili 6 rozjazd, bez opakovania.

Nedele ráno nás čakal poriadny juhozápadný fucak BF5 až BF6 nárazovo. Pekne vlny, bolo sa na čo tešiť s C rigmi.
Žiaľ kým sme odštartovali, vietor sa otočil na sever, i keď jeho sila zostala, vlny sa vstrebali.
Postupom sme prešli na B rig , ba Silvio (AUT 25) z Rakúska nahodil na posledné rozjazde A rig. Bolo to riskantné, ale vylepšil si hodne celkovy výsledok. V nedelu sme odjazdili 9 rozjazd a o 14:45 sme sa lúčili od vody s úsmevom.

Osobné skúsenosti

V slabom vetre je umenie plachtit. Začal som pochybovať o mojej K2ke, o správnom naladení A rigu. Všetko čo sa dalo v rozjazdách, som pokazil.
V nedelu môj exodus pokračoval, i keď aspoň mi vyšiel raz finiš na 4. mieste, a to tak, že na cieľovú som vychádzal na 2. mieste.
Znechutení, už som v duchu predával K2ku a šiel si vybaviť predošlú generáciu KantunS ( štíhlejší trup, ideálny do bezvetria). Csaba Forrai ako rozhodca sa ma spýtal či si moju K2ku môže vyskúšať. Súhlas samozrejme.
Csaba odštartoval z 3. miesta, a to čo sa dialo potom, ...to bol zážitok.
Stíhacou jazdou doslova deklasoval celú flotilu. Celkového víťaza Laciho Csoku JR dokonca dohnal k podbehnutiu vracak markera na cieľovú rovinu ( Laci asi bol nervózny, že čo sa deje), Csaba meter pred cieľovou čiarou sa stiahol a obišiel mimo (jazdil mimo pretek).
To čo som videl, bola tá najlepšia škola. Rig si viem naladiť, jazdiť viem, taktika.....v závodných podmienkach, to mi chýba. A opätovne, len na súťažiach sa to dá získať.

Bola to dobrá škola, a už sa teším na ďalšiu akciu 23-24 mája na tomto istom mieste.



























Bydlisko: Komarno
Futura3D
modelár

Príspevkov: 126

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 19. 5. 2021 o 19:50 | odkaz na príspevok
Noo to Peter poznám, ale na skutočných plachetniciach, ked si usporadúvame klubové regaty a máš +/- vyrovnané lode, aj keď je každá iného výrobcu.

A.
Bydlisko: Black water
Peter Kovac
modelár

Príspevkov: 482

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 20. 5. 2021 o 15:53 | odkaz na príspevok
Áno,

V Maďarsku, dá sa povedať, že je to v IOMkach až na 1-2 prípady one design show (respektíve one manufacturer).
Ale toť sa deje aj v Marbleheadoch a v Tenrateroch.

Takže vcelku sa dá preveriť kvalita jednotlivých skipperov.

Maďarska IOM flotila az na 2 GOTH-i (Frank Russel dizajn) jeden BritPop ( Brad Gibson dizajn) a jeden SEDICI (Ceccarelli dizajn), sa skladá z Jelacocovich Kantun S (KS) a Kantun 2 (K2).

K-áčka sú za rozumný peniaz, sú dostupné v rámci EU s akceptovateľný termínom dodania (3-6 mesiacov), sú kompletne (aj RTS verzie) no a K2ka je aktuálnou majsterkou sveta.
...pomimo sme dodávateľmi epoxidovych systémov novej generácie Jelacocovich lodi

Imre Molnár (MolineaSails) minulý rok v auguste doniesol prototyp novej vlastnej IOMKy (dizajn v spolupráci s Andreasom Hoffmanom- Manta dizajn RG65), loď s názvom Manta Extreme (ja som ju prekrstil na MeX).
Prototyp vykazuje dobré vlastnosti, aktuálne je už v Holandsku, kde kamoš Chris Vaes ho tira medzi ostatnými IOMkami a zbieraju sa skúsenosti. Také plávajúce laboratórium.

Imre čoskoro dokončí svoju, takže flotila sa postupne rozšíri. A to je dobre.

Fotky neskôr týkajúc sa MeX-u.


MeX v depu a v drag racingu s mojou K2kou.



















Bydlisko: Komarno
Peter Kovac
modelár

Príspevkov: 482

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 5. 2021 o 14:49 | odkaz na príspevok
Ahojte.

23-24 mája sa konala súťaž Memoriál Istvána Tótha v kategórii F5-E (IOM).

Žiaľ som sa vedel zucasnit len v nedeľu (v pondelok mali v Maďarsku štátny sviatok).

V nedeľu nás čakal dobrý vietor ale s brutálnym dažďom. Búrka, blesky, proste čo sa dalo.

Vedeli sme odjazdiť len 3 rozjazdy, ale zážitkovo to bolo výnimočné. Na hladkej ploche jazera pri vetre cez BF4 na zaďák naše IOMky vykazovali neskutočne rýchlosti (odhadom cez 30km/h)!

Celodenné vyčkávanie sme si spestrili s debatami, veľa smiechu, historky, proste bolo super aj tak.

Na pondelok chalani dostali kvalitný BF2-3 vietor, ktorý celý deň vydržal a už od 10tej rána do 14:00 mali 15 rozjazd naplachtene.

Osobné skúsenosti...

A rig mojej K2ky som naladil na totálne bezvetrie, ale akonáhle sa blížila prvá rozjazda, shroudy som viac napol, polohu jibu znížil aby som vybral silu z hornej časti. Vyplatilo sa. Trošku chaosil som na prvom štarte, nakoľko sme štartovali z prava na ľavo (mám málo skúseností s týmto smerom). Tak som skončil 10., ale celá smecka 14 IOMiek bola po kope až do cieľa.
Na 2. rozjazdu nám vietor ponúkol ten zážitok z rýchlosti.
Na druhý zadák som si vybral hlbší kurz ako ostatni, a počas cca. 8 sekúnd som dostal takú petelicu energie do plachiet, že som predbehol asi 10 lodi. Tak na vracak na cieľovú som sa dostal na 4. miesto čo som si ustrážil. 3. rozjazda bola miernejšia, ale dobre som si držal pozíciu.

Ľutujem, že mi to nevydalo v pondelok, ale pocit z mojej IOMky som mal teraz oveľa lepší ako pred pár týždňami.
Pravdepodobne úspech z výsledku Tenraterov mi pridalo na sebavedomí a tých 15 rozjazd tiež ako tréning taktizovania bol užitočný.

Opätovne....jazdiť súťažné, to je najlepší tréning.

Od vody som odchádzal s dobrým pocitom a klasika...s úsmevom na tvary.

Pár fotiek...len sobota

Celkové poradie















Aj sme blbli na móle



Ahojte

Dve nové krásavice z bratislavských IOM lodeníc

GOTH- Peter Podhorný (dizajn Frank Russel)



ELLIPSIS- Vladimír Fiedler (dizajn Frank Russel)

Bydlisko: Komarno
dodo_bb
modelár

Príspevkov: 175

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 5. 2021 o 20:42 | odkaz na príspevok
Keď hovoríš o rýchlosti - neskúšal to doteraz niekto zmerať? Vodotesný GPS modul za pár eur na špic provy a telemetriu má každá lepšia súprava Okrem rýchlosti by dodával online aj info o smere plavby a ukladal trasu. Po plavbe by sa dala zrekonštruovať dráha... Ale ak sa pýtate, načo by to bolo dobré, neviem
Bydlisko: BB ( 68 rokov )
Peter Kovac
modelár

Príspevkov: 482

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 26. 5. 2021 o 19:32 | odkaz na príspevok
Dobrý chaos

Laci Csóka JR. Občas namontuje na svoje plachetnice GoPro kameru. Tu sú videá....FB, treba si to vyhľadať.



Sú experti, ktorí montujú kameru na špicu stažňa aby sledovali profil plachiet. Ale tieto zábery sú na analýzu chovania sa plachiet.
Bolo by to zaujímavé zistiť, že akú rýchlosť dokážu tieto plachetnice vyvinúť, skôr pre zaujímavosť.
To viem, že Marbleheady pri navrhovaní tvaru trupov cez CFD simulačný software na zadný vietor bez náklonu sa robia pri rýchlosti 12m/s obtekania vody pri rýchlosti vetra BF4 až 5.

Ahojte.

Krásne fotky z dvojdňovky, regata z Rogoznice (Chorvátsko).
Ako unikum, firma SRC prezentoval prvý krát na regate čierne plachty!

http://regate.com.hr/index.php/foto-galerije/2021-u-fotografiji/1630-15-rogoznicki-kup-subota

http://regate.com.hr/index.php/foto-galerije/2021-u-fotografiji/1632-15-rogoznicki-kup-nedjelja
Bydlisko: Komarno
hrozno
modelár

Príspevkov: 251

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 29. 5. 2021 o 22:26 | odkaz na príspevok
marianr:
GPS funguje asi takto:

Sedím v krčme na terase a podľa GPS chodím oproti cez ulicu po streche paneláku. 8-)

Nepresnost GPS (telefony, kamery) je z tohto pohladu velka a medzi domami alebo na okraji interieru to este zhorsuje odraz od zelezobetonovej konstrukcie. Ale aj tak je to parada, v roku 1996 ked som testoval takto jednu obcajnu (ale neobycajne drahu) GPS tak mi to driftovalo 1200m. Vtedy do toho signau zapracovavali umelu chybu. Navigacne softvery to riesia tak ze to vstiahnu k najblizsej ceste a zapisu si korekciu. Medzi dvoma meraniami kazdu 1 sekundu je ten drift pomerne maly takze vo vysledku to funguje a meranie rychlosti coby prejdenej vzdialenosti za 1 sekudu je velmi presne. Velmi zriedka sa mi stane, ze ma navigacia hodi na susednu cestu ak je velmi blizko.
Bydlisko: Bratislava ( 53 rokov )
Peter Kovac
modelár

Príspevkov: 482

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 30. 5. 2021 o 20:32 | odkaz na príspevok
Prepáčte.
Prosím vymažte si tie komenty. Netýka sa to vlákna.

Ďakujem.
Bydlisko: Komarno
PeterPP
modelár

Príspevkov: 610

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 2. 6. 2021 o 15:35 | odkaz na príspevok
Bydlisko: Bratislava
Peter Kovac
modelár

Príspevkov: 482

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 4. 6. 2021 o 10:36 | odkaz na príspevok
Tu krásnu drevenú IOMku tuším už vlastní Csaba Forrai. Modelár/umelec z Transilvanie mu ju ponúkol.
V Škótsku sa každý rok organizuje IOM akcia určená pre dreváky. Csaba by raz to chcel skúsiť.
Krásna dekorácia aj do väčšej obývačky.

Fakt pekne.
Bydlisko: Komarno
Peter Kovac
modelár

Príspevkov: 482

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 16. 9. 2021 o 11:00 | odkaz na príspevok
Ahojte

Na poslednú chvíľu, ale ak by niekto mal záujem sa dôjsť pozrieť. Je to kúsok od Bratislavy.

V piatok sa bude jazdiť majstrovstvá Rakúska DragonForce65.
A v sobotu a v nedeľu memoriál Karla Schmiedta (F5-E/IOM)

Aktuálne sa budú zúčastňovať okrem rakúskych a maďarských kolegov aj 3-4 IOMky zo Slovenska.
Je sa na čo tešiť.



Bydlisko: Komarno
Peter Kovac
modelár

Príspevkov: 482

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 29. 9. 2021 o 09:20 | odkaz na príspevok
Karl Schmiedt Memorial- medzinárodná regata v kategórii F5E/IOM (25-26 október 2021)

Ahojte nadšenci RC plachtenia.

Mala slovenska výprava sa rozhodla zúčastniť sa tejto regaty. Nakoľko sobotňajší deň kolidoval s regatou RG65 v Bratislave, v sobotu participovali Jano Petráš (SVK 447- Pikanto) a Peter Kováč SVK 69 (s požičanou plachetnicou HUN 74- Kantun2)
Na nedeľu sa pridali Vladimír Fiedler (SVK 45- Ellipsis) a Peter Podhorny (SVK 40- GOTH).

Okrem mňa, všetci chalani prvý krát mohli svoje lode vyskúšať v súťažných podmienkach a to hneď v medzinárodnej konkurencii.
Zastúpenie malo Rakusko, Maďarsko, Nemecko a Slovensko sumárne 18 lodí.

Sobotňajšie ráno nás čakalo s krásnym bezveterným počasím. Žial piatkový uragán sa úplne vstrebal , tak sme len čakali a čakali. Veľa sa debatovalo aspoň, organizátor zabezpečil skromný obed.
Poobede o 14ej som organizátorovi navrhol, že skúsme aspoň jednu skúšobnú rozjazdu bez zápočtu.
Tak sa aj udialo, okrem dvoch sme nastúpili a za cca. 20minút sme dojazdili danú rozjazdu. Bolo to len trápenie sa. Nemala sa započítať do celkových výsledkov, napriek tomu sa stalo. Že prečo?......neviem.

Na neďelu ráno nás čakala zrkadlová voda....strašné. Čakali sme do 11tej, ked sa od Maďarska objavili vlny....závan po celej ploche jazera. Konečne. Tak sme čoskoro vyrazili. Trať bolo treba prekonfigurovat. Stupací marker bol tak značne hlboko od brehu, čo sposobilo viacerím problém odhadnúť manéver. Dvaja rozhodcovia tvrdo trestali každý nesprávny manéver. Tak sme aj Jano aj ja schytali kvalitné DSQ. Po rozjazdách sme to s rozhodcami rozdebatovali a myslím že to bolo dobré poučenie pre nás oboch. Janovi tak ušlo minimum 2 miesta a mne tiež 2 miesta k dobru. Doležité je uznať vlastnú chybu!!! a poučiť sa z nej.

Pravidlá treba rešpektovať!!! Bez debaty.

Po ukončení rozjázd, nastalo vyhodnotenie; všetci účastníci obdržali diplom a prvý traja pekné poháre.

Výsledky SK výpravy:

Peter Kováč (SVK 69): 6. miesto
Ján Petráš (SVK 447): 11. miesto
Peter Podhorný (SVK 40): 15. miesto
Vladimír Fiedler (SVK 45): 18. miesto

Od Neusiedler jazera sme sa lúčili jednoznačne s úsmevom na tváry. Dovidenie nabudúce

Zopár záberov z regaty...

Slovenský IOM team

Bydlisko: Komarno
Peter Kovac
modelár

Príspevkov: 482

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 30. 9. 2021 o 14:09 | odkaz na príspevok
Podium vytazov



Z depa a z vody























Ešte doplnam výsledky:



Bydlisko: Komarno
Peter Kovac
modelár

Príspevkov: 482

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 1. 10. 2021 o 21:01 | odkaz na príspevok
Trošku pikošky...do komarnanskeho IOM prístavu čoskoro zakotvi novy skvost SRC.
Dizajn: Kantun2 "Blackened" prototyp
Krstné meno: TRIDENT
Bydlisko: Komarno
Peter Kovac
modelár

Príspevkov: 482

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 6. 10. 2021 o 07:56 | odkaz na príspevok
Pár fotiek

Bulba novej generácie. Znížený odpor, znížená vibracia do finu, znížené tazisko, zvýšený dynamický vztlak.
Uhlikovou tkaninou potiahnuté a ako inovácia s ocelovymi vyatuhami spevnený nos a chvostova časť.

Fin a kormidlo je produkcie Craig Smith, vysokomodularny uhlík. Oba komponenty sú navrhnuté firmou SRC- výrobca lode.







Vlastnoručne podpis konštruktéra...Zvonko Jelacič, loď sa tým stala unikátom











Bydlisko: Komarno
1 2 3
  • Odpovedať
Musíte byť prihlásený na pridávanie príspevkov.
Úvodná stránka
  • 179 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 1 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelov
  • 1 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galérie
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazár
  • 5 inzerátov za posledných 24 hodín.
Podujatia
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: