Používateľské meno

Heslo

RC PORTAL

autor správa
Fasciman
modelár

Príspevkov: 916

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 15. 1. 2016 o 07:12 | odkaz na príspevok
Má niekto praktické skúsenosti s tým, ako je to so zobrazovaním hákového kríža na smerovke (na RC modeloch) na Slovensku, z pohľadu zákonnosti (nezákonnosti) - na polomaketách / maketách nemeckých či nacistami ukoristených lietadiel ?
Bydlisko: Banská Bystrica ( 53 rokov )
Banjo
modelár

Príspevkov: 299

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 15. 1. 2016 o 08:02 | odkaz na príspevok
Svastika ako symbol je zakazany verejne propagovat iba ak je dokazatelne tato propagacia spojena z sirenim hnuti smerujucich k potlaceniu ludskych prav a slobod, teda neofasizmu a podobne, toto iste plati aj o kosaku a kladive
To znamena ze ak to mas na polomakete, alebo na makete na Slovensku zatial by to nemal byt problem, aspon myslim.
Viem ze v Nemecku je to zakazne a svastika musi byt nejak upravena.
Bydlisko: Bratislava ( 65 rokov )
Joba
modelár

Príspevkov: 1408

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 15. 1. 2016 o 08:18 | odkaz na príspevok
Doplním Rakúsko a Nemecko žiadna svastika
Bydlisko: Bratislava -Karlova Ves ( 58 rokov )
Fasciman
modelár

Príspevkov: 916

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 15. 1. 2016 o 08:36 | odkaz na príspevok
Viem, čítal som jedno súdne rozhodnutie, ktorým sudca obžalovaného oslobodil spod obžaloby.

Aj keď nešlo konkrétne o modelára (model), sudca dôvodil v rozhodnutí tak, že zákonodarca v danej skutkovej podstate trestného činu nemal na mysli len vyobrazenie svastiky na verejnosti, kde by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že je dané zavinenie vo vzťahu ku konaniu (dávam si to na model teda viem a chcem) a k následku vo forme, že to vidí verejnosť (napríklad viac ako tri osoby na modelárskom leteckom dni - čo som ako následok "chcel resp. som s tým uzrozumený" ale že musí byť obligatórne (povinne) preukázaný aj môj motív (pohnútka).

Takže pre naplnenie zákonných znakov skutkovej podstaty trestného činu nie je naplnený pojmový znak tzv. subjektívnej stránky (jeho absencia), nakoľko v motíve musí byť preukázané, že si to na model dávam práve s cieľom propagácie nacizmu.

Len ma zaráža, že v podmienkach SR to (len samotné vyobrazenie svastiky) berú orgány činné v trestnom konaní (policajti a prokuratúra) v polohe trestnej zodpovednosti a že dokonca prokurátor podal obžalobu.

Určite už niekto zažil nejaké opletačky s týmto. Zaujímajú ma najmä tie praktické príklady v podmienkach modelárov/modelov.


Joba:
Doplním Rakúsko a Nemecko žiadna svastika


Aj toto viem, dočítal som sa na českom modelárskom webe.

Otvoril som túto tému jednak preto, že tu na portáli ešte asi nebola ale najmä preto, že sa mi páči ten Tiger Moth ukoristený Luftwaffe (teraz ho staviam viď moje fotoalbumy) a rád by som zvolil práve tú pre Tiger Moth-a neobvyklú nemeckú kamufláž.

Bydlisko: Banská Bystrica ( 53 rokov )
bogo
modelár

Príspevkov: 963

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 15. 1. 2016 o 11:20 | odkaz na príspevok
No mna by zaujimalo pouzitie svastiky za ucelom historickej dokumentacie v ako napriklad v ucebniciach, filmoch a pod.Toto premietnute na model v zaujme zachovania povodneho vzhladu.
Bydlisko: Zürich ( 56 rokov )
Banjo
modelár

Príspevkov: 299

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 15. 1. 2016 o 11:55 | odkaz na príspevok
Momentalne sa da kupit Hitlerova kniha Main Kampf /aspon myslim ze sa to tak pise/ oficialne v knihkupectve a nemyslim ze fotky v knihe budu nejak retusovane kvoly svastike.
Je to povolene ak sa to nepouziva na propagaciu fasizmu,
a knihy o historii ci dokumentarne filmy , dokonca aj vojnove filmy z druhej svetovej maju autenticke repliky ,uniformy a podobne mozu svastiku pouzit, myslim ze to nieje zakazane.
Bydlisko: Bratislava ( 65 rokov )
bogo
modelár

Príspevkov: 963

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 15. 1. 2016 o 13:01 | odkaz na príspevok
Presne tak som to myslel.Ci by sa dal model v tomto smere obhajit? Modelar to moze mysliet dobre , ale uplne staci ked to uvidi vo vzduchu nejaky debil fanatik a zdvihne ruku.A moze byt problem.

Ale vlastne to by bol jeho problem nie modelara
Bydlisko: Zürich ( 56 rokov )
TomiXL
modelár

Príspevkov: 635

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 15. 1. 2016 o 13:23 | odkaz na príspevok
Zobrazovanie ci vyroba takychto symbolov same osebe nenaplnaju znaky skutkovej podstaty TC. Musi ist o verejne umyselne prejavovanie sympatii so skupinami osob alebo hnutim smerujucich k potlacaniu zakl. lud prav a slobod.

Co sa tyka praxe, tak u rc modelu nevidim nejaky zasadny problem. U nejakych tetovani a podobne mozno maju policajti nejake pokyny na predvadzanie takychto ludi lebo tam uz je moznost nejakeho naznaku sympatii (tie musia ale nasledne aj tak preukazat, samotny symbol nestaci). Na makete lietadla, ale problem nevidim. Navyse ak to budu len symboly bez nejakych dalsich textov, tak by vtom nemal vidiet problem ani nikto iny.

V krajnom pripade, nejakych fanatickych pokrikov by som akurat ihned pristal aby som ich v tom nepodporoval a ukazal tak svoj odmietavy postoj, ale taka situacia mi pride ako dost nepravdepodobna.
Bydlisko: Poprad, Košice ( 39 rokov )
igel
modelár

Príspevkov: 961

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 17. 10. 2020 o 18:54 | odkaz na príspevok
Neriesim
Bydlisko: Bratislava ( 60 rokov )
lv
modelár

Príspevkov: 2802

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 17. 10. 2020 o 20:30 | odkaz na príspevok
Nemusíš, lebo u nás to nie je zakázané. Ale problém by si mal vo Francúzsku či Nemecku a myslím, že obmedzenia sú aj v Rakúsku..
Bydlisko: Trenčianska Turná ( 58 rokov )
  • Odpovedať
Musíte byť prihlásený na pridávanie príspevkov.
Úvodná stránka
  • 170 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelov
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galérie
  • 1 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazár
  • 10 inzerátov za posledných 24 hodín.
Podujatia
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: Denis739,