Používateľské meno

Heslo

RC PORTAL

autor správa
Peter Kovac
modelár

Príspevkov: 403

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 21. 4. 2021 o 12:05 | odkaz na príspevok
Ahojte,

toto vlákno zakladám na podporu kategórie Marblehead, vo svete radiom riadených plachetníc etablovanú, ako Formula 1 medzi RC plachetnicami.

Viac info čoskoro...

V našich vodách v minulosti táto kategória bola vcelku populárna, do konca v Senci sa uskutočnili aj Majstrovstvá sveta kategórie F5-M ( kód kategórie pod organizáciou Naviga).
Žiaľ náročnosť (hlavne finančnej) tejto kategórie pravdepodobne spôsobilo, že ich na Slovensku ubudlo takmer na nulu. Jozef Jankovič a spol ju jazdili, ale skôr na zahraničných pretekoch (Maďarsko, Česká republika a Rakúsko).

Trošku svetla sa od minulého roka javí na konci tunela Marbleheadov u nás, nakoľko aktuálne evidujeme 4 kusy na Západnom Slovensku ( okrem Jozefovej M-ky).

A veru máme šťastie, nakoľko na tomto zozname figurujú také konštrukcie a výrobky, ktoré patria do absolútnej svetovej špičky a to do slova a písmená myslené.

Grunge (Brad Gibson...aktuálny majster sveta)
Nioutram ( Remy Bres...patrí do top 5ky)
Pencil MX (Graham Bantock...konštrukcia fenomena)
Quark ( Graham Bantock... patri do top 5ky)

JJ vlastní konštrukciu Janusza Walickeho- Skalpel, majster sveta z 90-ich rokov ale stále top dizajn na Naviga svetových podujatiach.

Vyššie uvedené konštrukcie patria hlavne na západe Európy a globálne (USA, Austrália, Nový Zéland) k elite Marbleheadov.

Pár záberov z tréningových akcií v Komárne.

Bydlisko: Komarno
Peter Kovac
modelár

Príspevkov: 403

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 22. 4. 2021 o 14:13 | odkaz na príspevok
Zopár detailov z podpalubia (Quark SVK69).
Trup som získal od kamaráta z Holandska, pôvodne bol vyrobený pre nemeckého skippera. Bol v katastrofálnom stave, tak nasledovala dvojmesačná prerabka. Všetok hardwearu som vymenil a realizoval svoje nápady.

Ako je vidno, Marblehead je o uhlíkovom kompozite. Jediný faktor....hmotnosť a pevnosť.
Quark je vyrobený prostredníctvom aktuálne najmodernejšou laminovacou metódou...carbon epoxy prepreg, vakuovany v peci vypeceny. Žial autoklav by dana konštrukcia ťažko zvládla, ale verím, že raz to pôjde aj tak.
Spodok aj paluba sú naraz vypekane, z formy vypadne hotový trup.

Bydlisko: Komarno
Peter Kovac
modelár

Príspevkov: 403

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 27. 4. 2021 o 07:17 | odkaz na príspevok
Ahojte.

Na minulú nedeľu sme si zorganizovali s kamarátmi Jožom Viskupičom (SVK166) a Janom Petrášom (SVK447) u mňa v Komárne Marblehead summit.

Pre Jana to bolo obzvlášť zaujímavá akcia, totiž sme krstili novu loď, PENCIL MX od MX Components.
A Jožo prvý krát doniesol ikonu aktuálnych Marbleheadov, GRUNGE od Brada Gibsona (výroba Robot Yachts UK) 4 násobnu majsterku sveta IRSA.

Rybarskou zavazackou som nahodil dva markery, vietor fúkal severo- zapad. Počasie nám prialo, krásne slnko, vietor premenlivý od BF2 do BF4 v nárazoch.
Nahodili sme s Janom Swing rigy s Gizmo mechanikou. Keď dorazil Jožo, vietor začal v nárazoch fúkať, Jožo mal C1 rig a boli sme aj mi s Janom nútený ísť nižšie s rigmi.
Cca 5 hodín sme jazdili, nespočetné množstvo kol, dali sme si pár rozjazd. Všetky lode si užili čerstvé jazdy. Bolo super, od vody sme sa lúčili s úsmevom.

Od Jana som sa dozvedel, že v Bratislave sa chystá stavba ďalšieho Marbleheada, čo je potesitelna správa.
Dúfam, že sa v budúcnosti nájdu ďalší nadšenci a budeme vedieť oživiť aj u nás kráľovsku kategoriu RC jachtingu.
Naši kolegovia z Maďarska sa nevedia nás dočkať, aby sme sa aj u nich zúčastnili Marblehead pretekov. Aj pre nich to bude dobrá škola, nakoľko ich Mkova flotila jazdí Skalpely (Walicki dizajn), ktoré sú staršej generácie. Porovnanie techniky je vždy zaujímavé.


Pár fotiek z akcie.Bydlisko: Komarno
Peter Kovac
modelár

Príspevkov: 403

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 4. 5. 2021 o 07:14 | odkaz na príspevok
Ahojte

30. aprila v Maďarsku na jazere Velencei tó sa konalo prvé kolo, uvádzacia súťaž majstrovstiev Maďarska v kategórii F5-M (Marblehead) 2021.

Vietor od rána fúkal sever -severozapad, BF3 až BF4, takže všetci sme nahodili rig B1.
Jazdilo sa Up & Down, dva markery na pravo rozvádzačka a na ľavo dva markery na výber.
Na poobedie vietor sa otočil smer západ, tak sa trať prekonfigurovala pred mólo. Sila vetra postupne ubudala (BF0-BF2), tak sa jazdilo na rig A1 (resp. Swing rig štandard). Celkovo sme odjazdili 12 rozjazd, bez opakovania.

Osobné skúsenosti.

Môj Quark v mojich rukách absolvoval vôbec prvý pretek. Budil záujem, nakoľko gro maďarských pretekárov jazdí na dnešnú dobu možno trošku zastaraly dizajn Skalpel (dizajn Janusza Walickiho z roku asi 1997). Samozrejme v dobrých rukách je to stále nebezpečná zbraň, sám Laci Csóka JR, čoby 2. na Majstrovstvách sveta Naviga v tejto kategórie ho dodnes deň jazdí.

To, že môj Quark je špičkový dizajn sa preukázalo hneď v tretej rozjazde, kde sa mi podaril finiš na 2. mieste. A to mi prvé miesto v tej rozjazde uniklo asi tak 5 metrov. A to svedčí o obrovskom potenciály Quarka (Graham Bantock dizajn).
V ďalších rozjazdách som sa snažil, konzistenciu som mal slušnú, početných 5. miest a pár 8. miest mi vydalo na celkové 7. miesto.
Som spokojný, ale moja loď vie omnoho viac ako sú moje schopnosti, takže jazdiť v súťažných podmienkach je alfou a omegou.
Môj Swing rig štandard je vybavený s mechaniku Gizmo, správne ovládať v súťažných podmienkach túto vec vyžaduje veľa času a trenovania, ale benefitom je vysoká ostrosť pri nábehu na marker v stupáku.Bydlisko: Komarno
  • Odpovedať
Musíte byť prihlásený na pridávanie príspevkov.
Úvodná stránka
  • 101 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 8 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelov
  • 9 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galérie
  • 5 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazár
  • 17 inzerátov za posledných 24 hodín.
Podujatia
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: RedBaron, emco72, Langos, Easter40, macil, juraj.jurej,