Používateľské meno

Heslo

RC PORTAL

  • Facebook
  • Reklama

Prvé lietadlo

Pridané: 6. 11. 2010 o 21:00 | ID článku: CLA43 | Zobrazenia: 51171x | Komentárov: 200 | Autor: AdamW

Prvý model má hlavne slúžiť na zoznámenie sa s modelmi a lietaním a nie nato aby bol nejaký ultra pekný alebo maketový. Preto na začiatok určite nie STÍHAČKY, DMÝCHADLÁ, HOTLINERY, PYLOŇÁKY atd.

Najlepší materiál na cvičné lietadlo je EPP vďaka jeho ľahkej opraviteľnosti a malej hmotnosti. Dá sa jednoducho opraviť aj na letisku pomocou sekundového lepidla a aktivátora ktorý zaktivuje sekundové lepidlo behom pár sekúnd.

Potom existuje ešte Depron ktorý ale nie je tak dobrý ako EPP lebo ho normálne sekundové lepidlá leptajú a treba používať lepidlá FOAM-SAFE a tiež pri nejakej havárii sa ľahšie poláme ako EPP.

Cvičné modely sú väčšinou cvičné hornoplošníky alebo elektro vetrone.

Typické cvičné hornoplošníky sú napr. Super Cub, Cessna, Piper, MiniMag, EasyCub, Apprentice, Mentor atd.

Potom čo sa týka elektro vetroňov tak sú buď s motorom na pylóne čo je lepšie lebo keď nastane nejaká havária tak to schytá len EPP predok modelu(nos, čumák) a motor je v pohode. Taký najznámejší je EASY STAR a jeho kópie http://www.rcm-pelikan.cz/index.php?sec=product&id=46837 a http://hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8359 alebo http://www.jr-models.cz/index.php?desktop=eshop&action=zbozi_detail&id=710.

A potom klasické elektro- vetrone typu Radian, ASW 28,EasyGlider, Alpha 1500, SKY LADY III

Cvičné lietadlá sa dodávajú v troch hlavných verziách: RTF ( ready to flight)- pripravený k letu, ARF ( almost ready to flight)- takmer pripravený k letu a Plug –n- play- pripojte a lietajte.

RTF: Znamená že v krabici je lietadlo komplet osadené elektronikou: pohonom, baterkou, vysielačkou, nabíjačkou a väčšinou stačí pridať AA baterky do vysielačky a môže sa lietať.
ARF: V krabici je len lietadlo, bez elektroniky, bez vysielačky, bez nabíjačky , proste len lietadlo
Plug –n- play: V krabici je lietadlo komplet s elektronikou, ale bez nabíjačky, akumulátoru a vysielačky s prijímačom(RC)

RTF sú obľúbené pretože sú celkom lacné, nič netreba montovať a lepiť. Mnohý volia túto cestu pre prípad že by ich to nebavilo, tak veľa nestratia.... (ako poviem na rovinu že som ešte nestretol nikoho koho by to nechytilo , nevýhodou sú setové vysielačky(celé RC) ktoré idú použiť len s jedným modelom a keď chcete ďalší, tak sa nevyhnete kúpe počítačovej vysielačky. Ďalej SET- ove nabíjačky sú veľmi nešetrné k akumulátorom, lebo sú navrhované tak, aby nestáli veľa peňazí, preto nabíjanie s nimi dlho trvá a znižujú životnosť akumulátora.

ARF stavebnice aj keď sú dnes už čo najviac pripravené, aj tak totálny začiatočník čo nemá nikoho v okolí, kto by mu poradil, by mohol mať problém všetko správne zložiť a nájsť ten správny pohon, ale ak už má nejaké poznatky, tak je to najlepšie, lebo si zvolíte pohon aký Vám vyhovuje.

Plug –n- play ( PNP ) sú podľa mňa najvhodnejšie, a sú tou zlatou strednou cestou čo sa týka výhod aj nevýhod: Mate model už zostavený, s elektronikou, ale budete potrebovať vysielačku, nabíjačku, akumulátor. Síce utratíte viac peňazí, ale začiatky sú najnáročnejšie ale z dlhodobejšieho hľadiska ušetrite lebo už od začiatku budete mat kvalitnú vysielačku a nabíjačku, ktoré sú univerzálne na X- modelov. Mne napríklad moje prvé lietadlo ( kupoval som RTF set ) leží dodnes v skrini lebo je dosť obúchaný a nikto ho už nekúpi, tak SET- ova nabíjačka/ vysielačka leží pod vrstvou prachu.

Potom by sa ešte dali rozdeliť cvičné lietadá na tie: s ovládanými balančnými krídelkami a tie bez balančných krídelok:

Krídelká ovládajú otáčanie po pozdĺžnej osi trupu, a vlastne všetky modely pre mierne pokročilých ich majú. Takže či ich má Váš prvý alebo až druhý model je v podstate jedno, ale podľa mňa je lepšie keď ich má aj Váš prvý model. Je to prirodzenejšie ako zatáčať so smerovkou.... (najlepšie napr. pri hornoplošníkoch je zatáčať aj smerovkou aj krídelkami naraz).

Pred kúpou prvého modelu je určite dobré začať so simulátorom, kde získate základné reakcie pri rôznych situáciách, ako napr. si uvedomiť keď lietadlo letí oproti Vám, že balančné krídelká sú naopak, alebo keď je dole hlavou, tak zase výškovka je naopak, atd.... Určite to stojí za to do toho zainvsetovať, lebo to ušetrí veľa rozbitých modelov. Dá sa kúpiť napr. plastový ovládač s USB koncovkou kde je výhoda, že sa nemusí nabíjať, lebo sa napája z PC, ale zase mne sa po roku rozpadol, takže kvalita nič- moc.
Potom sa dá kúpiť kábel na prepojenie normálnej RC súpravy s PC napr. tento z ebay- u ktorý má koncovky na všetky bežné značky vysielačov. Ja ho mám tiež, a funguje parádne. Stoji cca 3€. Na začiatok stačí aj Freeware simulátor FMS kde síce aerodynamika nestojí za veľa, ale aspoň sa naučíte kedy s ktorou páčkou vysielača pohnúť, aby lietadlo letelo a pristálo. Potom taký najreálnejší je Realflight ktorý už niečo stojí, ale samozrejme ako každý program na PC sa dá stiahnúť "nelegálne". Ten je už celkom reálny, a dá sa tam trénovať aj akrobacia a skúšať rôzne obraty „v bezpečí domova“

A keď budete na simulátore lietať aj pristávať s istotou, tak až potom ísť lietať.

Pred prvým let- om treba lietadlo vyvážiť, a dať všetky kormidlá do neutrálnej polohy ( SET- y bývajú už vyvážené aj vytrimované ), a najlepšie je to dať do ruky skúsenejšiemu modelárovi, ktorý to vytrimuje vo vzduchu aby to letelo rovno, poprípade bude dávať pozor keď budete lietať Vy, keby napr. lietadlo nabralo kurz zem, aby zobral vysielačku a vybral to do bezpečnej letovej hladiny.
Tiež sa dá lietať tzv. " na kábli", a to znamená že dve vysielačky sú spojené, jedna je "žiak" a jedna "učiteľ", a funguje to tak že učiteľ má lietadlo pod kontrolou a nastúpa s modelom do výšky, a potom prepínačom prepne ovládanie žiakovi, ktorý potom lieta, a keby sa niečo stalo, prepnutím prínača zase učiteľ preberie plnú kontrolu, poprípade preberie ovládanie až pri pristátii.

PRETO SI VŽDY V PROFILE VYPLNTE BYDLISKO, ABY SA OZVAL NEJAKÝ MODELÁR Z OKOLIA

Ak som niečo zle napísal, opravte ma. Ak som niečo zabudol, dopíšem to.
Ďakujem BANOVA za poslovenčenie

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Autor Správa
sefko
modelár

Príspevkov: 137

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 28. 10. 2011 o 17:12 | odkaz na príspevok
môj názor - nejaký vetroň s vrtuľou... ja som začal s easy glider od multiplex a som veeeeľmi spokojný... už som potom začal s akrobatom z EPP a teraz už šetrím na stíhačku
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom ( 51 rokov )
coro
modelár

Príspevkov: 886

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 28. 10. 2011 o 17:17 | odkaz na príspevok
martin98:
Dobrý deň!
Mohli by ste my prosím poradiť, aké lietadielko na von je dobré pre začiatočníkov a stojí okolo 30-80 eur???

Možno aj niečo takéto? http://rcmodely-forum.sk/p-vetron-30-eur-t5002.html
Nerozbitné (= gumové, EPP sa skrčí a zas narovná), ľahké, nenáročné na riadenie, pri pádoch chránený motor.
Podľa mňa, na prvé pokusy v pohodeee..

Inak EasyStar od Multiplexu je model čo nemá chybu - holý model bez elektroniky je teraz v akcii lebo sa chystá inovácia, mohol by tých 30 eur cca stáť.
http://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=2187
K tomu sa hodí človek skúsený a ochotný ako podstatný doplnok..., on poradí zbytok (alebo vytiahne zo šuflíku čo mu zostalo nepotrebné..).
Pre predstavu: - a ešte navyše elektronika do toho, nejaký hračkový (nie doslova, ale akože lacný - z číny alebo hoci aj Cadet4) vysielač s príjmačom,
+dve servá hoci aj HXT900 po 3 doláre, a regulátor za 6 dolárov (pozor to k tomu motoru čo je pribalený, plechovka Speed 400, musí byť "zastaralý typ" napr. https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6468 ).
No a baterka s nabíjačom - to potrebuješ ku každému modelu, a to je na zváženie či kúpiť aspoň accucel6 alebo vystačíš s úplne jednoduchým ako býva pribalený v setoch.
drotar
modelár

Príspevkov: 4

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 28. 10. 2011 o 20:39 | odkaz na príspevok
Vyborny clanok akutrat mi tam pre zacinajuceho pilota chyba nejaka odporucana velkost modelu, teda mam na mysli rozpätie kridel. Predpokladam, ze cim väcsie rozpätie tym je model stabilnejsi. Otazkou je kde je ta rozumna hranica.
martin98
modelár

Príspevkov: 9

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 28. 10. 2011 o 20:51 | odkaz na príspevok
Ďakujem Vám za odpovede
martin98
modelár

Príspevkov: 9

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 28. 10. 2011 o 20:56 | odkaz na príspevok
Ja neviem takmer nič o modelárstve a chcem sa dostať do tohto sveta. Som rád, že mi poradíte.
Redlline
modelár

Príspevkov: 348

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 28. 10. 2011 o 23:02 | odkaz na príspevok
martin98:
Dobrý deň!
Mohli by ste my prosím poradiť, aké lietadielko na von je dobré pre začiatočníkov a stojí okolo 30-80 eur???

Ahoj.

Toto som riešil aj ja ktoré lietadlo na začiatok. Stíhačka určite nie potom viacej opravuješ ako lietaš . Ten easy star je super, akurat nemá krídelka ale teraz je 3verzia BETY1400. Je už fakt dobre spracovaná. Ja som kúpil len verziu KIT a osadím si ju sám. Ale predáva sa aj komplet osadená a aj s vysielačom 2,4GHz.
Beta je na začiatok fakt super lietadielko

BETA: http://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=46822
Bydlisko: Sasinkovo,okr. Hlohovec, Sk ( 48 rokov )
Chavez
modelár

Príspevkov: 92

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 28. 10. 2011 o 23:53 | odkaz na príspevok
mozem len potvrdit...
ked som isiel prvy raz lietat bal som sa ze co bude lebo som nemal so sebou nikoho skuseneho kto by mi Betu zalietal...jednoducho som uz nemohol cakat ...

a aj napriek tomu ze tocila do prava a bola trozka tazka na chvost sa mi ju podarilo rychlo vytrimovat...a absolvoval som s nou 2x 12 minutove lety....pred tym som lietal le na simulatore... a bola to uplna pohoda...jednoznacne Betu odporucam na zaciatok...zakladnu akrobaciu ako aj let na chrbte bez problemov...
Bydlisko: Bratislava
martin98
modelár

Príspevkov: 9

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 29. 10. 2011 o 10:14 | odkaz na príspevok
Redlline:
martin98:
Dobrý deň!
Mohli by ste my prosím poradiť, aké lietadielko na von je dobré pre začiatočníkov a stojí okolo 30-80 eur???

Ahoj.

Toto som riešil aj ja ktoré lietadlo na začiatok. Stíhačka určite nie potom viacej opravuješ ako lietaš . Ten easy star je super, akurat nemá krídelka ale teraz je 3verzia BETY1400. Je už fakt dobre spracovaná. Ja som kúpil len verziu KIT a osadím si ju sám. Ale predáva sa aj komplet osadená a aj s vysielačom 2,4GHz.
Beta je na začiatok fakt super lietadielko

BETA: http://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=46822


Na toto lietadlo som včera prave pozeral. Ďakujem. Len myslíte, že ho budem vedieť riadiť keď mám len 13 rokov???
AdamW
team RCPortál

Príspevkov: 968

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 29. 10. 2011 o 10:17 | odkaz na príspevok
drotar:
Vyborny clanok akutrat mi tam pre zacinajuceho pilota chyba nejaka odporucana velkost modelu, teda mam na mysli rozpätie kridel. Predpokladam, ze cim väcsie rozpätie tym je model stabilnejsi. Otazkou je kde je ta rozumna hranica.


Tak daco okolo metra, 1.2 uz je stabilnejsie, a furt sa da este dobre skladovat, ale da sa ist aj vyssie, zase zalezi od €.
Bydlisko: Bratislava ( 30 rokov )
martin98
modelár

Príspevkov: 9

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 29. 10. 2011 o 10:18 | odkaz na príspevok
martin98:
Redlline:
martin98:
Dobrý deň!
Mohli by ste my prosím poradiť, aké lietadielko na von je dobré pre začiatočníkov a stojí okolo 30-80 eur???

Ahoj.

Toto som riešil aj ja ktoré lietadlo na začiatok. Stíhačka určite nie potom viacej opravuješ ako lietaš . Ten easy star je super, akurat nemá krídelka ale teraz je 3verzia BETY1400. Je už fakt dobre spracovaná. Ja som kúpil len verziu KIT a osadím si ju sám. Ale predáva sa aj komplet osadená a aj s vysielačom 2,4GHz.
Beta je na začiatok fakt super lietadielko

BETA: http://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=46822


Na toto lietadlo som včera prave pozeral. Ďakujem. Len myslíte, že ho budem vedieť riadiť keď mám len 13 rokov???
redix
modelár

Príspevkov: 1947

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 29. 10. 2011 o 10:37 | odkaz na príspevok
BETA sa riadi sama, ked mas problem das ruky prec z pacok samozrejme v dostatocnej vyske.
A moj 8 rocny syn riadi WWII stihacky takze urcite to zvladnes.
Bydlisko: Senec
coro
modelár

Príspevkov: 886

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 29. 10. 2011 o 11:32 | odkaz na príspevok
martin98:
...
Na toto lietadlo som včera prave pozeral. Ďakujem. Len myslíte, že ho budem vedieť riadiť keď mám len 13 rokov???

To sú modely práve na to určené a vhodné..
Inak "nejaký Kristián" (Popivčák) v 13tich vyhral na majstrovstvách sveta v kombate - stíhačky WW2 (WASG 2002),
takže vek nebude dobrá výhovorka - len treba začať postupne a s rozumom.
Joba
modelár

Príspevkov: 1408

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 29. 10. 2011 o 13:50 | odkaz na príspevok


Skoro ho vysielačka prekotila ))
Bydlisko: Bratislava -Karlova Ves ( 58 rokov )
Bumpy_SK
modelár

Príspevkov: 1301

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 29. 10. 2011 o 13:56 | odkaz na príspevok
martin: tiez mam 13, este minuly rok sme si kupili wild hawka, ale kvoli nevyvazenemu kridlu sme hned havarovali a bolo to na 2 kusy... potom som zacal lietat na simulatore, ale riadne dlho a potom uz nebol problem to uriadit. snad len si najdi niekoho z okolia kto ti to zalieta a nastavi a hlavne dlho trenuj na simulatore nech popchopis ako sa to priblizne riadi.. potom to uz dostanes do ruky a uz to pojde same
ber betu1400
Bydlisko: Hronske Klacany - Levice
martin98
modelár

Príspevkov: 9

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 29. 10. 2011 o 16:10 | odkaz na príspevok
Joba:


Skoro ho vysielačka prekotila ))


Joba:


Skoro ho vysielačka prekotila ))


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
  • Pridať komentár
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Úvodná stránka
  • 399 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 1 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelov
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galérie
  • 1 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazár
  • 6 inzerátov za posledných 24 hodín.
Podujatia
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: