Používateľské meno

Heslo

RC PORTAL

autor správa
MUDrPavolLICHANEC
modelár

Príspevkov: 4

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 14. 5. 2018 o 10:17 | odkaz na príspevok
Srdečne pozdravujem.
Potrebujem poradiť!
Staviam Piper Cherokee 3050mm , ktorý bude poháňaný benzinovým motorom DLE 111Twin. Motor budem štartovať cez elektroštarter, ktorý je vybavený striedavým elektromotorom a napájaný cez regulátor. Problém je v tom, že momentálne satriedavý motor točí benzinovým motorom , ale klasicky cez kanál 1 (throtle) ako keď by som pridával plyn na elektromodele. Ja potrebujem motor zapínať iným kanálom iným spínačom do polohy štartovanie, teda potrebný , alebo plný plyn elektromotora, alebo prerušiť štartovanie po nahodení benzinového motora uvolnením páčky.
Ako sa to dá naprogramovať? Vie mi niekto dať návod ?

Vopred Ďakujem, Paľo L. Hnúšťa
Bydlisko: Hnúšťa ( 60 rokov )
majsterko
modelár

Príspevkov: 333

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 14. 5. 2018 o 12:15 | odkaz na príspevok
Bez urážky,ale myslím si,že keď staviate takýto model s danou výbavou,je to trochu zvláštna otázka(aspoň podľa mňa).Ja keby som to riešil,štartovanie by som dal na momentový spínač.Možno som napísal blbosť,ale ešte nie som ani zďaleka v takom leveli.A možno ani nebudem .S pozdravom,a nech sa darí.
Bydlisko: Očkov ( 55 rokov )
VladoVrancik
modelár

Príspevkov: 1688

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 14. 5. 2018 o 12:28 | odkaz na príspevok
Majsterko nenapisal si blbost treba to vo vysielacke naprogramovat na iny kanal a priraditk k tomu packu (prepinac).
Neviem o aku vysielacku ide tak tazko poradit svojho casu som dost premyslal ze do svojej belanky tiez namontujem elektricky starter,nakoniec som tuto moznost zavrhol z dvoch dovodou prva bola vaha samotneho startera a baterky a druha nedostatok kanalov v primaci.
Bydlisko: Nove Zamky ( 48 rokov )
MUDrPavolLICHANEC
modelár

Príspevkov: 4

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 14. 5. 2018 o 12:45 | odkaz na príspevok
Neviem čo Ste chceli povedať tým bez urážky. Lietam roky so všetkým možným a nejeden strieďavý motor som ladil resp programova s s regulátorom pre elektrolety. Nie je to žiadna veda, dokonca mám aj programátory. Tam si človek ladí napríklad tvrdosť štartu striedavého elektromotora, brzdu pre sklopné vrtule a pod. Všetko som programoval cez kanál 1 u Graupnera, teda motorový kanál.0 Tak lietam napríklad s Blaníkom v ktoom mám strieďák a by ma nemuseli vlekať. Kto to robil vie čo píšem. Teraz však mám problém v tom, že nechcem štartovať 110 ccm benzinový motor s trojlistou vrtuľou 24/12 rukou, ale elektrickým štartérom, ktorý je namontovaný priamo na mototre DLE 111 twin , ktorý nie je štandardnou súčasťou motora DLE 111 Twin. Ja som ten štarter kúpil pomerne zložitou cestou v amerike a známi mi ho priniesli ako stavebnicu aj s priloženým striedavým motorom. Regulátor 80A som kúpil v číne a teraz keď je to skompletizované tak to testujem. Štartovací striedavý elektromotor som naprogramoval na 1 kanál tak, že keď pridám plyn, tak sa elektromotor rozbehne a roztočí benzinový motor. Ten by samozrejme po zapnutí elektroniky naskočil a ja vtedy stiahnem plyn(elektromotoru) a ten eletromotor zastane a benzinový beží. Sam ozrejme kanál 1 potrebujem na ovládanie plynu benzinového motora, tak ho nemôžem používať pre štartovací strieďák. Ja to však chcem priradiť napríklad na kanál 11 a priradiť mu páčkový vracajúci sa spínač. A to potrebujem poradiť.
Tak neviem aký momentový spínač mi radíte. Je to ektronický momentový spínač, ktorý pripojím do prímača napríklad na spomínaný kanál 11?
Ja to chcem praktizovať takto ako je na tomto odkaze: https://www.youtube.com/watch?v=G4j7MiMzSDI
Nikdy som totiž nepotreboval striedavý motor zapnúť a vypnúť jedným povelom zo spínača vysielača.
Tak o to mi ide aby sme sa rozumeli. Lietam s obrami a to nič neznamená, že mám byť doma vo všetkých otázkach programovania striedavých elektromotorov.
V každom prípade ďakujem za každú radu. Potrebujem poradiť ako naprogramovať striedavý motor na ON alebo OFF cez ľubovolný kanál RC súpravy.
Ďakujem!
Bydlisko: Hnúšťa ( 60 rokov )
juroa
modelár

Príspevkov: 66

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 14. 5. 2018 o 13:55 | odkaz na príspevok
V zásade sa pre regulátor tvári vypínač/spínač ON/OFF na vysielači rovnako ako páka, teda vypínač vypnutý-páka dole, zapnutý-páka hore (plný plyn)
Nieje v tom žiadna veda, priradiť vypínač ku kanálu kde máte pripojený regulátor napr. teda 11 a pripojiť na ten kanál regulátor.
Potom už len záleží na type regulátora ako ho naprogramovať (aby si zapamätal šírku pulzu od vypínača, pomalý rozbeh atď) a zároveň aj vo vysielači.
Nemám skúsenosť s tým takto štartovať benzínový motor, ako sa bude správať regulátor keď motor naskočí atď,
možno by bol lepší DC motor???
regulátor mám na všetkých svojich modeloch na vypínači (0-100%) bez problémov
akú máte vysielačku a typ regulátora?
Bydlisko: Bratislava ( 31 rokov )
MUDrPavolLICHANEC
modelár

Príspevkov: 4

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 14. 5. 2018 o 14:30 | odkaz na príspevok
Motor je originál priložený ku sade elektroštartera. Regulátor 80A čína. Nakoniec všetko je CHina. Motor benzinový keď naskočí, tak mechanizmus elektrostarteru prestane byť funkčný, takže keď by aj elektromotor bežal, nebude to v kolizii s bežiacim benziňákom, teda aj regulátoru by to malo byť jedno. Áno spínač priradený ku príslušnému kanálu je 0 alebo 100% . To som urobil vcelku jednoducho, tak napríklad zapínam pozičné svetlá,reflektor, ektroniku zapaľovania a pod. Spomínané veci ale idú ešte cez elektronické spínače. Tu keď priamo na spínaný kanál napichnem regulátor, len pípá a nereaguje. A to je asi ten môj problém. Treba mi naprogramovať ten povel ON, že motor nabehne a OFF, že sa vypne. To neviem urobiť.
RC súpravu mám GRAUPNER HOTT/SJ MZ 24, tak tam je to vcelku jednoduché, ale napriek tomu mi to nefunguje pre spomínaný regulátor a striedavý elektromotor. Je pravda, že mnohé elektroštarteri benzinových motorov majú aj motory jednosmerné teda DC.
Ďakujem za reakciu a Vašu snahu.
Bydlisko: Hnúšťa ( 60 rokov )
VladoVrancik
modelár

Príspevkov: 1688

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 14. 5. 2018 o 15:55 | odkaz na príspevok
Pokial regulator iba pipa moze to znamenat je je impulz opacny cize nie -100 vypnute a +100 zapnute a treba dat reverz na kanal.
Bydlisko: Nove Zamky ( 48 rokov )
mato321
modelár

Príspevkov: 178

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 14. 5. 2018 o 16:15 | odkaz na príspevok
ja som to nikdy neskusal konkretne na elektromotore, akurat som spinaval zo 6 ci 7 kanalu sirenu v lietadle stylom on/off na takom polovetroni ak dopadne v hlbsom vyssiom poraste aby som nemusel hladat,vazi to zhruba 3gramy cize nejak to nezatazuje model ,na motore som to nikdy neskusal ale na hociktorom kanale sa da nastavit polahky velkost vychylky co by bolo akoze v tomto pripade plyn prednastaveny na zvoleny vykon,ja mam ale iba spektrum vysielac nemalo by to byt zlozite si myslim len si este zvolite aky start motora preferujete su tam myslim 3 mody klasicky okamzity rozbeh stredne rychly a pomaly
Bydlisko: BA ( 37 rokov )
juroa
modelár

Príspevkov: 66

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 14. 5. 2018 o 21:21 | odkaz na príspevok
VladoVrancik:
Pokial regulator iba pipa moze to znamenat je je impulz opacny cize nie -100 vypnute a +100 zapnute a treba dat reverz na kanal.

Treba vygooglit navod k regulatoru, ma to daku nalepku/nazov?bez toho sa asi nepohnes, ale reverz by mohol fungovat. Pipanie moze znamenat cokolvek...
Bydlisko: Bratislava ( 31 rokov )
ujovko
modelár

Príspevkov: 89

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 14. 5. 2018 o 23:12 | odkaz na príspevok
MUDrPavolLICHANEC:
.... a priradiť mu páčkový vracajúci sa spínač. A to potrebujem poradiť.
Tak neviem aký momentový spínač mi radíte.


reč je o tom istom. Spínač s pružinkou na vysielačke, najčastejšie používaný ako učiteľ/žiak.

Skúste zapojiť do príslušného kanálu prijímača servo. Ak je signál z povelu prepínača 0 - 100%, tak bude servo behať medzi dvoma koncovými polohami.
Bydlisko: Košice
majsterko
modelár

Príspevkov: 333

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 15. 5. 2018 o 01:31 | odkaz na príspevok
V elektronike sa moc nevyznám,ale určite existuje nejaký elektronický spínač,ktorý znesie prúdový odber aký má príslušný elektromotor.A tento spínač by som ovládal napr. spínačom SP 06 opto,ktorý by som zapínal momentovým spínačom na vysielači.Asi to moc komplikujem,ale nič iné ma nenapadlo.
Bydlisko: Očkov ( 55 rokov )
MUDrPavolLICHANEC
modelár

Príspevkov: 4

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 15. 5. 2018 o 06:51 | odkaz na príspevok
Ďakujem za všetky konštruktívne rady. Definitívne mi pomôhol pán Vlado Vrančík, za čo mu ďakujem. Tak som ešte raz skúsil a to jednoducho, priradil som si kanálu 11 páčkový vypínač a pozrel čo to robí v monitore serv. A ono mi ukázalo kde je pes zakopaný. Z nuly to zapínalo na - 100 % . Tak som dal reverz servu a nastavil +50% a ide to ako hodinky.
Všetkým Ďakuje za pomoc. Internet je úžasná vec a tak ďakujem aj RC portálu.
Veľa šťastných štartov a toľko isto pristátí.
Dr.P.L.
Bydlisko: Hnúšťa ( 60 rokov )
  • Odpovedať
Musíte byť prihlásený na pridávanie príspevkov.
Úvodná stránka
  • 44 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 24 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelov
  • 2 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galérie
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazár
  • 17 inzerátov za posledných 24 hodín.
Podujatia
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: