Používateľské meno

Heslo

RC PORTAL

autor správa
Turnigy
modelár

Príspevkov: 383

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 4. 10. 2020 o 12:43 | odkaz na príspevok
Ahojte,
staviam model V3S v mierke 1/10. Podvozok aj s nápravami navrhujem sám, celý model bude vyrobený technológiou 3d tlače. (samozrejme okrem pneumatík, ložísk a elektroniky) Chcel by som, aby rozmery modelu čo najviac odpovedali realite. Rozmery rámu, rozvor kolies a podobné veci som našiel vo výkresoch na internete, ale pár rozmerov mi chýba. Konkrétne by som potreboval vedieť maximálny uhol natočenia kolies prednej nápravy a aká veľká je dráha pruženia zadných náprav medzi dorazmi, tieto údaje som nikde nenašiel. Ďakujem za rady.
Bydlisko: Liptovský Mikuláš ( 22 rokov )
milos.b
modelár

Príspevkov: 1187

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 4. 10. 2020 o 13:30 | odkaz na príspevok
V originál príručke "PRAGA V3S - popis, obsluha a udržiavanie nákladného automobilu" je uvedené:
Výkyv predných kolies - vpravo .....33°30´ / vlevo ........27°30´
Celkový rozsah rejdu .........................61°,
Uhol sklonu predných kolies ...........2°,
Zbiehavosť predných kolies.............4-8mm

Dráha pruženia zadných náprav nie je nikde uvedená, myslím že je daná celkovou konštrukciou podvozku a uchytenia zadnej nápravy na rám auta.
( 57 rokov )
Turnigy
modelár

Príspevkov: 383

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 4. 10. 2020 o 14:00 | odkaz na príspevok
Vďaka, ja som pozeral len do dielenskej príručky, stiahnem si aj túto. Dráha pruženia zadných náprav je na reálnom aute obmedzená hore gumovým dorazom a dolu kovovými obručami, v príručke je tento diel nazývaný "pásový záves". Inak uchytenie náprav bude ako na reálnom aute, trojprvkové s odpružením výkyvnými listovými perami.

Prvý prototyp zadnej nápravy už mám, komplet 3d tlač aj s poloosami a prevodmi v portáloch. To uchytenie listových pier už mám prerobené inak, ale bude to vyzerať asi takto
Bydlisko: Liptovský Mikuláš ( 22 rokov )
StefanAbel
modelár

Príspevkov: 761

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 4. 10. 2020 o 19:16 | odkaz na príspevok
Dráha pruženie u V3S je jedinečná nakoľko za k nápravám pridá va aj skrúcanie rámu a to nie je u skutočného vozidla zanedbatelná
Bydlisko: Bratislava
Turnigy
modelár

Príspevkov: 383

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 4. 10. 2020 o 19:38 | odkaz na príspevok
O krútení rámu V3S viem, práve kvôli tomu chcem použiť 3d tlačený rebrinový rám z materiálu PETG, ktorý je pružný. Budem musieť spraviť jeden rám na testovanie, aby som zistil, akú hrúbku treba na správnu mieru pružnosti. Dúfam, že dosiahnem to, že pri prejazde nerovností sa bude kabína a nadstavba medzi sebou krútiť ako na ozajstnej V3S. Nejde mi o to, aby z toho bol expedičák na škrabanie sa po skalách, skôr chcem dosiahnuť maketový vzhľad a jazdné vlastnosti.
Bydlisko: Liptovský Mikuláš ( 22 rokov )
newPOPE
modelár

Príspevkov: 374

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 4. 10. 2020 o 20:37 | odkaz na príspevok
Ahoj, plne tlaceny ram som skusal (resp. on tam aj ostal) tutok https://www.rcportal.sk/galeria/zobraz_foto/foto_id/113887#foto. Neviem aky dlhy ten model chces ale hento ma cca 60cm a ked som dal spojky medzi stranami ramu tak sa to v zasade ani nepohne.

Ale jedna rada, dost som riesil sko jednotlive casti pozdlzne spojit (3 ks) a dal som tam 2 tycky 4mm cca 6cm. V sucasnosti keby som to riesil tak idem skor cestou dlhej rury v casti ramu a "natlciem" tam karbonovu tycku 2/3mm podla nalady tym padom mam aj spojku aj vystuz.
Bydlisko: SC
Turnigy
modelár

Príspevkov: 383

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 5. 10. 2020 o 07:39 | odkaz na príspevok
Tá liazka vyzerá parádne, z akého materiálu si to tlačil? Vidím, že máš tlačené aj pneumatiky, má to nejakú trakciu? Tie flexibilné filamenty sú síce trochu pružné, ale od gumy to má aj tak ďaleko. A tie tlačené listové perá držia? Ja som radšej objednal pružinovú oceľ, tomu plastu by som pri ohýbaní až tak neveril.

Ten rám musím spraviť z 3 dielov, dĺžka je 680mm. Spoje by som chcel spraviť v miestach, kde je originálny rám priečne vystužený. Musím to vymyslieť tak, aby nebol príliš tuhý. Môžem do rámu v mieste spoja spraviť dutinu, do ktorej by sa zasunula uhlíková tyčka ako píšeš.
Bydlisko: Liptovský Mikuláš ( 22 rokov )
newPOPE
modelár

Príspevkov: 374

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 5. 10. 2020 o 19:25 | odkaz na príspevok
Materialy PLA (vacsina), TPU (pneu), Petg (listove pera).

- flexi filamenty suhlasim. Len treba odlisovat gumu a gumu. Chcel som ten model tak aby bol plne tlacitelny a pneu z boku podla mierky. Pravdupovediac aj dezen mam vymodelovany ale az v poslednych verziach a znovu to tlacit nebudem. Trakcia je, otazne je co povazujes za trakciu? Jazdi to po trave a betone viac som neskusal, skaly (crawling) to isto neda. Proste tvrde pneu

- Listove pera su taktiez okej, ked som to riesil tak mi tu niekto pisal, ze ono to ani neni moc o pruzeni skor o tom aby to tam bolo. zadna ma cez 20cm a stlacim ju naplno a vrati sa tam kde bola, pomahaju jej tlmice (tie gummene hovadiny)
Bydlisko: SC
  • Odpovedať
Musíte byť prihlásený na pridávanie príspevkov.
Úvodná stránka
  • 114 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 10 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelov
  • 2 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galérie
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazár
  • 13 inzerátov za posledných 24 hodín.
Podujatia
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: jaroslavs,