Používateľské meno

Heslo

RC PORTAL

  • Facebook
  • Reklama

Sériové zapojenie balancérov

Pridané: 2. 5. 2019 o 20:25 | ID článku: CLA449 | Zobrazenia: 1467x | Komentárov: 0 | Autor: BOravec

Podarilo sa mi dať dokopy jeden pokazený balancér a keďže som mal taký istý v prevádzke, tak prečo nevyskúšať zapojiť ich do série. V návode je to síce spomenuté, ale v praxi som to ešte nevyskúšal.
Zapojenie je podľa nasledujúcej schémy:

Dátový káblik som nikde nevedel zohnať, tak som ho vyrobil tak, že som zbrúsil 4 dutinkové balančné konektory. Pozor, čo kam patrí, všimnite si na obrázku farby vodičov a ich poradie na konektoroch.

Zapojenie balancérov má vyzerať takto:
Na prepojenie silových vodičov medzi balancérmi je potrebné zhotoviť ešte krátky káblik s dvomi dutinkami pre banániky 4mm.
Pri zapájaní je potrebné dávať si veľký pozor, lebo máte len cca 12 sekúnd, aby ste stihli pripojiť silové vodiče od akumulátorov a balančné konektory. Balancér si totiž meria najprv súčtové napätie sady a potom ho skontroluje s napätiami na balančnom konektore. Ak to nesedí, nenaštartuje sa.
Najprv je potrebné prepojiť balancéry medzi sebou dátovým káblikom a prepojiť do série výstupné vodiče (v schéme modrá farba).

Potom je potrebné pripojiť akumulátor k balancéru, ktorý má spínač v polohe "slave" a potom pripojiť balancér, ktorý je v roli "master". Pripojíme výstupné vodiče k nabíjaču a spínačom na balancéri v roli master spustíme režim pre nabíjanie. Alebo nie a môžeme nechať balancéry pracovať v autonómnom režime, alebo články vybíjať s pripojenou záťažou, najlepšie žiarovky 12V 50W do série (podľa počtu článkov v akumulátoroch) Veľký pozor, aby boli akumulátory pred pripojením vybité na rovnaké napätie!!!!
Ak by tak nebolo, bude sa balancér obsluhujúci viac nabitú sadu snažiť vyrovnať voči tej slabšej. Lenže tým, že začne vyrovnávať všetky články naraz, môže sa veľmi rýchlo prehriať. Chladič balancéra totiž nie je dimenzovaný na to, aby sa dorovnávali všetky články súčasne. Max. prúd pri balancovaní je v mojom prípade síce len 300mA, ale ak sa balancuje jedna sada voči druhej, tak to je pri sade 3S 3x300=900mA a to je dosť veľa na tak malý chladič! Zároveň sa neúmerne predĺži doba nabíjania. Prečo? Stále hovoríme o vyrovnávaní napätia medzi jednotlivými článkami, jeho hodnota je ale priamo úmerná kapacite článkov. Ak mám rozdiel v kapacite napr. 300 mAh medzi dvomi sadami akumulátorov, ako dlho bude balancér vyrovnávať tento rozdiel pri balančnom prúde 300mA?
Bude to viac ako hodinu, lebo nesmieme zabudnúť, že zároveň sa vyrovnávajú články aj medzi sebou v každej sade.
Ja viem, je to hrôza, ale stačí pri začiatku procesu mať sady na rovnakom napätí a vybalancované. Čo je ale normálne, veď do modelu chceme dať akumulátor nabitý naplno, inak neodovzdá plný výkon.
Nakoniec ešte graf z priebehu vybíjania 2x3S LiPol, ktoré boli tesne predtým každá zvlášť nabitá:Zreteľne je vidno na stĺpcoch v pravej strane grafu rozdiel v napätí dvoch sád, pričom medzi sebou v sade sú články vyrovnané dobre. Keďže teraz obidva balancéry pracujú prepojené ako jeden, sady sa medzi sebou po čase vyrovnajú. Rozdiel nie je veľký, tak nehrozí, že sa to nestihne počas vybíjania na skladovacie napätie. Podobná situácia nastala aj pri vybíjaní 2x4S LiFe akumulátorov:Na záver taká malá úvaha: Dnes sa často spomína paralelné nabíjanie Lixx článkov, proti sériovému má určitú výhodu v tom, že sady akumulátorov sa medzi sebou vyrovnajú, na rovnaké napätie, ale logicky balančný prúd sa mi tiež rozdelí, takže pri použití dvoch sád paralelne bude mať polovičnú hodnotu oproti sériovému zapojeniu. Či je dobré to, alebo ono, je skôr otázka parametrov nabíjača. V sériovom zapojení nabíjam prúdom napr. 1C dve sady, ale napätie sa mi sčíta a teda mám vyššie nároky na menič nabíjača, ktorý musí takéto napätie pripraviť. Na druhej strane môžem rôzne kombinovať počet článkov v nabíjaných sadách za predpokladu, že majú rovnakú kapacitu bez toho, že by som musel meniť usporiadanie balančných káblov. V praxi 2 x 6S, 2S + 6S, 3S + 4S a pod. U paralelného nabíjania pracuje nabíjač síce s nízkym napätím, ale prúd bude súčtom t.j. 2C. Všetko je OK, pokiaľ nenabíjam akumulátory príliš veľkých kapacít a malý počet článkov. Pod 10V nabíjače majú spravidla horšie parametre v schopnosti dodať vysoké prúdy a tak nemusíme dosiahnuť želanú dobu nabíjania. Samozrejme toto všetko závisí od parametrov konkrétneho typu nabíjača. U väčšiny nabíjačov to výrobca neuvádza, tak je na nás vyskúšať, čo mu viacej vyhovuje.
Závislosť nabíjacieho prúdu od napätia nabíjaného akumulátora pre tri rôzne nabíjače môže vyzerať napríklad takto:Ešte pridávam ako inšpiráciu fotku sériových dosiek pre nabíjanie 3x4S, alebo 4x3S Li-xx akumulátorov pri využití 12S balancérov, ktoré používa jeden modelár:

  • Pridať komentár
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Úvodná stránka
  • 92 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 5 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelov
  • 3 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galérie
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazár
  • 9 inzerátov za posledných 24 hodín.
Podujatia
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: