Používateľské meno

Heslo

RC PORTAL

1 2 3 4 5 6 7 8
autor správa
jetylo
modelár

Príspevkov: 1069

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 22. 2. 2021 o 17:01 | odkaz na príspevok
Atto a to je presne ta chyba, preco bol BLDC motor vyhlaseny za striedavy, lebo sa mylne vysvetluje komutacia. K tej komutacii musi dochadzat, lebo inak by sa motor netocil. Tento isty efekt vznika aj pri mechanickej komutacii. Podla toho, co som hladal na internete, tak striedavy prud ma sinusovy, alebo kvazi sinusovy priebeh. Z toho tiez vyplyva, ze v kazdom casovom okamziku je jeho hodnota ina. Na rozdiel od komutacie jednosmerneho prudu, kedy pocas zopnutia spinacov (alebo ked chces aj pokial vedu kefy cez lamely komutatora) jednosmerny prud do cievok. Vzh;adom na indukcny charakter cievky moze byt vysledny indukovany prud vseliaky priebeh. Stale sa hovori o komutacii jednosmerneho prudu. Preto striedavy motor ma kontinualne rotovanie magnetickeho pola a rotor sa mu plynulo prisposobuje, kdezto pri BLDC sa magneticke pole v case posuva po 60stupnoch a to preto, ze je postupne prepinane na cievkach. Toto je tak zasadny rozdiel, ze sa naozaj neda tvrdit, ze komutacia jednosmerneho prudu je vlastne striedavy prud, pretoze to odporuje prave tomu, ze pri komutaci dochadza ku skokovej zmene, co odporuje specifikacie pre striedavy prud.

https://sk.wikipedia.org/wiki/Striedav ý_prúd

Tuto je asi dostatocne vysvetlene, co sa povazuje za striedavy prud. Pevne verim, ze aj vsetci ti, co pisu prace o elektrickych motoroch (a ze ich na internete je celkom dost) povazuju toto za striedavy prud a nie cokolvek, co sa cyklicky meni, byt pravidelne opakuje, povazovat za striedavy prud.
Bydlisko: Reca ( 59 rokov )
Atto
modelár

Príspevkov: 181

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 22. 2. 2021 o 18:31 | odkaz na príspevok
No vidíš. Našli sme kameň úrazu.

Ale cez to všetko si myslím, že v názore "čo to je striedavý prúd" sa asi nezhodneme.
Pretože ak to má sínusový či kosínusový priebeh, tak to sa nazýva HARMONICKÝ striedavý prúd.

Ak nie je harmonický, tak je LEN striedavý. A priebeh môže mať akýkoľvek.
Pre istotu ešte raz názorný obrázok s tým červeným textom dole:



Však už samotný názov hovorí: JEDNOSMERNÝ - čiže tečie len JEDNÝM smerom.
Česi to majú ešte jasnejšie: STEJNOSMĚRNÝ - čiže má stále stejný (rovnaký) smer.

Ak nemá len jeden smer alebo netečie stále stejným smerom, je to prúd striedavý. Lebo takýto prúd svoj smer strieda.

........................................................................................................

V tej debate o reproduktoroch, predložil Donemilio Mackovi takýto dôkaz:
donemilio:
Menovitá impedancia
Pretože je reproduktor napájaný striedavým prúdom, zaujíma nás impedancia jeho cievky.


A nepresvedčíš ma, že ty si doma do reproduktorov (v akomkoľvek akustickom zariadení) púšťaš striedavý prúd LEN sínusového (či kosínusového) priebehu.

..........................................................................................................

A aby sme sa od reproduktorov vrátili späť k motorom:
Akýsi "bezvýznamný" český "šuplikant" - nejaký doc. Ing. Jaroslav Novák, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, ústav přístrojové a řídicí techniky
píše toto:
5. Bezkomutátorové motory pro pomocné pohony

V průmyslové a automatizační technice se uplatňují bezkomutátorové motory, které nahrazují stejnosměrné motory, především v oblasti výkonů od desítek do stovek wattů.
Výhodou bezkomutátorových motorů je jejich delší životnost, a to díky absenci mechanického komutátoru.
Bezkomutátorový motor je v principu synchronní, nejčastěji třífázový stroj s permanentními magnety na rotoru. Po stránce vnějších vlastností je snaha o přiblížení se stejnosměrnému motoru. Stroj je napájen z běžného třífázového střídače obdélníkovými proudovými pulsy.
Proudy jsou obdélníkové a jejich velikost je řízena pulsně šířkovou modulací.

Do pozornosti by som dal predovšetkým výrazy ako:
- "nahrazují stejnosměrné motory". Čiže nahradzujú jednosmerné motory, takže oni sami nie sú považované za jednosmerné.
- "Bezkomutátorový motor je v principu synchronní, nejčastěji třífázový stroj". Môže byť niečo jednosmerné a súčasne synchrónne a navyše trojfázové?
- "snaha o přiblížení se stejnosměrnému motoru". Ak by ten motor bol jednosmerný, nie je potrebné sa snažiť o priblíženie sa jednosmernému motoru.
- "Stroj je napájen z běžného třífázového střídače". Nuž, na výstupe striedača by som ja osobne očakával niečo striedavé.
jetylo
modelár

Príspevkov: 1069

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 22. 2. 2021 o 19:30 | odkaz na príspevok
Atto, ale v tej citacii pana docenta Novaka nie je nikde zmienka o striedavom 3-fazovom synchronnom motore. On hovori o bezkomutatorovom motore, co BLDC motor je a je tiez pravdou, ze BLDC motor patri medzi synchronne motory. BLDC je 3 fazovy. Hovori o napajani z 3-fazoveho striedaca. No ja neviem, co si pan docent Novak predstavuje pod pojmom bezny trifazovy stridac. Predpokladam(pretoze to tiez nijak blizsie nespecifikuje), ze za jednosmerny motor povazuje klasicky jednosmerny motor z mechanickou komutaciou.

Inak podla kontextu textu je to asi dost stary text, ked pan docent popisuje motory od desiatok watov do stoviek watov. Ved vieme, ze dnesne bezkefove motory siahaju podstatne vyssie.

Bohuzial sa pan docent nerozpisal viac o tom striedaci, ale ten vseobecny popis sa da uplatnit aj na obvod elektronickej komutacie, ktora na svojom vystupe generuje tiez obdlznikove impulzy. A obdlznikovy impulz je jednosmerny pretoze sa v case nemeni.

Atto obavam sa, ze toto nebol dobry priklad, pan docent to napisal tak vseobecne, ze sa to naozaj da interpretovat viacerymi sposobmi.

Ja naozaj netusim co pan docent Novak myslel tym priblizenim k jednosmernym motorom. Ci to vztahoval na ceny, alebo na jednoduchost impelentacie, alebo na to, ze jednosmerny motor ma iny priebeh krutiaceho momentu, alebo na fakt, ze staci relatkom otocit vodice a motor sa toci naopak.

Vzhladom na to, ze ten text je pravdepodobne vytrhnuty z kontextu, je jeho vypovedna hodnota dost vseobecna, ale mozem povedat ze pravdiva.

Tak ja opakovane vytiahnem svoje eso z rukavu a to vynatok z prace pani profesorky ing. Valerie Hrabovcovej PhD. z katerdy elektroenergetiky a elektrickych pohonov, takze asi tiez nebude ziadne struhatko ci si vycucalo informacie z prsta


BLDC.........................................................................................................................SMPM
jednosmerny bezkefovy stroj----------------------------------------synchronny stroj
napajany jednosmernym prudom-----------------------------------napajany sinusovymi prudmi
lichobeznikovy tvar indukovaneho napatia-------------------------sinusovy tvar indukovaneho napatia
komutacia polohy statoroveho toku kazdych 60stupnov----------suvisla zmena polohy statoroveho toku
v cinnosti vzdy dve fazy v rovnakom case- reguluje sa len jeden--mozne mat v cinnosti tri fazy v rovnakom case -
prud pretekajuci dvoma fazami-------------------------------------reguluje sa prud vo vsetkych fazach
zvlnenie momentu pri komutacii-------------------------------------bez zvlnenie momentu pri komutacii
nizky rad harmonickych zlozeik prudov je v pocutelnom spektre---menej harmonickych zloziek kvoli sinusovemu budeniu
vyssie straty v zeleze vplyvom obsahu harmonickych zloziek-------mensie straty v zeleze
mensie spinacie straty------------------------------------------------vyssie spinacie straty pri rovnakej frekvencii
riadenie je relativne jednoduche-------------------------------------narocnejsie riadiace techniky, nakladny menic,
------------------------------------------------------------------------ktoreho cena je pri malych motorch porovnatelna s cenou
------------------------------------------------------------------------motora.


Tieto informacie boli povodne v tabulke, ale nechcelo sa mi dumat ako dat sem tabulku. Tu sa popisuje niekolko rozdielov, ktore od seba rozlisuju BLDC a stiedavy synchronny motor.

Ako je vidiet, tak pani profesorka pri striedavom motore uvadza exaktne sinusovy priebeh napajacieho prudu, a tiez sinusovy priebeh indukovaneho napatie. To je to, o co som sa snazil aj ja vysvetlit, ze pri striedavych motoroch sa uvazuje so sinusovym priebehom prudu. Mozno aj preto tie menice pre striedave motory su tak drahe(ak ked mozno dnes uz tak velmi nie, ale za mojich mladych liet to bol velmi velky luxus).
Ked sa trochu posnazis, tak si na internete najdes celu pracu v slajdoch, odkial som cerpal informacie.

A len tak mimochodom profesor je vecsia sarza ako docent

A ked sa tak pozeram na zoznam projektov na ktorych participovala, tak asi o pohonoch nieco bude vediet.
Bydlisko: Reca ( 59 rokov )
Atto
modelár

Príspevkov: 181

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 22. 2. 2021 o 21:17 | odkaz na príspevok
Bohužiaľ, je to naozaj o slovíčkach. Teda o ich význame.

Zakontrujem ti síce nie profesorkou, ani docentom, ale človekom, ktorý pracuje vo firme, ktorá BLDC vyvíja a vyrába:
Atto:
Na záver činnosť striedavých regulátorov vysvetlil človek, ktorý pracuje vo firme, ktorá takéto regulátory navrhuje a vyrába.

Ten sa v rovnakom spore, aký tu teraz vedieme my, na tento názor:
...nezlob se, ale takhle si střídavý proud opravdu nepředstavuji.
Pro mne je střídavý proud to, co leze s generátoru, alternátoru .... tedy sinusový spojitý průběh.
vyjadril nasledovne:
Tos napsal dokonalou hloupost. Není divu, že se nedokážete domluvit, když si každý vytváří svoje vlastní názvosloví.
Sinusový (tedy harmonický) průběh proudu je jen jedna varianta z nekonečného množství možných průběhů střídavého proudu.
Keďže tento človek pracuje vo vývojovom oddelení onej firmy, nemyslím, že by tomu rozumel menej ako ona pani profesorka.
Rozdiel bude hlavne v tom, že pani profesorka pracuje viac-menej (alebo skôr výhradne) teoreticky, sediac za knihami, tak ten "môj" človek je z praxe a prichádza s tými zariadeniami (regulátormi a motormi) a súvisiacimi meracími prístrojmi do priameho kontaktu.

..............................................................................

Skúsim to odľahčiť.
Toto je jednosmerné napätie:


Toto je striedavé napätie:


A teraz som zvedavý, či sa zhodneme na označení.
Toto je (podľa mňa) jednosmerné napätie, na ktorom je nasuperponované striedavé napätie:


A toto je (podľa mňa) striedavé napätie, na ktorom je nasuperponované jednosmerné napätie:


Zhodneme sa?
V čom je ten rozdiel?
jetylo
modelár

Príspevkov: 1069

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 22. 2. 2021 o 21:37 | odkaz na príspevok
Myslim si, ze si to pomenoval spravne, aj ten pan co pisal cesky sa myslim vyjadril spravne, ale zase ta musim upozrnit na fakt, ze vytrhavas vety z kontextu, takze nie je jasne k akej otazke sa ten pan vyjadroval, takze v danom okamziku je to len skonstatovanie, ze naozaj je mozne mat mnozstvo prebehov striedaveho prudu, ale opat ta upozornujem, ze aby to bol striedavy prud musi sa menit v case, to znamena, ze obdelnikove pulzy na ake sa odkazuje pan docent Novak pri jeho beznem trifazovem stridaci a ani jednosmerne pulzy, ktore spina elektronicka komutacia a dokonca i mechanicky komutator, ktory prepina tok jednosmerneho prudu cievkami, nie su striedavy prud aj ked dochadza k striedaniu toku prudu, ale je to tok jednosmerneho prudu.

Je to presne v tom pomenovani - je to tok jednosmerneho prudu nie striedaveho.

Niekto by mohol namietat, ze osciloskopicke zobrazenie napetia a prudu pri jednosmenom prude nema uplne obldznikovy tvar,ale kto je trochu vyzna v elektrike vie, aka je reakcia indukcnosti na pulz jednosmerneho prudu.


Tak toto je celkom zaujimeve pocitanie :

http://www.kves.uniza.sk/kvesnew/dokumenty/ ŠES/Bezkefové motory/kapitola bezkefove motory.pdf
Bydlisko: Reca ( 59 rokov )
Atto
modelár

Príspevkov: 181

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 23. 2. 2021 o 08:56 | odkaz na príspevok
jetylo:
ten pan co pisal cesky sa myslim vyjadril spravne, ale zase ta musim upozrnit na fakt, ze vytrhavas vety z kontextu, takze nie je jasne k akej otazke sa ten pan vyjadroval, takze v danom okamziku je to len skonstatovanie, ze naozaj je mozne mat mnozstvo prebehov striedaveho prudu

Áno, je možné že si niekto povie, že sa prvý pán pýtal na niečo iné. Takže uvediem celú konverzáciu:

Zakladateľ vlákna - StrycAlois pri popise činnosti jednosmerného motora napísal toto:
Pokud na vývod A cívky připojím plus pól baterky a na vývod B mínus pól, proud cívkou (jednou z N, např. jednou ze tří) stejnosměrného motoru poteče jedním směrem.
Pokud po chvíli na vývod A připojím mínus pól a na vývod B plus pól, proud bude téct opačným směrem.

Pokud se tohle střídání (nazveme to komutací) děje opakovaně (motor se točí), pak onou cívkou teče střídavý proud.

Na to mu účastník diskusie s nickom 2962 napísal toto:
... nezlob se, ale takhle si střídavý proud opravdu nepředstavuji. Rozumím Ti, ale tím pojmem mateš.
Pro mne je střídavý proud to, co leze s generátoru, alternátoru .... tedy sinusový spojitý průběh.

Na to zareagoval ten pán z tej firmy, vyvíjajúcej a vyrábajúcej regulátory:
Tos napsal dokonalou hloupost. Není divu, že se nedokážete domluvit, když si každý vytváří svoje vlastní názvosloví.
Sinusový (tedy harmonický) průběh proudu je jen jedna varianta z nekonečného množství možných průběhů střídavého proudu.

...................................................................................................................................

Nebudem sa vyjadrovať k tomu, prečo sa silou mocou držíš toho, že sa veľkosť striedavého prúdu musí meniť v čase (preto, že to píše slovenská wikipédia?). Podľa mňa je to nezmysel. Dvakrát som tu zavesil obrázok (zo sveta, nie zo Slovenska), kde to vidia inak (aj ten pán z tej firmy to vidí inak).

..................................................................................................................................

Ale dobre. Na túto chvíľu pripustím (ale len na túto chvíľu, aby som použil iný argument), že nech je to teda tak.

Ak na cievku - po mechanickej alebo elektronickej komutácii privediem takéto napätie, ktorého veľkosť sa v čase nemení, tohto priebehu:


tak prúd pretekajúci cievkou nebude mať taký istý priebeh, ale bude mať priebeh skôr takýto:


A jeho veľkosť je v čase evidentne premenná.
jetylo
modelár

Príspevkov: 1069

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 23. 2. 2021 o 09:18 | odkaz na príspevok
Atto precitaj si to pdf, co som teraz rano dopisal, Je tam uplne jednoznacne napisane, preco je to jednosmerny motor. A vsetky diskusie sa mozu ukoncit.
Bydlisko: Reca ( 59 rokov )
Atto
modelár

Príspevkov: 181

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 23. 2. 2021 o 11:41 | odkaz na príspevok
Nepreskakuj.

Obávam sa, že sa nemôžeme zhodnúť na tom, či je ten motor jednosmerný, alebo striedavý,
keďže sme sa ešte nezhodli na tom, či tie prúdy, ktoré tečú do jeho vývodov, sú jednosmerné, alebo striedavé
(po nahliadnutí do toho pdf chcem opäť zdôrazniť, že ja hovorím o prúdoch do jednotlivých vinutí modelárskeho "brushless" motora, nie o prúdoch do spínačov komutátora).

.............................................................................................

Takže v duchu myšlienok J.A.Komenského začnime jednoduchším a potom prejdeme na zložitejšie. Čiže vráťme sa naspäť k problematike toho, či toto:



je prúd jednosmerný alebo striedavý.

Vyhovuje (aj tvojim) kritériám:
- mení smer
a
- jeho veľkosť sa v čase tiež mení.

Takže aký je?
Jednosmerný? Striedavý?
lv
modelár

Príspevkov: 2802

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 23. 2. 2021 o 12:14 | odkaz na príspevok
Striedavý. Bodka
Bydlisko: Trenčianska Turná ( 58 rokov )
Atto
modelár

Príspevkov: 181

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 23. 2. 2021 o 12:30 | odkaz na príspevok
Laco,
že "Bodka" som si myslel už pred vyše dvomi rokmi (konkrétne 31.12.2018 ).
Ale 19.2. tohto roku nejaký "Dedodedo" to znovu otvoril a tak začíname odznova.

A opäť to zadrháva na elementárnych veciach: js napätie a prúd kontra str. napätie a prúd.
jetylo
modelár

Príspevkov: 1069

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 23. 2. 2021 o 12:34 | odkaz na príspevok
Atto odbocujes od temy a zacinas sa natahovat o slovicka. Ja uz nemam k tomu co dodat. Dodal som ti dokument, ktory je vypublikovany na webe Katedry elektroenergetiky a elektrických pohonov, kde je popis bezkartacovych motorov ako jednosmernych, tak aj striedavych. Stale odmietas prijat fakt, ze za stiredave motory sa povazuju stroje napajane harmonickym sinusovym, alebo kvazisinusovym prudom. V tom dokumente to mas jednoznace popisane. Ked nevies pochopit ty a tebe podobni ludia, ze v pripade modelarskych morov sa jedna o komutaciu jednosmerneho prudu a nie o striedavy prud, tak to znamena, ze si ten dokument necital a ked si ho cital, tak si ho nepochopil, pretoze je to tam jednoznace napisane.

Nema zmysel s tebou dalej diskutovat, pretoze zase zacinas zabrdat do nepodstatnych veci. Ja sa operam o tento dokument ako aj o ine dokumenty, ktore sa daju najst na internete, ale evidentne nema zmysel ich sem uvadzat, pretoze si ides svojou cestou a diskusia sa opat zvrhava len na jeden nepodstatny bod, podla ktoreho je podla teba tento motor striedavy, tak ako to bolo aj v diskusii o stvorcovych vrtuliach na rcmanii.

Trvrdis, ze vysledkom komutacie jednosmerneho prudu je prud striedavy a preto je modelarsky motor stiedavy. Napriek tomu, ze podla prilozeneho dokumentu je striedavy motor napajany harmonickym striedavym prudom, ktoru v statore generuje kontinualne rotujuce magneticke pole. Modelarsky regulator negeneruje trojfazovy harmonicky striedavy prud, ale vykonava elektronicky riadenu komutaciu jednosmerneho prudu.

A na zaver. Elektronizka komutacia robi presne to iste, co mechanicka komutacia,len lepsie a efektivnejsie. Takze vlastne podla tvojej stupidnej teorie sa jedna o striedavy motor, lebo pri prepinani polarity prudu na cievkach tiez dochadza k striedaniu smeru prudu v jednotlivych cievkach(inak by sa ten motor netocil). Napriek tomu je to jednosmerny motor a nikto o tom ani len neuvazuje, ze je to inak. Tak potom tomu nerozumiem, preco mas probpem s tym, ze v pripade modelarskeho motoru bola mechanicka komutacia nahradena elektronickou. Zbytok principu fungovania motoru ostal zachovany rovnako ako pri jednosmernom motore s mechanickou komutaciopu.

Tym je povedane vsetko a ak mas chut dalej polemizovat, tak ti uz budem len odovedat len touto vetou. Jedna o jednosmerny motor s elektronicky riadenou komutaciu a prestuduj si teoriu o bezkartacovych motoroch.


Ale tak na okraj. My tu neriesime tvoj obrazok na ktorom mas nakresleny nejaky striedavy priebeh, mam pocit, ze tu riesime, preco sa BLDC motor v slovenskej a ceskej komunite povazuje za striedavy.
Bydlisko: Reca ( 59 rokov )
marianr
modelár

Príspevkov: 1456

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 23. 2. 2021 o 13:31 | odkaz na príspevok
Ak nieto pomeria napätia na komutátorovje plechovke, aj to budú striedavé motory. Časy sa menia.
Bydlisko: Ba ( 66 rokov )
Atto
modelár

Príspevkov: 181

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 23. 2. 2021 o 14:23 | odkaz na príspevok
jetylo:
Nema zmysel s tebou dalej diskutovat ...

A je to tu!

Škoda, že si to nenapísal skôr.
Nebol som to ja, kto rozpútal túto "druhú vlnu".

Začal to už spomínaný Dedodedo. A ty si sa (19.2.2021 o 12:28 ) horlivo pripojil.
Ja som nereagoval: ani na neho ani na teba (asi som podvedome tušil, kam to vyústi).

Potom ti odpovedali iní, ale ja stále nič.
Potom (20.2.2021 o 12:36) "zaperlil" Macko a to som už na tie jeho bludy zareagoval (ale teba sa to nijako netýkalo).

Druhý deň ráno som uznal, že na neho nemám, že on dokáže stláčať Ctrl+C a Vtrl+V rýchlejšie ako ja a že som teda prehral.
Na to mu Donemilio dokázal, že píše nezmysly.
A pritom mu Donemilio položil len jednu jasnú otázku, na ktorú žiadal jednu jasnú odpoveď.
Ale Macko stiahol chvost a už z búdy nevyliezol.

Pochopil som, že toto je ten správny spôsob: jasná jednoduchá otázka a jasná jednoduchá odpoveď.

No a potom to (konečne) prišlo (22.2.2021 o 11:02):
jetylo:
Atto a ty vies preco tomu hovoris striedavy regulator a striedavy motor napriek tomu, ze to nie je pravda ?


Tušiac komplikácie, odkázal som ťa (22.2.2021 o 11:13) na iné podrobné vlákno a zdôraznil som, že to tam je zdôvodnené viacerými ľuďmi a z viacerých uhlov pohľadu.

Ale ty si dotieravo dobiedzal ďalej:
jetylo:
Atto neodpovedal si mi na moju jednoduchu otazku, preto ty tomu hovoris striedavy rregulator a striedavy motor. Laskavo ma neodkazuj na vlakno. Napis sem svojimi slovami, preto ty tomu hovoris striedavy regulator a striedavy motor.


Potom (22.2.2021 o 11:53) som ti dal jasne na javo, že viem o čo ti ide a že nemám chuť o tom s tebou diskutovať:
Atto:
Pozri sa, Jelyto.
Ty to vieš, aj ja to viem. Ale ostatní to nevedia.
Nie to, prečo tomu kto hovorí striedavý motor, alebo tomu hovorí inak.

Ja teraz hovorím o inom:
Viem, že si na moje príspevky "alergický".
Takže nech napíšem čokoľvek, tak tebe to nebude dobré. A budeš vŕtať. A je jedno, či bude debata o regulátoroch, alebo o akrobatických modeloch:

Je zrejmé, že aj teraz chceš len vyrývať.

Cez to všetko (že som ťa nasmeroval, kde sa môžeš dočítať, prečo ja ich nazývam motormi striedavými) predpokladám, že budeš rýpať ďalej.

Kľudne rýp ďalej. Aspoň bude jasné, kto tu chce koho nasierať, kto je otravný a mohol by prestať a dať pokoj.


A potom ďalej - až doteraz som (ešte cekom 7-krát) slušne, trpezlivo, bez invektív odpovedal na tvoje otázky.
A keď som po vzore Donemilia (Don, veľká vďaka ) položil jednoduchú jasnú otázku (aby sme mohli riešiť ďalšie nadväzujúce problémy), tak namiesto jednoduchej a jasnej odpovede (v ktorej ak by si sa bol stále držal svojho pôvodného tvrdenia, tak by si sa bol riadne zhovädil), som sa dočítal toto:
jetylo:
Nema zmysel s tebou dalej diskutovat


Ak si si nevšimol, tak ja som o to vôbec nestál.

Dôvod tvojej reakcie je ten, že si nedostal odpoveď, ktorú si silou-mocou chcel.

A ak ti mám na záver stručne odpovedať, tak moja odpoveď je stále rovnaká:
Modelársky "brushless" motor (ten valček s tromi vývodmi) ja považujem za striedavý preto, lebo na jeho vývodoch sa nenachádza jednosmerné, ale striedavé napätie a jeho cievkami nepreteká jednosmerný, ale striedavý 3-fázový prúd. Na tom motore nie je nič jednosmerné. NIČ!
jetylo
modelár

Príspevkov: 1069

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 23. 2. 2021 o 15:06 | odkaz na príspevok
Atto chcel si to, mas to mat. Ja som ta slusne poziadal o to, aby si svojimi slovami povedal, preco povazujes BLDC motor za striedavy. Pytal som sa preto, lebo si sa vehementne vlozil do tejto diskusie, napriek tomu, ze ta o to nikto neziadal a bolo len otazkou casu, kedy sa teoretik Atto do toho vlozi. Ale aby som sa vratil k teme - chcel som od teba popis vlastnymi slovami, aby som zistil, ci vies ako funguje kombinacia BLDC motor a obvod elektronickej komutacie. A prepac teraz si sa prejavil ako idiot, ktory absolutne nepochopil ako funguje jednosmerny motor s mechanickou komutaciou a z neho odvodeny BLDC motor s elektronicky riadenou komutaciu. Uz len fakt, ze si napisal, ze jeho cievkami nepreteká jednosmerný, ale striedavý 3-fázový prúd znamena, ze si si vobec neprecital ten dokument, ktory som tu pastol, pretoze inak by si sa dozvedel, ze pre nase motory, ktore su zapojene do hviezdy komutacia pracuje vzdy len z dvoma fazami, tretia faza je v tom case v nedefinovanom stave, pretoze na mechanickom komutatore je v tom case lamela volna bez kefy a v pripade elektronickeho regulatora su spinacie prvky (typicky tranzistor) v nevodivom stave. Dokonca si sa ani nepozastavil na mnou 2x postnuty vycuc z prace pani profesorky Hrabovcovej, kde sa o tom exaktne pise. Dokonca aj pan docent Novak, ktoreho si citoval pise o beznem trifazovem stridaci obdelnikovych proudovych impulsu, co je vseobecny popis komutatoru(nepise o frekvencnom menici potrebnom pre striedave motory v zmysle harmonickeho striedaveho priebeho signali, alebo kvazisinusoveho). Takze ako prepac, nepriniesol si ziaden rukolapny argument okrem niekolkych obrazkov striedaveho signalu, na ktorych si chcel postavit svoju argumentaciu.
Bydlisko: Reca ( 59 rokov )
mior
modelár

Príspevkov: 165

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 23. 2. 2021 o 15:20 | odkaz na príspevok
Kolegovia modelári.
So striedavými prúdmi je to trochu problematické. V silovej elektrotechnike sme zvyknutí, že väčšinou majú sínusový priebeh.
Avšak s príchodom lacných UPS-iek k počítačom a tzv. invertorom k solárnym fotovoltaickým systémom sa okrem slova sínus objavil aj nový výraz - modifikovaný sínus.



Okrem počítačov je možné nimi napájať televízory, osvetlenie - okrem LED-žiaroviek, záhradné čerpadlá - čiže motory atď. atď. Motor je síce málinko hlučnejší, ale funguje. Neteoretizujem - mám solárny systém už roky - nie menej ako 6 a záhradné čerpadlá sa za tú dobu nepokazili, ani televízor, ani počítač, ani nič iné.
To len na margo striedavých prúdov, lebo ako na to pozerám, tak aj do cievok modelárskych motorov idú prúdy rovnakého tvaru.
Sínus - modifikovaný sínus, záver nech si urobí každý sám.

Ale o inom som hlavne chcel. Bol som aktívnym účastníkom tejto debaty http://rcmania.cz/viewtopic.php?f=7&t=80057
V rámci nej som urobil nejaké merania, z nich sú tam zverejnené obrázky aj nejaké videá.

Debata bola dlhá a rozsiahla, ale na záver sme sa zhodli na tom, že tie naše modelárske brushless motory nezapadajú ani do jednej zo škatuliek, ktoré tak usilovne stvorili páni docenti a pani profesorky.
V prvom rade, ich indukované spätné EMF vôbec nemá lichobežníkový tvar. Ten tvar je takýto a schválne - ako by ste ho nazvali?



Takže z tohto hľadiska to nie je BLDC, ale skôr SMPM, čiže synchrónny motor, ktorý sa však zvykne napájať pekným 3-fázovým prúdom sínusového tvaru.
Ale modelárske motory sa tak nenapájajú. Prúdy do cievok zodpovedajú skôr motorom BLDC.



Lenže ...
Prúdy do cievok modelárskych motorov nie sú hladké obdĺžniky, ako je to na uvedenenom obrázku, ale sú rozsekané PWM-kom, tak ako to spomína doc. Novák.



Či tie ihličky obojakej polarity vyhovujú kritériám jednosmerného a či skôr striedavého prúdu, nechám na prípadných čitateľov.

Faktom však je, že tieto motory sa na HobbyKingu, HiModeli apod. nazývajú electric brushless a na web stránke AXI sú pod názvom Střídavé AXI motory https://www.modelmotors.cz/cs/product/detail/468/ .

Môj názor je, že v praxi sa označenie BLDC časom vytratí a prežije len v teoretických prácach pánov docentov a pani profesoriek. Na svetových modelárskych fórach to budú brushless, ale v našich končinách, vzhľadom na iné - trochu smiešne predstavy o tom, čo to je kefa, to budú striedavé či střídavé motory.
Bydlisko: NovéMesto nad Váhom
1 2 3 4 5 6 7 8
  • Odpovedať
Musíte byť prihlásený na pridávanie príspevkov.
Úvodná stránka
  • 235 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelov
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galérie
  • 1 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazár
  • 11 inzerátov za posledných 24 hodín.
Podujatia
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: