Používateľské meno

Heslo

RC PORTAL

1 2 3
autor správa
L2-Max
modelár

Príspevkov: 10

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 23. 10. 2020 o 22:22 | odkaz na príspevok
Ahojte,

Dnes, ked som posledny (cca o 17:55) odchadzal z letiska, tak ma nastrasil dron, ktory lietal v areali celeho letiska a potom cca 20 metrov od klubovne. Otazka znie - co tie drony robia nad letiskom?

Maksym
Bydlisko: Bratislava Petrzalka/Raca ( 42 rokov )
JurajD
modelár

Príspevkov: 868

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 24. 10. 2020 o 12:08 | odkaz na príspevok
“ Otazka znie - co tie drony robia nad letiskom? ”

Odpoved - lietaju tam

Mozno by pomohol popis toho co tam lietalo, ano ma to 4vrtule=dron
Bydlisko: Bratislava
miromi
modelár

Príspevkov: 39

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 24. 10. 2020 o 14:03 | odkaz na príspevok
V opise udalosti aj v položenej otázke badať znepokojenie nad tým, čo si to kto dovolil lietať nad vašim letiskom. Ak je to modelárske letisko spadajúce do vzdušného priestoru tr. G, potom pilot dronu neporušil pravidlá a môže v takomto priestore lietať za predpokladu, že lieta v súlade s Rozhodnutím DÚ č.2/2019. Ak je to okrsok ATZ, alebo CTR, potom ani zle položená otázka tvoje znepokojenie neodstráni. Podmienky lietania s dronmi a UAV sú dobre vysvetlené na stránkach : https://www.aprop.sk/clanok/vzdusne-priestory-a-maximalne-vysky, https://www.aprop.sk/clanok/pravidla-lietania-s-dronmi . Toto nie je reklama. S firmou nemám nič spoločné.
Bydlisko: Jaslovské Bohunice
skaredy
správca letiska RCPortál

Príspevkov: 247

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 24. 10. 2020 o 21:39 | odkaz na príspevok
Ahojte.
Otázka nie je čo tam robia---to vie každý---lietajú. Skôr je otázka prečo lietajú mimo vizuálny kontakt, lebo toto som zažil aj ja, keď bol vo vzduchu môj syn s modelom lietadla a do jeho letovej dráhy priletel dron asi 25 cm veľký a následne po pár minútach odletel do priestoru starej veže letiska Vajnory... cca. 250 metrov. Je to bezohľadné a nebezpečné !!!!! Pilotov týchto dronov týmto vyzývam, aby prosím Vás nelietali do priestoru, kde lietajú modely lietadiel v rámci oplotenej časti letiska. !!!!!

K príspevku "miromi":
Ten pilot porušil minimálne to, že lietal zámerne v letovej dráhe iného modelu lietadla, ktoré tam už bolo a to bez predošlého ohlásenia. Hrozí kolízia vo vzduchu !!!! A potom čo ???? Treba sa chovať zodpovedne, ak príde ku kolízii, tak som zvedavý, či sa príde prihlásiť........určite nie.
Takže sa netreba oháňať Rozhodnutím DÚ č.2/2019, lebo tam sa nehovorí nič o tom že si môže kto chce a ako chce lietať s čímkoľvek a to je jedno či je to dron, alebo lietadlo. Lietanie nad akoukoľvek modelárskou plochou je vždy riadené pilotmi-modelármi a to aj pre to, že sme všetci poistený.
Rasťo.




JurajD:
“ Otazka znie - co tie drony robia nad letiskom? ”

Odpoved - lietaju tam

Mozno by pomohol popis toho co tam lietalo, ano ma to 4vrtule=dron


No keď je To 15 - 20 metrov vysoko tak okrem toho, že to má 4 vrtule neviem rozoznať čo to je....ani tieto poletuchy nepoznám....
Tvoja odpoveď na Maksymovu otázku je prudko inteligentná... Asi mu to vadilo, lebo sa tam vo vzduchu motá niekto len tak bez toho, aby sme o ňom vedeli...viď môj príspevok vyššie.
Rasťo.
Bydlisko: Bratislava ( 53 rokov )
JurajD
modelár

Príspevkov: 868

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 24. 10. 2020 o 22:44 | odkaz na príspevok
Rasto, ja samozrejme suhlasim so vsetkym napisanym.


Moja otazka smerovala ci to nebol nejaky “DJI” typ, velmi jednoducho rozoznatelne od race/freestyle strojov. Vacsinou pohybujuce sa v idealnej priamke v konstantnej vyske, pripadne staticky vysiaci vo vzduchu.
Tieto foto/video drony sa celkom rozmnozili, a majitelia robia zle meno celej nasej komunite prave preto, ze nas vsetkych hadzu do jedneho vreca lebo 4vrtule=dron

Na druhej strane sa tam motal ked tam nikto nelietal, mal sa prist predtym opytat?
Ja sam som zazil ako okolo mna snoril a smiroval prave takyto lietajuci stativ (Mavic mini) nechybalo vela aby som sa neovladol a nezostrelil ho. Neboli to nahodne prelety
Bydlisko: Bratislava
miromi
modelár

Príspevkov: 39

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 10. 2020 o 11:48 | odkaz na príspevok
No, ... L2-Max píše, že posledný odchádzal z letiska, nespomína žiadny iný model vo vzduchu okrem neznámeho drona. Svojim príspevkom som chcel poukázať, že nepresný opis udalosti a v podstate zbytočná otázka problém nevyrieši. Účinnejšia môže byť výzva k ohľaduplnosti a dodržiavaniu pravidiel nielen na tomto portáli, ale aj na web stránkach venovaných dronom, na stránkach e-shopov, alebo tabuľa s výzvou, ako sa chovať, pre anonymných dronistov na oplotení letiska. S čoraz väčšou dostupnosťou lacných dronov bude takýchto situácií pribúdať, pomôže iba osveta, v budúcnosti výrobcovia hračiek, keď prídu na trh s novou "Rubikovou kockou", prípadne inou hračkou, ktorá svet zaujme.
Bydlisko: Jaslovské Bohunice
L2-Max
modelár

Príspevkov: 10

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 10. 2020 o 19:35 | odkaz na príspevok
Pre seba ja len chcel vediet ako su ostatni clenovia na tom. Teraz uz mam nie aky predstavy a uplne suhlasim z tym co napisal Rasto, ale dakujem vsetkym za odpoved.
Bydlisko: Bratislava Petrzalka/Raca ( 42 rokov )
FlyingDoctor
modelár

Príspevkov: 51

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 31. 1. 2021 o 14:21 | odkaz na príspevok
Podobná situácia sa mi stala opakovane. Žiaľ, ... Ak by došlo k škodovej udalosti, majiteľ "dronu" by hrdinsky "zmizol". Na druhej strane, môže zmiznúť aj jeho "dron"...a netreba ani rušičku. Ak niekto lieta nad vyhradeným oploteným areálom a ohrozuje tým okolie - nemôže sa potom stažovať...
Bydlisko: Bratislava ( 36 rokov )
JurajD
modelár

Príspevkov: 868

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 16. 2. 2021 o 23:00 | odkaz na príspevok
O kolko viac ohrozuje 600g “dron” svoje okolie ako 23kg jet?
Ja som za, aby tie jety nelietali mimo oploteny a vyhradeny areal, necitim sa tam bezpecne.
Bydlisko: Bratislava
Joba
modelár

Príspevkov: 1408

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 17. 2. 2021 o 07:21 | odkaz na príspevok
Prečo by si sa mal cítiť betpečne ? Nám letový koridor určuje Dopravný úrad ,lietame nad našim pozemkom prípadne nad areálom majiteľa .Ty lietaš lebo tam nie sú policajti.
Bydlisko: Bratislava -Karlova Ves ( 58 rokov )
JurajD
modelár

Príspevkov: 868

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 17. 2. 2021 o 08:51 | odkaz na príspevok
Ja nelietam tam kde niesu policajti. Ja lietam tam kde niesu ludia.
Bydlisko: Bratislava
Joba
modelár

Príspevkov: 1408

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 17. 2. 2021 o 09:42 | odkaz na príspevok
To je dobre
Bydlisko: Bratislava -Karlova Ves ( 58 rokov )
lv
modelár

Príspevkov: 2802

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 17. 2. 2021 o 15:08 | odkaz na príspevok
JurajD:
O kolko viac ohrozuje 600g “dron” svoje okolie ako 23kg jet?
Ja som za, aby tie jety nelietali mimo oploteny a vyhradeny areal, necitim sa tam bezpecne.

Obvykle, s pravdepodobnosťou na 90% s jetmi nelietajú lúzri, ale skúsení piloti a tí vedia čo činia. Výnimky potvrdzujú pravidlo.
S dronmi s pravdepodobnosťou na 75% lietajú blbci, čo ani netušia, že dajaké pravidlá existujú. Výnimky potvrdzujú pravidlo.

Už si videl lietať jet nad kultúrnymi pamiatkami, nad mestom, prírodnou rezerváciou, festivalom s X ľuďmi... U dronov je to bežné, lebo je to in.
Bydlisko: Trenčianska Turná ( 58 rokov )
JurajD
modelár

Príspevkov: 868

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 17. 2. 2021 o 17:48 | odkaz na príspevok
Sa mi paci tvoja statistika vycucana z prsta
A ty si uz videl lietat niekoho nad kultutnou pamiatkou? Preco si sa ho neopytal ci ma povolenie?
Ja som s tym nemal problem v narodnom parku upozornit cloveka s haraburdou vo vzduchu, a vedel ze tam nema co robit, ale ked zistil ze to vie aj niekto iny tak pristal a zbalil to.

To ze niekto vie lietat este neznamena ze nieje debil
Bydlisko: Bratislava
Janko-O
modelár

Príspevkov: 106

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 18. 2. 2021 o 08:33 | odkaz na príspevok
JurajD:
Sa mi paci tvoja statistika vycucana z prsta.

Laco nepíše o štatistike.
Laco píše o pravdepodobnosti. A jeho tvrdenia sú naozaj pravde-podobné, v zmysle veľmi blízke pravde - realite..

Jedno je štatistika a druhé je kvalifikovaný odhad. A ver, že v jeho prípade ten odhad je skutočne kvalifikovaný.
Bydlisko: Banská Bystrica
1 2 3
  • Odpovedať
Musíte byť prihlásený na pridávanie príspevkov.
Úvodná stránka
  • 243 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 2 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelov
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galérie
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazár
  • 8 inzerátov za posledných 24 hodín.
Podujatia
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: xxm, peterrc,