Používateľské meno

Heslo

RC PORTAL

1 2 3
autor správa
EcoOne
modelár

Príspevkov: 510

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 3. 7. 2021 o 00:01 | odkaz na príspevok
Vrtuĺník: rotor vrtulníka je rotujúce krídlo ( ospravedlnujem sa že tu davam len utržkové info)
"odporu okolitej atmosféry rotujúcimi nosnými plochami (listami) a je schopné vykonať zvislý ... Predstaviteľom vrtuľníka používajúceho vyrovnávací rotor je ... Vztlak sa vytvára rovnako ako na krídle klasického lietadla, vytvorením podtlaku" https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=129099

Prípadne: https://regionkosice.com/wiki/Helicopter_rotor
Bydlisko: Bratislava ( 48 rokov )
Atto
modelár

Príspevkov: 181

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 3. 7. 2021 o 08:31 | odkaz na príspevok
JurajD:
Aky je rozdiel medzi “dronom” a napr vrtulnikom?

.................................

EcoOne:
- rotor vrtulníka je rotujúce krídlo ...
- je schopné vykonať zvislý let ...
- vztlak sa vytvára rovnako ako na krídle klasického lietadla, vytvorením podtlaku ...

To isté platí aj pre "Dron" (multikoptéru)

A čo sa týka "vyrovnávacieho rotora" - existujú vrtuľníky, ktoré ho nepotrebujú a na druhú stranu sú drony (trikoptéry), u ktorých zadný rotor okrem "dvíhacieho" vztlaku vyvodzuje aj bočnú "vyrovnávaciu" silu. Aj počas priameho letu sú mierne šikmo naklonené.

.......................

Okrem toho mám dojem, že JurajD položil viac-menej rečnícku otázku, čím chcel zrejme poukázať na to, že v určitých situáciách môže byť model vrtuľníka rovnako "obťažujúci" ako dron.
JurajD
modelár

Príspevkov: 868

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 3. 7. 2021 o 09:52 | odkaz na príspevok
Samozrejme, ze som nemyslel technicke/mechanicke rozdiely….

Nie su nahodou vsetky lietajuce “modely” kategorizovane ako UAV?
Preto mi pride zvlastne toto “polovanie” na “drony” a mrzi ma, ze FPV stroje su hadzane do jednej kategorie s lietajucimi stativmi kde to majitel pusti bezhlavo niekolko km od seba a kdekolvek.
Bydlisko: Bratislava
-mio-
modelár

Príspevkov: 292

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 20. 9. 2021 o 16:22 | odkaz na príspevok
FlyingDoctor:
Ale áno, súhlasím, profi dron-raceri sú "majstri svojho remesla", to je iná liga. No je ich ako šafránu...

Možno by ich bolo viac keby slovenské modelárske kluby už konečne prestali démonizovať drony, a namiesto toho radšej hľadali spôsoby ako podporiť tento šport... Vo všetkých okolitých štátoch sú združenia, organizujú sa preteky národné, medzinárodné, dokonca FAI (kategória F9U keby to niekoho zaujímalo). O svetových profi ligách ani nehovorím. Len u nás je samozrejme veľké..nič.
Bydlisko: Bratislava ( 44 rokov )
marianr
modelár

Príspevkov: 1456

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 20. 9. 2021 o 17:54 | odkaz na príspevok
No u nás nie je profi liga ani na kriket... Stačí pár ľudí, pár sponzorov a môžete začať.
Bydlisko: Ba ( 66 rokov )
1 2 3
  • Odpovedať
Musíte byť prihlásený na pridávanie príspevkov.
Úvodná stránka
  • 252 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelov
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galérie
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazár
  • 10 inzerátov za posledných 24 hodín.
Podujatia
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: Daragon,