Používateľské meno

Heslo

RC PORTAL

1 2 3 4 5 6 7 8 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
autor správa
mikicek
modelár

Príspevkov: 79

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 9. 1. 2019 o 22:10 | odkaz na príspevok
jofrey007:
mikicek:
Na základe jeho upozornenie upravujem svoj príspevok v tom zmysle, že naozaj v tabuľke nie je zmienka o mzdách alebo odmenách. Jedným dychom ale musím dodať, že kde mám istotu ( resp. tí, čo zaplatili členské), že v tabulke nie je "len preklep" ako v tabuľke pri hlasovaní o výške členského.
Taktiež ma zaujal príspevok VladoVrancik " Na jednej strane tvrdis ze praca pre sekretara je na 4h denne a pritom ma mat plat 600e mesacne". Možno sa k tomu autor vyjadrí, ak si to nevymyslel.


Ospravedlnujem sa, chodim normalne do prace, a nemam cas toto tu stale riesit. Okrem toho mam aj svoje ulohy v nasom klube, ktore tiez musim riesit.
Odpoved na horeuvedenu otazku (alebo dotaz) je strucna - v tabulke (navrh rozpoctu) je uvedena superhruba mzda (680 euro). Co je superhruba mzda sa docitate tuto: https://www.minimalnamzda.sk/superhrubamzda.php
V cistom je to 420 euro za 80 hodin prace mesacne. Ak niekto ma zaujem tuto pracu vykonavat, nech sa prihlasi na predsednictve LERMAS.

Ohladne preklepu:
Na stranke https://www.lermas.sk/mdocuments-library/ si otvorte menu Ekonomika -> Vypisy z uctu. Prejdite si vsetky vypisy za rok 2017, 2018 a najdite polozku, ktora je "podozriva" alebo svedci o nejakej manipulacii.
Dalej si pozrite na vypise c. 12/2018 - konecny stav uctu na konci roka - 14 904,78€ a porovnajte s tabulkou hospodarenia https://www.lermas.sk/2018/12/05/hospodarenie/ - oranzove pole "Zostatok na ucte" - 14 904,78€


Takze asi tak...


Nejdem sa hádať, keďže nie som Vašim členom, ale nemiešajme hrušky s jablakmi : Vy poukazujete na výdaje z roku 2017 a 2018. OK máte pravdu. Ale tu :
https://www.rcportal.sk/public/upload/1546198116-9544.jpg sú výdaje na rok 2019, a to je protiklad Vašeho tvrdenia. Navyše 420,- € za 80 hodín práce, je 5,25,- € na hodinu,, čo je takmer dvojnásobok nim. mzdy na Slovensku, podľa údajov, čo som našiel na webe. Za takúto mzdu v niektorých povolaniach pracujú celý mesiac, bez ohľadu na počet hodín. (Ale to je iná debata).

A ako som uviedol, keďže nie som členom LERMASu, nebudem sa už zapájať do tejto debaty. Vo svojom prvom príspevku som len reagoval na obvinenie nášho klubu - RC klub Veselé. Všetkým modelárom želám všetko dobré.

Michal Čekan, Veselé
jofrey007
modelár

Príspevkov: 111

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 10. 1. 2019 o 00:08 | odkaz na príspevok
Na rok 2019 je to PLÁN...Či sa naplní alebo nie je iná vec.
Bydlisko: Košice ( 51 rokov )
lv
modelár

Príspevkov: 2729

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 13. 1. 2019 o 17:07 | odkaz na príspevok
Bydlisko: Trenčianska Turná ( 53 rokov )
juroa
modelár

Príspevkov: 81

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 18. 1. 2019 o 09:55 | odkaz na príspevok
Vážení modelársky kolegovia,

aby sme nezahlcovali modelárske zväzy z okolitých krajín s rovnakou otázkou,
skúsim zhrnúť alternatívy, ktoré máme

- je možné vstúpiť napr. do SMČR cez internetový klub rcmania.cz alebo do OAeC ako individuálny člen avšak podľa FAI sporting code môže byť udelená FAI licencia len rezidentovi daného štátu, teda budete iba poistený člen zväzu, ale bez súťažnej registrácie

- poistka, ktorá rieši aj lietanie na lúke, dá sa vybaviť napr. cez
CMMA http://cmma.cz/pojisteni/ (aj bez členstva),
vstupom do OAeC https://www.prop.at/m21/mitglieder.html
vstupom do SMČR http://www.svazmodelaru.cz/2018/11/15/pojistna-smlouva/
(poľko, maďarsko možno niekto doplní ak si to zisťoval)
individuálne poistenie v komerčnej poisťovni, napr. ako doplnok k poisteniu zodpovednosti vidím ako problematické (výluky, poistné
podmienky atď)
pre účely poistky cez LERMAS musíte lietať na registrovanej modelárskej ploche a na ohlásenej akcii (súťaž, propagačná akcia atď)
alebo musí klub ohlásiť napr. celoročný tréning.

-kto chce FAI licenciu a súťažiť, musí byť v LERMASe,
hobby modelár má aj iné alternatívy, poistenie by však mal zvážiť každý

Prosím LERMAS aby tento post nebral ako útok voči nim, je to len zhrnutie faktov a vec na zamyslenie ako by sa mohli stať atraktívnejší pre širšiu modelársku verejnosť (napr. zmenou poistky, výšky členského atď)

S pozdravom
Juraj
Bydlisko: Bratislava ( 31 rokov )
macil
modelár

Príspevkov: 1000

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 18. 1. 2019 o 10:19 | odkaz na príspevok
juroa:
- je možné vstúpiť napr. do SMČR cez internetový klub rcmania.cz alebo do OAeC ako individuálny člen avšak podľa FAI sporting code môže byť udelená FAI licencia len rezidentovi daného štátu, teda budete iba člen zväzu, ale bez súťažnej registrácie

- poistka, ktorá rieši aj lietanie na lúke, dá sa vybaviť napr. cez
CMMA http://cmma.cz/pojisteni/ (aj bez členstva),

Aký zmysel má vstupovať do SMČR?
Bydlisko: KE - Furča
juroa
modelár

Príspevkov: 81

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 18. 1. 2019 o 10:40 | odkaz na príspevok
Aký zmysel má vstupovať do SMČR?

poistka, doplnil som do pôvodného príspevku
Bydlisko: Bratislava ( 31 rokov )
mtkacik
modelár

Príspevkov: 6

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 18. 1. 2019 o 14:23 | odkaz na príspevok
Uverejňujem mailovú komunikácii medzi mnou a predsedníctvom Lermas ohľadom zvýšenia členských príspevkov IČ na rok 2019. Považujem toto vyhlásenie za oficiálne a týmto môžeme tému výšky poplatkov uzavrieť.


Dobrý deň p. Csontos,

som prekvapený z výšky členského na tento rok. (https://www.lermas.sk/?mdocs-file=694 bod 12, str 5 a 6)
Platil som 10€ a teraz by som mal zaplatiť 50€? Zdá sa mi to veľmi veľa. Navýšenie o 400% je nehorázne veľa a mám pocit, že to smeruje ku likvidácii individuálnych členov.
Vzhľadom na túto skutočnosť, zatiaľ moje osobné údaje do nového systému nedávajte. O zotrvaní v Lermans sa rozhodnem do 31.3.2019(https://www.lermas.sk/?mdocs-file=704 bod 4) o čom Vás budem informovať.
Ďakujem

Ing. Milan Tkáčik
-----------------------------
Reakcia predsedníctva:

Vážený pán Tkáčik.

Zasielam Vám odpoveď predsedníctva LERMAS na Vašu emailovú reakciu.

Pozvánky na konferenciu LERMAS boli rozposlané 1.12.2019 spolu s programom konferencie. V programe bol uvedený aj bod 12 “Návrh na stanovenie výšky členského poplatku 2019, schválenie“. Dôvodom zaradenia tohto bodu je súčasný finančný stav LERMAS. Z minuloročných príspevkov nie je možné pokryť všetky výdaje LERMAS a vytvorenie platenej funkcie sekretára. Momentálne je funkcia sekretára vykonávaná dobrovoľne, čo je však z dlhodobého hľadiska naďalej neudržateľne. Nie je to však jediný dôvod pre zvyšovanie členského príspevku, v pláne je využitie finančných prostriedkov pre rozvoj modelárstva, podpory verejných akcií a súťaží.

Na konferencii bolo predložených niekoľko návrhov členských poplatkov. Súčasná výška poplatkov bola prijatá na základe diskusie priamo na konferencii. Zvýšenie členského príspevku na dvojnásobok pre individuálnych členov sleduje ciel zníženia počtu individuálnych členov. Hlavným dôvodom zníženia počtu individuálnych členov je odbúranie administratívnej záťaže spojenej so správou individuálnych členov. Ďalším dôvodom je nezodpovednosť niektorých klubov, ktoré nemajú právnu subjektivitu, teda nie sú riadne registrované na ministerstve vnútra ako občianske združenia a svoj nesúlad so stanovami LERMAS mienili riešiť prepísaním svojich členov za individuálnych členov, čo by viedlo enormnému nárastu individuálnych členov a tým obrovskej administratívnej záťaži pre LERMAS. Pri tvorbe stanov LERMAS bol do úvahy braný stav, kedy naozaj nie každý záujemca o členstvo v LERMAS bude mať možnosť sa začleniť do niektorého už z existujúcich klubov, alebo založiť nový klub (občianske združenie).

Prípravný výbor, ktorý vytváral stanovy LERMAS preto chcel ponechať možnosť individuálneho členstva, ale len pre tých ktorí by naozaj nemali inú možnosť. V susednom Česku možnosť individuálneho členstva úplne zrušili, čo sme však nepovažovali za vhodný krok na Slovensku. Celá problematika individuálneho členstva bola rozsiahle predložená účastníkom konferencie, ktorí sa na základe faktov rozhodli pre podporu navrhovaného dvojnásobného členského poplatku pre individuálnych členov. Je na škodu veci, že z celkového počtu 31 individuálnych členov sa konferencie nakoniec zúčastnilo len 5 individuálnych členov. Ďalej si treba uvedomiť že individuálne členstvo v prípade tak veľkej organizácie ako je LERMAS má viaceré úskalia. Ako by bolo npr. možné zvolať konferenciu pri obrovskom počte individuálnych členov? Finančne a časovo by to bolo veľmi zložite.

Predsedníctvo LERMAS problematike individuálneho členstva, ale aj pomoci pre nelegitímne kluby bez právnej subjektivity venovalo obrovské množstvo času. Nie je vinou predsedníctva, že niektoré kluby aj napriek enormnému úsiliu o pomoc zo strany LERMAS nemajú o túto pomoc záujem. Potešujúce je, že niektorí individuálni členovia sa už zaradili do klubov. Nikoho z predsedníctva neteší nárast členských poplatkov, ale za súčasných okolností nebolo inej možnosti. Výšku členského príspevku odsúhlasili členovia konferencie. Treba si uvedomiť, že stav organizácie, jej úspechy a chod je obrazom práve členov organizácie.

Neúčasť zástupcov klubov a individuálnych členov, na konferencii (s výnimkou, ktorí sa riadne ospravedlnili z neúčasti) je možné si vysvetliť aj ako nezáujem sa podieľať na chode organizácie a jej smerovaniu do budúcna.


S úctou / Yours sincerely Attila Csontos
LERMAS Secretary

LERMAS

Pri Rajčianke 49
01001 Žilina
Slovakia
tel. : +421 949 450 767
http://www.lermas.sk
SvataH
modelár

Príspevkov: 13

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 19. 1. 2019 o 19:56 | odkaz na príspevok
mtkacik:
V susednom Česku možnosť individuálneho členstva úplne zrušili, čo sme však nepovažovali za vhodný krok na Slovensku.


ano, zrušili. Před několika lety. Ale před jeho zrušením byl taky krok "zvýšení příspěvků pro individuální členy", no a pak následovalo zrušení. A bylo to podloženo naprosto stejnými argumenty. Argumenty které jde řešit kdyby se chtělo. A dopadlo to nakonec tak, že se začaly rozvíjet aktivity mimo Svaz. V lodní odbornosti to došlo tak daleko, že se někdy nesejde ani dost soutěžících aby se dala vyhlásit soutěž a musí se slučovat kategorie. To je to B) které tu nikdo nechce říct. Za pár let uvidíte.

Prostě, jestli se tu někdo programově zbaví 1/3 členů, tak to je bez komentáře. Snad jen citace z jedné hry o Cimmrmanovi "Postavil si hospodu, ale chodili mu tam lidi..."
tomasc
modelár

Príspevkov: 4

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 21. 1. 2019 o 16:45 | odkaz na príspevok
Souhlasím s tebou Sváťo. Nebyla vůle to dělat. Když se mi nedařilo vybojovat individuální členství, tak jsme založil klub, který to myslím velmi dobře nahrazuje.

Ale nenech se mýlit. Když si přečteš stanovy Lermasu, tak je tam bod 6.2.4., kde je o tom, jaká váha hlasu. To je velmi zdařile napsáno. Ale v ČR je to zcela neprůchodné. Jen klub MK RCMANIA.cz ,p.s. má více členů než některá odbornost.

A co se týče vyjednávání Lermasu s ministerstvem dopravy, tak stejně jako každý spolek může vyjednávat JEN za svoje členy. Nemůže vyjednávat za "modeláře za chalupou".
Ale "modelář za chalupou" může Lermasu pomoci, stejně jako v ČR, tím, že se stane členem a tím posílí pozici Lermasu při vyjednávání. Za sebe si myslím, že by takto měl o investici 10€/rok každý modelář přemýšlet, i když nechodí na soutěže.
ddano007
modelár

Príspevkov: 41

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 21. 1. 2019 o 19:50 | odkaz na príspevok
tomasc:
Za sebe si myslím, že by takto měl o investici 10€/rok každý modelář přemýšlet, i když nechodí na soutěže.

To áno. Ale keď ťa za takéto premýšľanie LERMAS odmení dvojnásobným členským vo výške 50E na rok, tak ťa to prejde
Bydlisko: Zavar (Trnava) ( 55 rokov )
tomasc
modelár

Príspevkov: 4

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 21. 1. 2019 o 23:26 | odkaz na príspevok
Omlouvám se, kouknul jsem na špatnou stránku a nemyslel... Takže na rok 25€. Tedy jako jedna vrtule https://www.peckamodel.sk/3el32998-vrtule-apc-22x10-e-elektro Na F3Ačku jsem létal dražší a nepřej si vědět, kolik stojí závodní vrtule na pyloňák.

A nebo takto: cca 7centů na den.


Je to o tom, zda to risknete. Počkáte si co Lermas vyjedná nebo pomůžete.
ddano007
modelár

Príspevkov: 41

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 22. 1. 2019 o 08:15 | odkaz na príspevok
Ehmmm, ale individualny clenovia maju dvojnasobok, ergo 50E. To je pointa celeho natahovania.
Pokial lietas sutazne, tak verim, ze je to jedna lepsia vrtula a navyse potrebujes FAI licenciu.
Ale ak lietas len pre radost za dedinou: budes niekomu davat 50E, ked ti dava najavo, ze o teba nema zaujem? Asi tak...
Bydlisko: Zavar (Trnava) ( 55 rokov )
Atto
modelár

Príspevkov: 70

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 22. 1. 2019 o 10:21 | odkaz na príspevok
tomasc:
A co se týče vyjednávání Lermasu s ministerstvem dopravy, tak stejně jako každý spolek může vyjednávat JEN za svoje členy. Nemůže vyjednávat za "modeláře za chalupou".
Ale "modelář za chalupou" může Lermasu pomoci, stejně jako v ČR, tím, že se stane členem a tím posílí pozici Lermasu při vyjednávání. Za sebe si myslím, že by takto měl o investici 10€/rok každý modelář přemýšlet, i když nechodí na soutěže.


Tomáš, je to tak ako píšeš.

Niečo v tom zmysle som už uviedol pred pár dňami, na str. 18 (vyberám len súvisiace):
Atto:
LERMAS sa musí rozhodnúť, či zastupuje len súťažiacich modelárov a modelárov v krúžkoch, ALEBO všetkých modelárov, teda aj nesúťažiacich, a aj takých čo nevedú žiadne krúžky, ale proste len pre svoju radosť, sami alebo s deťmi/vnúčatmi, modelárčia. Tých je percentuálne najväčšie množstvo. Toto už spomínal aj Ddano007.

Ak chce zastupovať len tých prvých, tak jeho smerovanie bude zhruba rovnaké ako teraz a jeho hlavnou starosťou budú peniaze, vyhradené - uzavreté priestory, krúžkové priestory, športovci, vedúci krúžkov, registrácie, schôdze, organizovanie súťaží .....
Ale pri jednaní s Dopravným úradom sa môže oháňať len pomerne nízkym počtom svojich ovečiek - sto, dvesto, tristo? Neviem.

Ak chce zastupovať aj nesúťažných, teda aj rýdzo rekreačných modelárov, tak mu veľa povinností nepribudne. Rekreační modelári nepýtajú peniaze, nechcú žiadne vyhradené priestory, ani klubovo-krúžkové priestory, nepotrebujú súťaže ani schôdze.
V podstate nepotrebujú ani registráciu a ani poistenie, ale moja predstava je, že aby boli ovečky zrátateľné, tak budú aj oni zaregistrovaní a ak bude hromadné poistenie výhodné, tak aj oni by boli poistení. Nezúčastňovali by sa žiadnych schôdzí a členské (ročný registračný poplatok) by bolo trebárs tých 10,-€, ale ja sa nebránim ani mierne vyššej sume.

Pri jednaní s úradníkmi by sa tak vyjednávači LERMASu mohli oháňať niekoľko tisícovou množinou ovečiek, ale za to by im mohli vyjednať - len pre rekreačných (jednotlivci, otec so synom a pod.) možnosť poletovať si hoci aj za humnami, samozrejme pri dodržiavaní všetkých pravidiel bezpečnosti a bezpečných vzdialeností, vzdialenosti od letiska a pod. Stále je to v duchu Rozhodnutia 1/2015. Samozrejme tieto snahy - zámery by sa odzrkadlili aj v dokumnetoch LERMASu, v jeho úsilí a v jednaniach ...

Ak by to bolo nutné, nebránim sa tomu, že na každom modeli bude nerezový štítok s menom / evidenčným číslom modelára ...

Žiaľ, vyzerá to tak, že Lermasu sa nedarí (alebo nechce?) vyjednať s Dopravným úradom takmer nič, čo by bolo v prospech modelárov, o rekreačných ani nehovorím.
Waldas
modelár

Príspevkov: 524

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 22. 1. 2019 o 11:27 | odkaz na príspevok
Žiaľ, vyzerá to tak, že Lermasu sa nedarí (alebo nechce?) vyjednať s Dopravným úradom takmer nič, čo by bolo v prospech modelárov, o rekreačných ani nehovorím.
Ako toto mozete napisat ze nechce...? Ved ked citite, ze by ste dokazali vyjednat s dopravnym uradom viac, netreba sa bat, treba ist do toho.
Ale kopnut si, to je samozrejme jednoduchsie.
Bydlisko: Trnava ( 37 rokov )
VladoVrancik
modelár

Príspevkov: 1751

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 22. 1. 2019 o 12:32 | odkaz na príspevok
Waldas predstavujes si to ako hurvinek valku,myslis si ze ked prides na DU bude s tebou niekto jednat? Garantujem ti ze dalej ako na vratnicu sa nedostanes, Lermas ked vznikal vsade siril ze bude jednat z DU a bude nas zastupovat ak si precitas prispevky aj starsie zistis ze samotny jofrey007 napisal ze momentalne je priorita Lermasu sportovci. Ukaz mi jedneho individualneho clena alebo neakeho chalana ktory lieta na luke za dedinou ze chodi na sutaze. Naco je potom takemu cloveku Lermas? Keby toto napisali ked Lermas vznikal asi by nemali ani polovicku clenov ako teraz. Nie kazdy ma totiz sutazne ambicie.Teraz ked si das domovsku stranku Lermas zistis ze ako prvy bod na stranke je:

Medzi hlavné úlohy združenia patrí:

Plnohodnotné zastrešenie záujmov leteckých a raketových modelárov v oblasti využívania vzdušného priestoru SR ale i evidovania pilotov, modelov, letísk, organizácia školení, vydávania osvedčení.


Kde je tam nico o tom ze chu zastupovat hlavne sutaziacich?


Otazka ci neboly schopny alebo nechcely je teda na mieste.


Ohanaju sa tu valnym zhromazdenim a odhlasovani clenskeho prispevku ano bolo to schvalene ale kolko individualnych clenov bolo na tej schodzi a hlasovali za to myslim ze ani jeden.Nechcem tvrdit ze viem co obnasa praca celeho vyboru a sekretara ale podla mojho nazoru toho nie je az tolko aby individualny clen musel platit dvojnasobok.
Bydlisko: Nove Zamky ( 48 rokov )
1 2 3 4 5 6 7 8 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
  • Odpovedať
Musíte byť prihlásený na pridávanie príspevkov.
Úvodná stránka
  • 93 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 2 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelov
  • 5 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galérie
  • 2 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazár
  • 9 inzerátov za posledných 24 hodín.
Podujatia
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: vladosu27, Peter 66, mikicek, Smith, komarek, can-am, Palo369,