Používateľské meno

Heslo

RC PORTAL

1 2 3 4 5 6 7 8 30 31 32 33 34 35 36 37
autor správa
DaggyMAC
team RCPortál

Príspevkov: 1733

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 8. 2015 o 21:43 | odkaz na príspevok
Ešte doplním zopár pikošiek zo zákona, o ktorých ste nevedeli, že ich budete po novom porušovať:

c) nesmie počas letu diaľkovo riadeného lietadla alebo modelu lietadla, ktoré ovláda, meniť pôvodné stanovište alebo sa premiestňovať akýmkoľvek spôsobom.
Znamená to, že pokiaľ vzlietnete z jednej strany letiska a pri zmene vetru sa chcete pristávať z druhej strany letiska, nemôžete sa pohnúť z miesta pokiaľ nepristanete. A to žiadnym spôsobom - pešo, autom, bicyklom alebo na lietajúcom koberci. Proste ak vzlietete, musíte ostať stáť (sedieť)!!!

( Diaľkovo riadené lietadlo alebo model lietadla nesmie byť použitý na leteckú prepravu osôb, batožiny, nákladu alebo poštových zásielok.
Amazon má na Slovensku smolu.

(10) Zhadzovanie predmetov alebo rozprašovanie chemických látok z diaľkovo riadeného lietadla alebo modelu lietadla je zakázané; to neplatí, ak ide o vykonávanie leteckých prác.
Odmontujte si pumovnice na zhadzovanie cukríkov. RC parašutistov hoďte do koša. Počíta sa aj zhadzovanie ustrihnutej stuhy pri RC kombate?

(11) Vykonanie letu diaľkovo riadeným lietadlom alebo modelom lietadla v noci je zakázané.
Žiadne nočné lietanie. Ledkami si môžete otunovať svoje auto, alebo kuchynskú linku...

(1) Prevádzkovateľ diaľkovo riadeného lietadla alebo modelu lietadla s maximálnou vzletovou hmotnosťou 20 kg a väčšou je povinný uzatvoriť zmluvu o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou lietadla.2
Toto je veľmi dobrý bod, majú to chalani v ČR a je to správny krok vpred. Súhlasím.



macil:
DaggyMAC:
Takisto chalani sa rozlúčte s funkciou return to home (RTH), pretože sa jedná o autonómne lietanie atp.

Tu budem trochu oponovať. Z pdf-ka sa to zle kopíruje, tak to napíšem len stručne. V článku 2, časť 1, odstavec b sa píše, čo je autonómne lietadlo. Z toho mi vyplynulo, že ak RTH vie pilot svojim zásahom prerušiť, nejedná sa o autonómne lietadlo.

Tu si dovolím oponovať ja. Ak prepneš do RTH, tak nemáš možnosť zasahovať do riadenia, takže sa z tvojho modelu stáva autonómne lietadlo. Nevieš meniť jeho výšku, rýchlosť a smer. Vieš to zmeniť len tak, že vypneš autonómny letový mód a model ovládaš sám.
Bydlisko: PB ( 38 rokov )
tomi79rv
modelár

Príspevkov: 60

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 8. 2015 o 21:45 | odkaz na príspevok
Myslíš to vážne, že všetko čo pôjde do vzduchu má byť poistené? Mali by poisťovať len tých čo to robia profesionálne za peniaze!
Bydlisko: Rožňava
macil
modelár

Príspevkov: 1092

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 8. 2015 o 21:46 | odkaz na príspevok
Prepnutie módu a prerušenie RTH JE zásahom do riadenia, resp. tento zásah umožňuje.
Bydlisko: KE - Furča
DaggyMAC
team RCPortál

Príspevkov: 1733

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 8. 2015 o 21:47 | odkaz na príspevok
Áno, všetko čo má 20 kg a viac, čo je 21kg, 22kg, 23kg... Tvojej Bety sa to netýka.
Bydlisko: PB ( 38 rokov )
tomi79rv
modelár

Príspevkov: 60

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 8. 2015 o 21:51 | odkaz na príspevok
Ak je to nad 20kg je to v pohode. Betka je mimo služby už nejaký čas, ja sa bojím o svojho Phantoma 3

Natáčal som aj v meste, či v dedine, ale stále som sa vyhýbal davom alebo ľudom ktorých by som mohol ohroziť. Ak som natáčal zámok, či hrad, ak sa to dalo, vždy som si vypýtal povolenie. Videá si pozreli na celom svete a ako reklama pre náš región až veľmi dobre poslúžil a to ešte to mali zadarmo. Tieto regulácie mi teraz pripadajú, že z istého uhla si dávajú vlastný gól...
Bydlisko: Rožňava
DaggyMAC
team RCPortál

Príspevkov: 1733

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 8. 2015 o 21:56 | odkaz na príspevok
macil:
Prepnutie módu a prerušenie RTH JE zásahom do riadenia, resp. tento zásah umožňuje.

Tak inak. Predstav si, že mám lietadlo, ktoré neovládam vysielačkou, ale napr. dátovým spojením cez 3G sieť na mojom notebooku, cez ktoré nahrám waypointy do modulu v lietadle. Pošlem lietadlo na mnou určenú trasu, takže model letí autonómne. Potom sa rozhodnem, že chcem lietadlo poslať inam, tak cez 3G internet mu zmením waypointy, takže som zasiahol do riadenia. Alebo potrebujem núzovo pristáť, tak sa mu otvorí záložny padák na základe dát, ktoré som poslal cez 3G sieť model pristane. Už to nie je autonómne lietadlo?

Podľa mňa je autonómne lietadlo akékoľvek lietadlo schopné samostatného letu (zmena výšky, smeru a rýchlosti) vďaka ovládacej jednotke na palube lietadla, ktorá dáva pokyn lietadlu na zmenu smeru, výšky a rýchlosti bez zásahu pilota na zemi bez ohľadu na možnosť dodatočnej zmeny, takže RTH je autonómne lietanie. Tu ani tak nejde o handrkovanie medzi nami modelármi, ale interpretácia v prípade kolíznej situácii, po ktorej budeš čeliť nejakém obvineniu. Tam sa ťažko obrániš tým, že si mal možnosť zasiahnuť do riadenia.
Bydlisko: PB ( 38 rokov )
Banjo
modelár

Príspevkov: 299

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 8. 2015 o 22:05 | odkaz na príspevok


takze pani, tu je vysek z
Rozhodnutie č. 1/2015 z 19.08.2015

ktorým sa určujú podmienky vykonania
letu lietadlom spôsobilým
lietať bez pilota vo
vzdušnom priestore Slovenskej republik

http://nsat.sk/wp-content/uploads/2014/08/DU_RPAS-merged.pdf

mozte si spravit na to nazor aky chcete, je to tu o com sa tu hovorilo ze to pride, a samozrejme v nas neprospech.
To znamena ze nad 120m uz nemoze ani vetron ?
Asi si spravim z modelov taborak a pojdem do krcmi ako tot tu niekto navrhoval
Bydlisko: Bratislava ( 65 rokov )
macil
modelár

Príspevkov: 1092

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 8. 2015 o 22:24 | odkaz na príspevok
V tomto vlákne sa bavíme o konkrétnom Rozhodnutí č. 1/2015 z 19.08.2015. O tendenčných článkoch v bulvári beží debata vedľa - https://www.rcportal.sk/teraz-si-to-kazdy-vysvetli-po-svojom-ft9970



DaggyMAC:
... takže RTH je autonómne lietanie.

Myslím, že tu dochádza k miešaniu dvoch vecí. Predmetný článok hovorí o autonómnom lietadle, nie o autonómnom lietaní. Lietadlo schopné o.i. aj autonómneho letu, podľa mňa, nie je automaticky autonómne lietadlo. Ale hádať sa nebudem. Vysvetlenie by mali podať autori rozhodnutia.
Bydlisko: KE - Furča
WiiPro
modelár

Príspevkov: 1516

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 8. 2015 o 22:27 | odkaz na príspevok
Zákony sú od toho, aby sa porušovali
Jameson
modelár

Príspevkov: 221

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 8. 2015 o 23:36 | odkaz na príspevok
Zbohom buď, F5J, zbohom buďte RC-XXL... Zaujímavé je, že nikto nerieši obmedzenie výšky na 120m, ktoré prakticky úplne zruší niektoré závodné kategórie, znemožní vlekanie modelov vetroňov a de facto zakazuje používanie lietadiel s turbínami...
Bydlisko: Bratislava ( 47 rokov )
WiiPro
modelár

Príspevkov: 1516

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 8. 2015 o 23:39 | odkaz na príspevok
Mňa by zaujímalo ako zistis svoju výšku? Nie každý model má OSD s barom
hneepy
modelár

Príspevkov: 73

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 8. 2015 o 23:47 | odkaz na príspevok
cierne skrinky do modelov, vypisovanie prevadzovych dennikov, povinne technicke prehliadky rc modelov (vsetkych nad 0.95kg) vo vybranych podnikoch, samozrejme certifikacia (vsetkeho) a neskor aj teoreticke a prakticke skusky ovladania rc modelu na DU minimalne 2x rocne... to je moja vizia do buducna... zabudol som registraciu rc modelov (vsetkych nad 0.5kg)
Bydlisko: Malacky
buro353
modelár

Príspevkov: 48

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 26. 8. 2015 o 04:59 | odkaz na príspevok
zabudol si este na emisne kontroly pre benzinove a zhaviace motorceky... Takze uz ziadne zadymovanie.
Kaslem na to... zacnem stavat hadzadla a halove modely.
Bydlisko: Bojničky ( 39 rokov )
milosu
modelár

Príspevkov: 30

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 26. 8. 2015 o 07:54 | odkaz na príspevok
Spôsob akým sa chce utlmiť enormný rozmach lahko pristupneho FPV lietania ci uz s pohyblivými alebo pevnými vzletovými plochami silne pripomína praktiky "TOTÁČA" v súčasnom prostredí demokracie spojeného s biznisom /tvorcovia a zákonodarcovia,poskytovatelia licencií a vsetkého možného čo potrebuješ k takémuto lietaniu/. Birokrati sa pekne vyzabávali. Najhorsie je, ze su medzi nimi ludia z nasho prostredia fungujúci ako DONÁŚAČI-Normalizátori. Raz darmo, generácia ľudí sa ešte nevymenila.
A takéto štátne aparáty živímie z našich daní, do slova a do písmena si ich platíme.
RIP FPV, leteckej modelárčine ...
Bydlisko: Žiar nad Hronom ( 57 rokov )
WiiPro
modelár

Príspevkov: 1516

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 26. 8. 2015 o 08:07 | odkaz na príspevok
Nechápem prečo by sme nemohli mať FPV? Veď do 300m AGL aj tak žiadna letová prevádzka nie je. Čo tam hrozí za nebezpečenstvo? Zrážka s vtákom?
1 2 3 4 5 6 7 8 30 31 32 33 34 35 36 37
  • Odpovedať
Musíte byť prihlásený na pridávanie príspevkov.
Úvodná stránka
  • 180 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 2 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelov
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galérie
  • 1 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazár
  • 12 inzerátov za posledných 24 hodín.
Podujatia
  • 2 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: majsterko, Beke68,