Používateľské meno

Heslo

RC PORTAL

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 33 34 35 36 37 38 39 40
autor správa
redix
modelár

Príspevkov: 1947

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 24. 7. 2011 o 22:57 | odkaz na príspevok
zataz 5V vetvu ~ 1A . napriklad drotovy 4R7 allebo 5R6 10W
Bydlisko: Senec
saki
modelár

Príspevkov: 104

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 7. 2011 o 10:16 | odkaz na príspevok
Ked nezatazis vetvu 5V, bude zdroj makky, teda bude ti pri zatazi klesat 12V. Ja som to upravil este viac a uplne som odbural vetvu 5V z riadiacej elektroniky zdroja a mam iba tvrdy zdroj 13,8V.
Bydlisko: Bratislava
redix
modelár

Príspevkov: 1947

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 7. 2011 o 11:16 | odkaz na príspevok
saki, pokracuj a prezrad ako si to spravil.
Bydlisko: Senec
saki
modelár

Príspevkov: 104

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 7. 2011 o 12:04 | odkaz na príspevok
redix:
saki, pokracuj a prezrad ako si to spravil.

Bolo to uz davno, inspiraciu a navod ako na to som cerpal z casopisov amaterskych radii, kde boli popisane aj nejake schemy. Ak by to niekoho zaujimalo konkretne, mozem to doma pozriet a dat konkretne cisla casopisov. PC zdroje sa upravuju na tri urovne. PRva je to, co popisuje dodo_bb, kde viacmenej vycvakas nepotrebne kable, prerobis konektory a pridas minimalnu zataz do vetvy 12V a 5V. Druha uroven, ked upravis riadiace a ochranne obvody tak, aby ostatne napatia a hlavne vetva 5V uz nemali vplyv na riadenie a ochranu zdroja a zostane z toho efektivnejsi a tvrdsi zdroj na 12V. Tretia uroven bola posilnenie vetvy 12V, ked sa usmernovacie diody a tlmivky v tejto vetve menili za vykonnejsie (trebaz povodne z vetvy 5V) aby co najvacsia cast vykonu zdroja povodne delena na viac napati sa dostala do vetvy 12V.
Bydlisko: Bratislava
redix
modelár

Príspevkov: 1947

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 7. 2011 o 13:31 | odkaz na príspevok
viac ma zaujimala ta uprava ktora spravila z 12V 13,8V. Ked budes mat cas, skus to niekde vyhrabat, urcite je lepsie to upravit aby nebol zbytocny odpad na 5V vetve, hlavne ked nabijacka ide v jednom kuse.
Bydlisko: Senec
saki
modelár

Príspevkov: 104

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 7. 2011 o 17:43 | odkaz na príspevok
Casopisy: Prakticka elektronika A radio. 6/2003 - zapojenie zdroja ATX. 9a10/2003 - upravy PC zdroja na zdroj 12V. Tieto zdroje su vacsinou riadene IO TL494, alebo jeho klonom. Jeden riadiaci vstup sleduje vysledne napatie, ktore je ale odporovymi delickami zlucene zo vsetkych vystupnych napati dohromady. Toto treba nahradit inou odporovou delickou odvodenou iba z vetvy 12V. Dokonca ja mam jeden odpor nahradeny potenciometrom a mozem si vystupne napatie stelovat od cca 8 do 15V. Viac nedovolia povodne kondenzatory. To je najdolezitejsia cast upravy riadiacej elektroniky zdroja. Ale kedze rozny vyrobcovia si to robia rozne, clovek to musi vysledovat na plosnom spoji, najst, nakreslit schemu, zmerat napatie delicky, navrhnut novu delicku s rovnakym riadiacim napatim, ale uz iba z vetvy 12V.
Potom dostanes tvrdy zdroj 12V kde uz na ostatnych napatiach nezalezi a mozu sa kompletne zrusit. Ale aj samotna vetva 12V potrebuje minimalnu zataz - ventilator + aspon 200mA, lebo ochrany su tam slabe - vsetko je to hodne lacne a niektore pc zdroje zapnutie naprazdno nepreziju.
Bydlisko: Bratislava
redix
modelár

Príspevkov: 1947

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 7. 2011 o 18:25 | odkaz na príspevok
moc to asi nepomoze, zbierku starych casopisov asi kazdy doma nema, ale pogooglil som trosku a toto mi pripada ako nejlepsie z toho co som nasiel:
http://www.volny.cz/jsk/Preklady/PC-Zdroj.htm

asi to cez vikend skusim, dufam ze sa mi podari odstranit ten nespravny odpor, tych 20V na vystupe by som privital viac ak o13,5
Bydlisko: Senec
saki
modelár

Príspevkov: 104

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 7. 2011 o 20:39 | odkaz na príspevok
redix:
moc to asi nepomoze, zbierku starych casopisov asi kazdy doma nema, ale pogooglil som trosku a toto mi pripada ako nejlepsie z toho co som nasiel:
http://www.volny.cz/jsk/Preklady/PC-Zdroj.htm

asi to cez vikend skusim, dufam ze sa mi podari odstranit ten nespravny odpor, tych 20V na vystupe by som privital viac ak o13,5

Ten odkaz, to je ono, ale v tvojom zdroji to nemusi byt presne tak. A ak su tam elektrolity na 16V, tak tam viac nedavaj ak ich nechces menit. A potom aj nabijacka ma nejaky strop. Moja max 18V.
Bydlisko: Bratislava
redix
modelár

Príspevkov: 1947

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 25. 7. 2011 o 21:41 | odkaz na príspevok
mam 10-28V vstup na nabijacke a s 20V by som dosiahol 90% ucinnost. Preberiem par zdrojov, s niektorym sa to mozno podari. Mam 2 upravene na 12V, ale obidva potrebuju zataz na 5V, budem sa snazit odstranit to zbytocne vyrabanie tepla. Zvysenie voltaze bude len plus, samozrejme vymenim aj diody na 12V vetve aj kondiky.
Bydlisko: Senec
vrato
modelár

Príspevkov: 232

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 26. 7. 2011 o 10:13 | odkaz na príspevok
Zdravim Vas, som tu novy zaciatocnik. Pred par rokmi som si postavil "Ticholeta" http://vlkmodel.wz.cz/tl2.jpg a potom skoncil na skrini, teraz by som to chcel dokoncit, uz som si zohnal obycajnu RC supravu s prijimacom z nejakej stavebnice a k tomu aj dve serva. Teraz rozmyslam nad pohonom, nabijackou a akumulatormi.
Poradite mi? A este ak je tu niekto z RK , mohol by mi pomoct s prvym lietanim a spustenim? Vdaka....
Bydlisko: Ružomberok - Bratislava ( 45 rokov )
redix
modelár

Príspevkov: 1947

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 26. 7. 2011 o 14:26 | odkaz na príspevok
pozri si z HK nejaku 50W , to ti bude stacit, rovno tam zober aj nejaky turnigy motor a regulator, samozrejme baterie. Ked ta to chyti tak to neskor upgradnes na nieco kvalitnejsie. Al do toho ticholeta to bohato postaci.
Bydlisko: Senec
coro
modelár

Príspevkov: 886

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 26. 7. 2011 o 21:26 | odkaz na príspevok
redix:
saki, pokracuj a prezrad ako si to spravil.

Kedysi som to robil aj ja - celú 5V vetvu preč, a na vstup riadiaceho integráča ktorý bol len jeden a skladal sa z 5V a 12V cez odporový delič a ďalšie rezistory (pričom väčšiu váhu mala 5V vetva), priviesť správne vydelené napätie len od 12V.
Dalo sa to urrobiť aj jednoducho, že sa z 12V odporovým deličom urobilo 5V (pomer rezistorov 5/12, nie výkonové ale nie príliš vysoké hodnoty, 12k/5k bolo už moc mäkké) a to sa len pripojilo tam kde kočila odstránená (kde presne sa bralo jej napätie) 5V vetva.
Potom bol zdroj perfektne tvrdý a na zmenu záťaže nereagoval takmer vôbec.

Novšie zdroje ale mali riadiace obvody ktoré mali viacej ochrán a po takto jednoduchej úprave už nenabehli a na odsledovanie čo kam ako treba pripojiť mi chýbal datasheet, a chuť a čas na rozkreslenie schémy.

Kúpil som 12V zdroj pre PCI-X (SLI) VGA, BoosterX 3 , 300W, 26A, a som s ním veľmi spokojný. Napätie som posunul na 13,8 triviálnym doplnením trimu k odporovému deliču cez ktorý riadiaci obvod sleduje výstupné napätie, a zapínanie bolo treba urobiť na mikrospínač alebo tam dať diodu ktorá spôsobí zapnutie hneď pri pripojení elektriky.
Zdroj má 2 tiché teplotou riadené vetráky (skoro ich nepočuť, leda pri fakt trvalej záťaži) a je veľkosti 5 a 1/4" mechaniky (určený na montáž do PC).. Prúdová ochrana vypína perfektne rýchlo a už zachránila aj jeden ICharger čo sa rozhodol skratovať svoj mostík.. aj keď pár mesiacov neskôr zhorel na 12V olove ktoré akosi nevyplo a zostali z neho škvarky.. Skrat alebo podobný prúser sa môže človeku prihodiť, keď robí automaticky dokola to isté tak raz to zapojí nejak do kríža, som spokojnejší keď to hneď nevyhorí..
Chystal som sa na 500W BoosterX 5 ale nejak som ho nenašiel za rozumnú cenu.
Dnes už by mali byť (žiaľ, nie sú treba si dať pozor pri kúpe!) bežné PC zdroje spĺňajúce špecifikáciu ATX V2.2 kde je požiadavka na samostatnú stabilizáciu 12V vetvy - nemalo by byť potrebné nič zaťažovať a zbytočne zohrievať.

K ticholetu - nabíjač by som radil ICharger 106B+, je tam riziko že zhorí ale ak nie tak je super a stačí aj výkonom.
Baterky sa radia ťažko, ja by som radil A123 /2300mAh asi 4s sadu - je to 320 gramov takže nie málo, ale je to spoľahlivý zdroj čo neodchádza na náhodu a v takom modeli vyrieši napájanie na roky - nabije sa 10A za 20 minút ak je z čoho.
Ak nie, tak hociaké náhodné 3s Lipo aspoň 2200mAh a dúfať že chvíľu vydržia.
Motor kúp radšej predimenzovaný, zjavne nebude vadiť hmotnosť lebo model aj tak potrebuješ vyvážiť. Čo považujem za slušný univerzál motor je čierno-červený T2836-1000 http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewitem.asp?idproduct=8139 a nejakú vrtuľu asi 9/6 APC.
Regl hociaký, kupujem Turnigy Plush a radil by som 40A (možno to je priveľa ale to nevadí..).
Celé to čo som napísal je cca 2x ťažšie než by sa dalo použiť, ale myslím si že model je dosť veľký a nevadí to. Ak chceš ušetriť hmotnosť tak Lipolky 3s 2200 a ostatok nechaj (rozdiel 50 gramov oproti ľahšiemu ale preťaženému pohonu, nič neušetrí).
Čo neviem poradiť sú servá. Jednoducho neviem, odkedy HS-81 prestali existovať (alebo sú ale majú nejakú chorú elektroniku) som dobré servo ešte nekúpil, a to som ich pokúpil relatívne dosť.. HXT900 sa mi zdajú na ten model slabé..

EDIT: no to som sa riadne sekol, beriem späť - ten model je podľa iného príspevku o polovicu menší než sa mi zdalo z fotky!
caruso
modelár

Príspevkov: 167

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 7. 9. 2011 o 16:17 | odkaz na príspevok
Zdravim Vas,
mam taku mozno krepu otazku: nabijacka Raytronic C14, chcel by som s nou nabijat baterky do vysielaca (NiMH tuzkove 1.2V Eneloop); otazka: 4 baterky do serie a tak nabijat, alebo paralelne?
som si kupil taku tu plastovu srandu, do ktorej sa nasekaju 4 baterky a trcia z toho 2 kabliky - to je seriove zapojenie... len neviem, ci ich to nabije rovnomerne cico... mam v tom proste trochu chaos
dufam, ze ma niekto usmerni v tomto..., dakujem
Bydlisko: Horné Saliby
Peter
team RCPortál

Príspevkov: 2167

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 20. 9. 2011 o 22:20 | odkaz na príspevok
caruso, prečo to nenabíjaš priamo vo vysielačke? sprav si káblik nabíjačka vysielač a si v pohode a bez problemov

jo, a tá plastová sranda - to je niečo poctivé modelárske alebo fakt sranda? V kvalite je obrovský rozdiel, ale v princípe je to všetko na trt. Akumulátory je lepšie mať buď pocinované do paku alebo potom origo miesto vo vysielačke
Bydlisko: Nové Zámky ( 60 rokov )
coro
modelár

Príspevkov: 886

Moje modely
Poslať správu
Správa zaslaná: 21. 9. 2011 o 09:45 | odkaz na príspevok
caruso:
Zdravim Vas,
mam taku mozno krepu otazku: nabijacka Raytronic C14, chcel by som s nou nabijat baterky do vysielaca (NiMH tuzkove 1.2V Eneloop); otazka: 4 baterky do serie a tak nabijat, alebo paralelne?
som si kupil taku tu plastovu srandu, do ktorej sa nasekaju 4 baterky a trcia z toho 2 kabliky - to je seriove zapojenie... len neviem, ci ich to nabije rovnomerne cico... mam v tom proste trochu chaos
dufam, ze ma niekto usmerni v tomto..., dakujem

Baterky používané v sade (v sérii) sa dajú nabíjať v sade. Nie je to úplne ideál ale vďaka občasnému pomalému nabíjaniu (1/10C 15 hodín) alebo aspoň vďaka "udržovaciemu dobíjaniu" po skončení rýchlejšieho nabitia, sa sada udržuje komplet nabitá. Oplatí sa občas nechať na nabíjači dlhšie (pár hodín) na tom udržovacom prúde ak to nabíjač vie, nech to maličkým prúdom alebo občasnými krátkymi intervalmi, dobije naplno - prúd prechádza cez články ktoré sú už plné, takže musí byť malý aby im neuškodil.
Konkrétne Eneloop má naozaj veľmi malé samovybíjanie, takže ani rozdiely medzi článkami vplyvom rozdielnosti samovybíjania, nevznikakú v podstate žiadne - pár mAh čo sa samovybije, z toho pár percent rozdielu - to je nič a to sa zrovná hociakým nabitím. Potreba pravidelného pomalého prebíjania platila pre normálne NiMH kde je samovybíjanie obrovské a s ním prichádzajú aj rozdiely.

Paralelne nabíjať NiXX články SA NEDÁ. teplejší článok zníži odpor takže aj napätie, a berie všetok (väčšinu) prúdu a tým sa ešte viac zohrieva - druhý paralelný ktorý trochu zaváhal, už nedostane čo potrebuje a ostane studený a vybitý.
Nabíjače na AA "sypané" jednotlivé články, nabíjajú každý samostatne, podobá sa to na paralelné zapojenie ale prúd je stabilizovaný pre každý článok zvlášť. To je v pohode a to aj funguje, samozrejme buď pri malom prúde alebo s vypínaním pre jednotlivé články samostatne (nabíjače ako MAHA DC-9000, LaCrosse (IPC-1) BC-700 a BC-900)...

Ten držiak, ak si normálne kúpil v elektre, tak je takmer určite totálny šmejd a prechodový odpor medzi nitom a pružinkou sa mení podľa nálady, nabíjač to nebude chcieť nabíjať lebo bude poskakovať napätie. Ak dáš viac ako pol ampéra tak sa to aj tak roztaví (plast povolí a tie nity vypadnú...). Dalo by sa to preletovať alebo nahradiť poriadnymi pružnými plechmi, ale nemá to význam.
To platí aj pre držiak vysielača, ak je to taký držiak - vyhodiť držiak a zletovať články (hoci aj bežnými tenkými drátikmi ak niekto nemá poruke medený pletený pásik) je najsprávnejší prístup.

Pri nabíjaní vo vysielači radím kontrolovať teplotu (to inak platí pre NiMH všeobecne!), a nabíjať s otvoreným deklom - zavretý dekel mi na vysielači izoluje sadu tepelne tak že sa prehrievala aj pri 160mA prúde - škoda bateriek! Teplo je to čo im vadí najviac.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 33 34 35 36 37 38 39 40
  • Odpovedať
Musíte byť prihlásený na pridávanie príspevkov.
Úvodná stránka
  • 289 ľudí online za poslednych 5 minút.
Fórum
  • 1 príspevkov za posledných 24 hodín.
Album modelov
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Galérie
  • 1 príspevkov za posledných 24 hodín.
Články
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.
Bazár
  • 6 inzerátov za posledných 24 hodín.
Podujatia
  • 0 príspevkov za posledných 24 hodín.

Online za posledných 5 minút: